Do redakce jsme obdrželi kritický názor jednoho z občanů na úklid sněhu na umělé travnaté ploše. V něm se píše: „V poslední době mě velmi fascinuje úklid sněhu na novém stadionu. Dle mého názoru město mrhá penězi, jelikož to jsou náklady na nákup techniky (traktůrek s frézou a zadní radlicí), provoz techniky, mzda pracovníka…
Tedy nemalé peníze za údržbu fotbalového hřiště, kdy případně zítra opět nasněží a je tu úklid znovu. Přitom tento pracovník i technika by se hodili na úklid sněhu ve městě a přilehlých ulicích, popř. kdekoli jinde v Lanškrouně.“
Na základě této připomínky jsme požádali jednatele Technických služeb Vladimíra Skalického o vysvětlení systému úklidu sněhu na umělé trávě. Ten upřesnil, že vlastníkem stadionu je město, správcem Technické služby Lanškroun a uživatelem prioritně fotbalový oddíl Lanškroun, z čehož vyplývají i povinnosti pro jednotlivé účastníky. Vedení města, technické služby a fotbalový oddíl našli konsensus v zajištění techniky, která slouží k údržbě umělého povrchu. Pro udržení použitelnosti umělé trávy a tím i podmínek pro trénink je potřeba sníh uklízet průběžně jak padá. Jinak by hrozil stav, že nebude povrch udržitelný.
Úklid sněhu na umělém povrchu fotbalového hřiště zajišťuje fotbalový oddíl vlastním zaměstnancem, technika je ve vlastnictví technických služeb. Náklady na úklid sněhu jdou z rozpočtu fotbalového oddílu. „Touto činností není v žádném případě ohrožen standardní zimní úklid,“ uvádí Vladimír Skalický. „Naopak. Je uzavřena dohoda, že v případě výjimečné situace bude traktor k dispozici i pro úklid na místních komunikacích.“
Jak často je umělý povrch využíván lze průběžně sledovat na stránkách pro stadion (www.tslan.cz). Nutno zdůraznit, že i teď, v zimě, je trávník využíván pro tréninky fotbalistů každé odpoledne s výjimkou neděle. Střídají se tu jak muži, tak dorost, starší a mladší žáci a také přípravka, která je v posledním roce nebývale naplněná. Navštěvuje ji 36 chlapců ve věku do osmi let.
Podstatu současné situace, která se někomu může jevit jako plýtvání penězi, výstižně shrnuje jednatel Technických služeb V. Skalický: „Může se to zdát jako mrhání financemi i energií, ale je potřeba si uvědomit, že v minulosti vedení města přijalo rozhodnutí, že se postaví stadion, který bude sloužit občanům města v dobách, kdy nelze trénovat na přírodním povrchu. A k tomuto rozhodnutí patří i využívání a před tím i starost o stadion.“
Marie Hrynečková
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/3272-vminulostimestorozhodloopostavenistadionutednezbyvanezseonejdobrestarat#sigProIde2083234b6