Rozhovor s Milošem Flugrem (SPO-Z) – kandidátem do krajského zastupitelstva

Miloš FlugrMiloš Flugr je v lanškrounské politice matadorem. Kandidoval ve všech komunálních volbách od roku 1994. V minulosti za ČSSD, v roce 2010 pak za SPO-Z. V roce 1998 byl dokonce lídrem místní kandidátky sociální demokracie. O čtyři roky později se však, podle jeho slov, někteří „bývalí totalitní lídři“ v ČSSD postarali o jeho posun na poslední místo kandidátní listiny. Přesto byl díky preferenčním hlasům opakovaně zvolen do zastupitelstva. Vleklé spory v ČSSD ho vedly k odchodu z této strany a k založení místní buňky SPO-Z. Ve volbách v roce 2010 však tato strana získala něco málo přes 4% hlasů a jako jediná se nedostala do městského zastupitelstva.


Nyní se Miloš Flugr uchází o hlasy voličů v krajských volbách. Na 26. místě kandidátky SPO-Z.


V minulosti jste byl členem ČSSD. V roce 1998 jste dokonce byl jejím lídrem v komunálních volbách. Co vás přimělo k přestupu do SPO-Z?
Členem ČSSD jsem byl 17 let, byl jsem mj. předsedou MO ČSSD a dlouhou dobu okresním tajemníkem ČSSD. Byl jsem mezi pěti aktivními členy tehdy malé členské základny do dnešní zhruba 40ti členné. Docela rád vzpomínám na začátky, kdy nás bylo málo, ale všichni jsme pracovali s plným nasazením a nikdo se neohlížel, co z toho bude mít, jaký prospěch mu členství přinese.  V roce 1998 jsem byl lídrem strany a v dalším období se pak někteří bývalí „totalitní lídři“ postarali o to, že jsem skončil na kandidátní listině na 21. místě. Po sečtení především preferenčních hlasů jsem se však umístil na druhém místě v konečném pořadí.  Tím problémy ale neskončily a některé členy moje umístění velmi pobouřilo. Při volbách v MO jsem byl přehlasován a bez důvodu odvolán z funkce předsedy. Rovněž v posledních komunálních volbách jsem byl odsunut na 10. místo a to jen umocnilo mé rozhodnutí odejít po dlouhých letech z této strany.  Nejbližší programově byla další levicová strana SPO-Z a tam se mnou odešlo rovněž dalších 6 členů, kterým se rovněž nelíbily poměry a praktiky některých osobností v místní organizaci ČSSD.


Jaké jsou nyní vaše vztahy se sociální demokracií – ať už tou lanškrounskou, nebo celorepublikovou?
Vztahy s některými místními členy sociální demokracie mám dobré, komunikujeme i s okresními a krajskými členy a dění v této straně i nadále sleduji.


Čemu přisuzujete to, že se před dvěma lety zemanovci jako jediná kandidující strana nedostala do lanškrounského zastupitelstva?
Byli jsme začínající novou stranou a nebyla moc velká ochota některých lidí za nás kandidovat. Mně osobně někteří lidé, kteří neznali pozadí mého odchodu, za „přeběhlictví“ kritizovali.


Proč by měli lidé v krajských volbách zemanovce volit? Co mohou občanům Pardubického kraje nabídnout?
Především proto, že Strana Práv Občanů Zemanovci  je si dobře vědoma  (všichni kandidáti), že tato země  i náš  Pardubický kraj  je majetkem jejich občanů a politiky si tito občané volí proto, aby s péči dobrého hospodáře jejich majetek řádně spravovali.
Doporučuji občanům si podrobně přečíst náš Krajský Volební program a porovnat ho s ostatními stranami.


Co považujete za svůj největší politický úspěch a co za největší chybu v politice?
Nechci se chválit, to přenechám jiným. Myslím si, že za některé mé jednání se nemusím stydět a vždy mně šlo o prospěch města i strany a spokojenost občanů. Nikdy jsem se nesnížil k různým nedemokratickým jednáním.  
Asi největší politickou chybou bylo, že jsem některým lidem hodně věřil a myslel jsem si, že jim jde opravdu o dobro věci. V tomto jsem se mýlil, šlo jim jen o kariéru a o mé odstoupení z funkce předsedy MO ČSSD.


Děkuji za rozhovor,
Matěj Brýdl