Po roce se rozpadla další lanškrounská koalice - z vedení města odchází ČSSD

Dosluhující radaPo 14 měsících se v Lanškrouně rozpadla již druhá koalice od voleb v roce 2010. Do této chvíle se na vedení města podílela ODS, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09. ODS měla v radě tři místa (starostka Stanislava Švarcová, Martin Roller a Monika Dušková), ČSSD dvě (místostarosta Bohumil Bernášek a Zdeněk Baborák), KDU-ČSL jedno (Ladislav Verner) a TOP 09 také jedno (Pavel Dvořáček). Koalice disponovala v zastupitelstvu 15 mandáty z celkem jednadvaceti.

Z vedení města se rozhodla odejít ČSSD. Ve svém vyjádření pro to uvedla několik důvodů – omezená možnost k prosazování svých požadavků, nesouhlas s plánovanými „megalomanskými“ investicemi, nesouhlas ostatních stran s částečnou opravou Společenského domu, výběr tajemníka MÚ, nevyslyšení proseb o změnění způsobu komunikace a řízení města a nesouhlas s agresivním stylem jednání v orgánech města (celé prohlášení najdete níže).


Strany o dalším vývoji zatím mlčí
Po odchodu ČSSD má koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 pouze 10 hlasů, což je menšina. Bohumil Bernášek (ČSSD) se nevyjádřil k tomu, zda bude ČSSD podporovat menšinovou koalici z opozice, či zda se bude snažit vyjednávat o novém složení rady s jinými stranami.


Předseda místního sdružení ODS Martin Košťál uvedl, že ODS respektuje rozhodnutí ČSSD a dalším vývojem se teprve bude zabývat. Na otázku, zda jediným možným starostou, o kterém je nejsilnější lanškrounská strana ochotna vyjednávat je Stanislava Švarcová, reagoval tak, že tato otázka není v tuto chvíli na stole. „ODS nemá žádného kandidáta na starostu. Starostkou je Stanislava Švarcová,“ řekl Košťál.


Lídr MůjLanškroun Roman Krajči uvedl, že rozpad koalice pro něj není žádným překvapením. Rozpad podle něj vyplývá jak z problémů, na které měla tato koalice zaděláno od samého začátku, tak z „realpolitiky“, kterou se tyto strany profilují na celostátní úrovni.


Pád koalice v roce 2011
Po volbách v roce 2010 se utvořila koalice ODS, MůjLanškroun a TOP 09. V čele města tehdy stála starostka Stanislava Švarcová (ODS) a místostarosta Roman Krajči (MůjLanškroun). Po více než roce společného vládnutí však navrhla starostka 21. 12. 2011 odvolání všech zástupců MůjLanškroun z rady města. Jako důvod uvedla „špatnou komunikaci, nespolupráci a z toho pramenící ztrátu důvěry v koaličního partnera“. Zástupci MůjLanškroun však viděli jiné důvody pro své odvolání. Jednalo se zejména o to, že prosadili protikorupční audit na městském úřadě, snažili se o vybudování polikliniky městem za podpory dotace, požadovali určení viníka prodražení sportovního areálu a prosazovali restrukturalizaci městského úřadu.
Na témže zastupitelstvu (21. 12. 2011) , jako byli odvolání z rady zastupitelé za MůjLanškroun, tak do ni byli zvoleni lidé z ČSSD a KDU-ČSL.



Počty zastupitelů jednotlivých volebních stran:
ODS – 6 mandátů
ČSSD – 5 mandátů
MůjLanškroun – 4 mandáty
KDU-ČSL – 2 mandáty
TOP 09 – 2 mandáty
KSČM – 1 mandát
KAL – 1 mandát


Vývoj na lanškrounské radnici má několik možných scénářů. Zde jsou:

1) Koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 s podporou opoziční ČSSD
Bohumil Bernášek (ČSSD) naší redakci neodpověděl na otázku, zda bude jeho strana vyjednávat o nové koalici, nebo zda bude současnou koalici podporovat z opozice. ČSSD by tak mohla menšinovou koalici podržet při důležitých hlasování – personální obsazení rady + rozpočet. Sama koalice by měla 10 mandátů. Za podpory ČSSD pak 15.


2) Koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09
Je možné, že se strany dosavadní koalice nakonec usmíří a budou nadále společně vládnout. Vzhledem k razanci vyjádření ČSSD se nám však tato varianta nejeví jako pravděpodobná. Koalice by měla celkem 15 mandátů.


3) Koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a KAL
Jednalo by se v podstatě o obnovení koalice z doby, kdy byl starostou Martin Košťál. Současným třem stranám by stačilo přesvědčit Ladislava Sychru z uskupení KAL. Tato koalice by disponovala těsnou většinou – 11 hlasy.


4) Koalice ČSSD, MůjLanškroun, KSČM a KAL
Toto je v podstatě obrácená varianta předchozího scénáře. Spojily by se všechny strany, které jsou v tuto chvíli v opozici s ČSSD a vytvořili by koalici s těsnou většinou 11 hlasů.


5) Koalice ODS, MůjLanškroun, TOP 09
Obnovení koalice z období po volbách 2010 se také nejeví jako příliš pravděpodobné. A to zejména z toho důvodu, jakým způsobem ODS ukončila spolupráci s MůjLanškroun. Poslední rok ukázal navíc výrazné rozpory mezi starostkou Stanislavou Švarcovou (ODS) a bývalým místostarostou Romanem Krajčim (MůjLanškroun). Tato koalice by měla celkem 12 mandátů.


6) Široká koalice všech stran
Strany zastoupené v lanškrounském zastupitelstvu se mohou také dohodnout, že uspořádají širokou koalici ze všech stran. V radě by pak usedli zástupci stran podle toho, jak dopadli u voleb. V sedmičlenné radě by tak pravděpodobně měla ODS post starosty a jednoho radního, ČSSD post místostarosty a jednoho radního, MůjLanškroun, KDU-ČSL a TOP 09 po jednom radním.


7) Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s podporou přeběhlíka
Současná koalice také může shánět přeběhlíka z jiných stran. Může mu za to nabídnout například místo v radě města. To se stalo už po volbách v roce 2006, kdy Zdeněk Baborák (ČSSD) podpořil koalici ODS, KDU-ČSL, KAL a VPM. Sociální demokracie, za kterou přitom kandidoval, zůstala v opozici. Baborák za tuto podporu dostal místo v radě. Nyní se mohou vyjednavači ODS snažit přesvědčit ať už Baboráka, nebo kohokoli jiného. K nadpoloviční většině 11 hlasů jí chybí jediný zastupitel.


8) Předčasné volby
Krajní možností vyřešení situace je to, že by se strany dohodly na vyvolání předčasných komunálních voleb. Řádné volby se mají uskutečnit přibližně za rok a půl – na podzim 2014.


V tuto chvíli je velice těžké určit, který z uvedených scénářů je nejvíce pravděpodobný. Jakákoli uvedená koalice může být navíc doplněna o další strany.


Matěj Brýdl



Prohlášení MO ČSSD Lanškroun:
Po rozpadu koalice ODS, TOP 09 a sdružení Můj Lanškroun došlo v prosinci 2011 ke koaliční dohodě mezi ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. Souhlasili jsme s tím, že obsadíme dvě místa v radě města (jeden radní je místostarostou). ODS získala tři místa (jedna radní je starostkou), TOP 09 získala jedno místo a KDU-ČSL také jedno místo. Domnívali jsme se, že široká koalice bude po všech nepříjemnostech a sporech nejlepším řešením pro naše město.


Bohužel průběh právě uplynulých 14 měsíců ukázal, že naše rozhodnutí nebylo správné.


- ČSSD měla velmi omezenou možnost k prosazování svých požadavků a záměrů, pravicové strany měly v radě města naprostou převahu
- část koalice chystá investiční akce, které považujeme za problematické či přímo megalomanské
- nepodařilo se nám přesvědčit koaliční partnery o tom, že by se měl alespoň částečně opravit Společenský dům
- překvapil nás výběr tajemníka městského úřadu, v konkurzní komisi jsme nebyli, dozvěděli jsme se až výsledek
- vyvolali jsme dvě koaliční jednání s cílem změnit způsob komunikace a řízení města, bohužel marně
- nesouhlasíme s agresivním stylem jednání v orgánech města, vadí nám politické urážky

Ke dni 28. února 2013 proto vypovídáme koaliční smlouvu uzavřenou s místními organizacemi ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.


VÝBOR MO ČSSD