Případ, kdy si politici navzájem pomáhají tím, že své kauzy zametají pod koberec, se stal také v Lanškrouně.
Celá kauza začala tím, že senátor Petr Šilar ve svém prohlášení o činnostech za rok 2010 dle zákona o střetu zájmů, které podepsal na konci června 2011 neuvedl, že vykonává od roku 2008 funkci předsedy dozorčí rady společnosti EVO Pardubice, a.s.
Oznámení o tom, že se Petr Šilar dopustil přestupku, podalo občanské sdružení Oživení v únoru 2012 k Městskému úřadu Žamberk. Případ byl obratem předán na úřad v Lanškrouně.
18. května 2012 Oživení, o. s. požádalo Městský úřad Lanškroun o informaci, jak vyšetřování přestupku dopadlo. Odpovědi se Oživení dočkalo 24. května. Přestože oznámení bylo na úřadě již od února, tak rozhodnutí padlo až 23. května (čili po urgenci Oživení). Více než tři měsíce trvalo úředníkům v Lanškrouně, aby o Šilarově vině, či nevině rozhodli, přestože součástí předložených dokumentů bylo také oznámení o činnostech pana senátora i podrobná právní kvalifikace skutku. Úřad sdělil, že shledal Petra Šilara vinným a uložil mu pokutu, avšak vzhledem k tomu, že rozhodnutí nenabylo právní moci, tak výši pokuty nemůže zveřejnit. Vzhledem k obrovské cenzuře v poskytnutých materiálech, nad kterou se pozastavovali i odborníci z Oživení, kteří s podobnou prací přicházejí denně do styku po celé republice, není jasné, co konkrétního tři měsíce dělali úředníci pro to, aby věc řádně vyšetřili.
Petr Šilar se proti rozsudku městského úřadu odvolal a tentokrát začali vyšetřovat úředníci kraje. Na konci září krajský úřad konstatoval, že stejně již uběhla roční lhůta na vyšetření přestupku a nemůže tak být vydáno rozhodnutí.
Naprosto jednoznačný čin, kdy senátor Šilar neuvedl (přestože podle zákona musí) ve svém prohlášení, že působí ve společnosti EVO Pardubice, a. s. vyšetřovali lanškrounští úředníci neuvěřitelné 3 měsíce a bylo tak prakticky jasné, že v případě Šilarova odvolání (které se dá označit za nesmyslné a sloužilo pouze k tomu, aby se vyšetřování protáhlo) se věc nestihne v řádném termínu vyšetřit – leda že by krajští úředníci pracovali třikrát rychleji, než ti lanškrounští.
Nad tím, že úředníci nestihli takto jednoznačný případ vyšetřit za 4,5 měsíce od podání oznámení se pozastavila také advokátka Petra Bielinová na svém blogu, kde si mimo jiné položila řečnickou otázku, zda je délka rozhodování úřadů v tomto případě opravdu náhodou, nebo zda hrály svou roli také politické funkce Petra Šilara.
Matěj Brýdl
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/3115-senator-silar-porusil-zakon-lanskrounsti-urednici-to-zametli-pod-koberec#sigProIde70d5aa06f