Výstava stavebnice MERKUR v galerii muzea

kolo_z_merkuruSvému koníčku - stavebnici MERKUR - zasvětil Jiří Mládek přes třicet let svého života a během této doby dokázal shromáždit největší sbírku stavebnic MERKUR na světě. „Podle mě je to nejgeniálnější stavebnice, dá se z ní postavit opravdu všechno,“ prohlásil sběratel na dnešní vernisáži. „Moje sbírka obsahuje 2,5 tuny krabic. S MERKUREM jsem se snažil dojít na okraj jeho možností. Mojí největší stavbou je obří model ocelového města na motivy románu Julese Verna. Tento model váží 1200 kg a je umístěn v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují na ploše 30 m2.“


Ředitelka Městského muzea Marie Borkovcová uvedla na úvod vernisáže také hudební vystoupení brněnského dua - kytaristy Libora Janečka a flétnisty Vítězslava Drápala. Přivítala mezi jinými také majitele firmy Merkur Toys s.r.o. z Police nad Metují ing. Jaromíra Kříže. Ten návštěvníkům představil raritu - nový model lokomotivy, jež byla na veřejnosti poprvé prezentována teprve minulý týden v Norimberku na největším hračkářském veletrhu na světě. Tuto lokomotivu později předvedl Jiří Mládek přímo na kolejích a děti z ní byly nadšené.
Na výstavě je k vidění také několik replik skutečných staveb, strojů či různých zařízení. K takovým patří i model kostela v Boněnově, jež je architektonickým pojetím unikátní památkou v Čechách. Během vernisáže tuto repliku dokonce lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik posvětil. Přitom přiznal, že na dnešní vernisáži byl asi jediný, kdo stavebnici MERKUR dosud neznal.
V závěru vernisáže byly připraveny šroubováčky, matičky, šroubky, děrované plíšky i další díly stavebnice MERKUR, aby si je děti mohly hned vyzkoušet. Stavět si ostatně budou moci po celou dobu konání výstavy. Ta v galerii městského muzea potrvá do 28. dubna.


Text: Marie Hrynečková

Foto: autorka a J. Hrynečko