Občanské sdružení Laxus poskytuje v našem kraji služby pro uživatele drog a jejich blízké. Pracovníci, kteří jezdí po městech Pardubického kraje, nabízejí svým klientům bezplatnou výměnu injekčních stříkaček, distribuují mezi ně zdravotnický materiál a prezervativy, poskytují informace o infekčních chorobách a o rizicích, která mohou nastat při užívání drog. Dále po městech sbírají použité injekční stříkačky.
Působení Laxus, o. s. v Lanškrouně
Konkrétně v Lanškrouně působí terénní pracovníci Laxus, o. s. za podpory města jednou týdně minimálně na tři hodiny. Dříve byla doba, kterou trávili v našem městě, poloviční. Podobný čas jako v Lanškrouně tráví terénní pracovníci také například v Ústí nad Orlicí, nebo v České Třebové. V roce 2012 využilo v Lanškrouně služeb občanského sdružení 22 uživatelů drog a jejich blízkých. Nejčastěji žádají o výměnu injekčních stříkaček a o poradenství v souvislosti s abstinencí a léčbou.
Dále terénní pracovníci ve spolupráci s městskou policií sbírají odhozené stříkačky. V první polovině letošního roku jich po městě sebrali 32, což je ve srovnání s podobně velkými, nebo většími městy vysoké číslo. V tomto čísle jsou však započítány také dříve nalezené stříkačky, které letos předali městští policisté sdružení Laxus.
Výměna injekčních stříkaček v Lanškrouně
V první polovině letošního roku distribuovali pracovníci sdružení Laxus na území Lanškrouna 5225 nových injekčních stříkaček, což je ve srovnání s jinými podobně velkými, nebo i většími městy vysoké číslo. Pro srovnání v Ústí nad Orlicí to bylo 1030, ve Svitavách, nebo České Třebové ještě méně. Podobně jako Lanškroun je na tom pouze Polička. V devětkrát větších Pardubicích se počet stříkaček pohybuje okolo 60 tisíc ročně. Nová stříkačka je předána pouze za odevzdání již použité stříkačky. Zabraňuje se tak tomu, aby použité stříkačky odhozené na ulicích ohrožovaly ostatní obyvatele měst.
Velký nepoměr v Lanškrouně může být způsoben třemi faktory. Dost možná se navzájem doplňují. 1) větší množství uživatelů drog než v okolních městech, 2) dobře zavedený systém a velké povědomí místních uživatelů drog o činnosti sdružení Laxus, 3) uživatelé z měst, kde se stříkaček vymění méně si je jezdí ze strachu o anonymitu měnit právě do měst jako jsou Pardubice, Polička, nebo Lanškroun.
Jak vypadá typický uživatel drog (klient sdružení Laxus)
Typickým klientem sdružení, a to nejen v Lanškrouně, ale v podstatě v celém Pardubickém kraji, je sedmadvacetiletý muž s nedokončeným středoškolským vzděláním, často nezaměstnaný. Je několikaletým nitrožilním uživatelem pervitinu. Často má potíže se zákonem a má dluhy, které se mu nedaří splácet. Drogy berou ale i ženy, i když jich je zhruba o třetinu méně. Další skupinou lanškrounských osob, která služeb využívá, jsou pak lidé závislí na alkoholu, výherních automatech a rodiče, kteří zjišťují, že jejich děti s drogami experimentují nebo jsou na nich závislé. Ti se pak obracejí na ambulantní centra, která provozuje Laxus v Pardubicích a ve Svitavách.
Nejčastěji užívané drogy
Nejčastěji užívanými nelegálními drogami jsou marihuana a pervitin. Právě uživatelé pervitinu tvoří 85% klientů sdružení Laxus. Specifikem východních Čech je, že si pervitin vyrábějí uživatelé drog často sami – pro vlastní potřebu. Vyrábí se z léků, které se dají sehnat v lékárně. Varna na pervitin je tak malá, že ji lze přenášet v batohu.
Onemocnění mezi lanškrounskými uživateli drog
Laxus, o. s. provádí mezi svými klienty testy na žloutenku typů B a C. Mezi nitrožilními uživateli jsou žloutenkou nakaženy až dvě třetiny uživatelů. Sdružení Laxus provádí testování z kapilární krve. Podle těchto testů, které jsou však pouze orientační, se mezi testovanými v Lanškrouně neobjevuje nikdo se žloutenkou typu B ani C. Přesto svým klientům doporučují navštívit lékaře, který provede plnohodnotný test ze žilní krve.
Testování nízkoprahovými centry na přítomnost viru HIV je podle nařízení ministerstva zdravotnictví zakázáno.
Ve spolupráci s Laxus, o. s. připravil Matěj Brýdl