Místostarosta Bernášek skončí 12. března, podle ODS nebyl ochoten brát odpovědnost za rozhodnutí

RadniceV Orlickém deníku dnes vyšel článek věnující se rozpadu lanškrounské koalice. Zároveň zde zveřejňujeme prohlášení koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které je reakcí na odchod ČSSD z koalice.


Orlický deník:

Lanškroun: další rošáda na radnici
Zatímco na lanškrounských rybnících tají ledy jen pozvolna, v politických vodách to znovu vře. A klokotem. Po čtrnácti měsících relativního klidu se v Lanškrouně opět rozpadla koalice, koaliční smlouvu uzavřenou s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vypověděla před pár dny ČSSD.


Místní organizace ČSSD vydala tiskové prohlášení, ve kterém vysvětluje důvody, proč širokou koalici opouští. Argumentuje tím, že nedostala možnost prosazovat své požadavky a záměry, jako je např. oprava Společenského domu. Některé investiční akce prosazované částí koalice považuje za problematické až megalomanské, námitky má také proti nedávnému výběrovému řízení na místo nového tajemníka městského úřadu, kterým se bez účasti ČSSD stal bývalý místostarosta Jan Šebrle. V prohlášení je zmiňován i agresivní styl jednání některých radních a politické urážky. Podle dohody uzavřené v prosinci roku 2011 měla ČSSD v radě dvě místa, místostarostu Bohumila Bernáška a Zdeňka Baboráka. Po rozpadu první koalice vytvořené po komunálních volbách v roce 2010, kterou tehdy tvořila ODS, MůjLanškroun a TOP 09, se v Lanškrouně nyní znovu vyjednává, kdo bude městu vládnout do příštích komunálních voleb na podzim roku 2014. Bohumil Bernášek, který opouští post místostarosty, k dalšímu „zemětřesení" na lanškrounské radnici neměl co dodat. „Dohodli jsme se, že odchod z koalice už nebudeme nijak komentovat. V současné době čerpám dovolenou a 12. března končím ve funkci místostarosty," řekl v úterý Orlickému deníku.


Místo spolupráce politikaření?

Zbylí členové koalice, zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, zareagovali společným prohlášením, v němž vypovězení smlouvy ze strany ČSSD komentují jako promyšlenou a předem připravenou akci. „Sama za sebe dodávám, že mě opravdu nemile překvapil postoj některých členů ČSSD. Při vstupu do koalice jsem se těšila na aktivní spolupráci, nikoliv na politikaření," řekla Orlickému deníku starostka Stanislava Švarcová (ODS).
V jednadvacetičlenném zastupitelstvu má ODS šest křesel, ČSSD pět, MůjLanškroun čtyři, po dvou KDU-ČSL a TOP 09 po jednom KSČM a Klub angažovaných Lanškroun. Dá se očekávat , že na příštím zasedání zastupitelstva, které se sejde 13. března, aby mj. projednalo rozpočet města, bude hodně živo. Jako první informoval o rozpadu koalice na webu Lanškrounsko.cz student politologie a mezinárodních vztahů Matěj Brýdl.


Scénáře dalšího vývoje na radnici
Ve svém článku načrtnul osm možných scénářů, jak by se dál mohla situace na lanš- krounské radnici vyvíjet. Podle jeho názoru je v tuto chvíli těžké určit, který z myslitelných scénářů je nejvíce pravděpodobný. „Domnívám se, že v koalici zůstane ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a podrží ji nějaký přeběhlík výměnou za místo v radě, nebo se koalice rozšíří o KAL, který má v zastupitelstvu jeden mandát. Obě varianty už v Lanškrouně byly," nastínil Matěj Brýdl. A jaké vedení by považoval pro Lanškroun za nejprospěšnější? „Kdyby se spojily osobnosti napříč politickým spektrem a pracovaly by pro město, ne pro strany a vlastní zájmy," podotkl.


Dana Pokorná


Prohlášení zástupců stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL:
Ke dni 28. února 2013 oznámila MO ČSSD Lanškroun svým koaličním partnerům odstoupení od koaliční smlouvy. O důvodech svého rozhodnutí odstoupit od smlouvy koaliční partnery neinformovali, ti se údajné důvody dozvěděli až z veřejného prohlášení v médiích. Rozhodnutí učinit tento krok však někteří její zástupci deklarovali již před několika měsíci a lze ho tak z pohledu ostatních koaličních stran chápat jako promyšlenou a předem připravenou akci.
Prohlašujeme, že:
1. Každý radní měl dostatečný prostor ovlivňovat rozhodnutí rady města ve všech radou schvalovaných záležitostech. Je logické a potřebné, že názory jednotlivých členů rady se mohou v konkrétních záležitostech rozcházet. Zástupci ČSSD měli vždy možnost své názory přednést a obhájit. Bohužel jsme často postrádali v případě jejich nesouhlasu s předkládaným návrhem jejich vlastní návrh řešení.
2. Zástupci ostatních koaličních stran zodpovědně přistupují k projednávání všech stávajících i budoucích investičních akcí města a hledají možnosti, jak v této souvislosti co nejméně zatížit rozpočet města. Nerozumíme výše uvedené kritice o přípravě problematických či velkých investic. Zadlužování města formou úvěrů a půjček vnímáme jako poslední možnou variantu řešení.
3. Koaliční partneři vnímají situaci kolem Společenského domu jako prioritu a jsou připraveni se jí aktivně zabývat. V současné době je však Společenský dům zatížen soudními spory a do jejich vyřešení nechceme ve Společenském domě provádět zásadní investice. Provozní opravy nutné k zajištění bezpečného užívání objektu zajišťujeme.
4. Výběr tajemníka byl zcela transparentní a zástupci ČSSD byli o průběhu a výsledku výběrového řízení informováni.
5. Nerozumíme připomínkám MO ČSSD Lanškroun o změně způsobu komunikace a řízení města. Naopak vnímáme způsob komunikace ze strany bývalého místostarosty vůči starostce i radě města v řadě případů za ,,nečitelný", pramenící s největší pravděpodobností z jeho neochoty činit zásadní rozhodnutí.
6. Uznáváme, že některá jednání rady města měla poněkud dramatičtější průběh. Ten byl způsoben rozdílnými postoji radních k probírané problematice a ne vždy byl tento způsob jednání vhodný.
Odchod koaličního partnera respektujeme, ale jím v prohlášení popsané důvody nesdílíme a vnímáme je jako zástupné. Jako hlavní důvod vidíme neochotu bývalého místostarosty nést odpovědnost za rozhodnutí, která s výkonem dané funkce souvisí, a snahu některých členů vedení MO ČSSD připravit si výhodnější pozici před dalšími komunálními volbami bez ohledu na zájmy města. Zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL