Centrum sociálních služeb se dnes otevřelo veřejnosti i klientům

budova CentraDnešním dnem byl za přítomnosti mnoha hostů i veřejnosti slavnostně otevřen nový objekt Centra sociálních služeb na Havlíčkově ulici. Budova má část pobytovou, kde jsou společenské místnosti a 6 zařízených bytů s kapacitou 8 lůžek. V druhé části je zázemí pro pečovatelskou službu, půjčovna kompenzačních pomůcek a nízkoprahové zařízení pro osoby bez přístřeší.


„Objekt byl postaven jako Dům na půli cesty,“ řekla ředitelka orlickoústecké oblastní charity Marie Malá „ale současná situace v regionu ukazuje, že větší je potřeba bydlení pro osoby se sníženou soběstačností z důvodu tělesného nebo duševního onemocnění. Proto nyní probíhají jednání, odkdy bude možné objekt otevřít pro chráněné bydlení.“
Než se naplno rozběhne pobytová služba, nalezne v budově zázemí tak zvaná Šance pro rodinu, což jsou sociální asistenční služby pro rodiny s dětmi. Tato služba již funguje jak na území Lanškrounska, tak na území celého orlickoústeckého okresu.

Novou budovu posvětil prezident Diecézní katolické charity v Hradci Králové Mons. Josef Suchár.

 

Bydlení

Byty zabírají celé první poschodí. Působí příjemně, jsou prosvětlené, nijak velké, mají rozlohu 24 m2. U jednoho z bytů, jež je určen pro vozíčkáře, je plocha o něco větší. Jednotlivé byty mají vlastní sociální zařízení, v malé chodbičce je vestavěná skříň, pokoj je vybaven lůžkem či lůžky, stolem se židlemi a kuchyňskou linkou. Podlahy jsou pokryty linoleem či dlažbou. Na poschodí je společná místnost pro praní prádla.


Nízkoprahové zařízení pro osoby bez přístřeší
Této službě je vymezena malá místnost s minimálním vybavením, přilehlým WC a sprchovým koutem. V místnosti je pouze stůl, dvě židle, polička, zrcadlo, věšáček a umyvadlo. Postel zde není. Příchozím bude nabídnuta možnost hygieny, výměny šatstva či bot a budou se moci poradit o svých osobních záležitostech, např. jak si vyřídit sociální dávky. „Bude to podobné, jako to dosud fungovalo ve městě na charitě s tím rozdílem, že tady je navíc ještě hygiena,“ vysvětlila tisková mluvčí Iva Marková. „Jednou za čas přijde bezdomovec a vy musíte zjistit, co chce. Když chce peníze, tak my mu je dát nemůžeme, musíme postupovat podle předpisů. Můžeme mu nakoupit jídlo, uvařit např. polévku ze sáčku, nakoupit nějaké základní potraviny, dát oblečení a boty. Ta hygiena bude navíc, ta není ani v Letohradě a dosud nebyla ani v Lanškrouně.“


Výstavba zařízení
Budovu postavila firma Stapo Ústí nad Orlicí podle projektu architekta Přemysla Kokeše. Celkové náklady na výstavbu činily 11,5 mil. Kč, z toho dotace MPSV 8,5 mil. Kč, dotace Pardubického kraje 2 mil. Kč, Oblastní charita Ústí nad Orlicí 1 mil. Kč. Pozemek darovalo Město Lanškroun.


Personál
V objektu bude 24 hodinový provoz. Vedoucí nového zařízení a kontaktním pracovníkem je od dnešního dne Eva Ježková, pracovnice orlicko-ústecké charity, která se dosud věnovala terénní práci pro rodiny. Bydlí v jedné z obcí na Lanškrounsku. Do budoucna se personál rozšíří o dva sociální pracovníky a dva pracovníky v sociálních službách.


Marie Hrynečková