Rozhovor s Miroslavem Stejskalem (ČSSD) – kandidátem do krajského zastupitelstva

Miroslav StejskalVystudovaný právník Miroslav Stejskal začínal svou profesní kariéru v československé armádě v různých velitelských, týlových a štábních funkcí. Své právnické vzdělání uplatnil jak u armády, tak u policie. Od roku 1997 pracoval jako právník na Okresním úřadu v Ústí nad Orlicí, odkud se následně přesunul k Městskému úřadu Česká Třebová.
Od roku 2002 je starostou Výprachtic. V roce 2007 obsadili Výprachtice v celorepublikovém průzkumu společnosti Otevřete.cz druhé místo za to, že se v obecním zpravodaji skutečně informuje o dění v obci a svůj prostor dostávají i alternativní názory. V poslední době se v obci hodně debatovalo o stavbě větrných elektráren.

Starosta Stejskal byl zastáncem stavby, ale narazil na několik zarytých odpůrců. Občané pak v referendu před několika měsíci stavbu větrné elektrárny, či elektráren na katastru své obce odmítli.
Před čtyřmi lety byl Miroslav Stejskal zvolen z osmnáctého místa na kandidátce sociální demokracie do krajského zastupitelstva a následně do Rady, kde byl zodpovědný za cestovní ruch. V letošních volbách ho najdete na šestnáctém místě na kandidátce ČSSD.



V Radě Pardubického kraje jste byl čtyři roky zodpovědný za cestovní ruch. Co se vám podařilo a co nikoli?
Myslím, že se mi podařilo normálně lidsky komunikovat se všemi subjekty v cestovním ruchu. Za úspěch považuji rovněž fungující nový systém podpory informačních center. Systém hodnotí centra podle jejich práce, schopností, znalostí cizích jazyků, účasti v profesní organizaci apod. Podpora informačních center Pardubického kraje má šanci stát se pilotním projektem nově vytvářeného programu v rámci ČR. Radost mi dělá rovněž informační portál www.vychodnicechy.info, který získal letos první místo mezi turistickými portály ČR. Portál má svůj rezervační systém, facebook, plánovač tras výletů a obsahuje tisíce aktuálních informací potřebných pro většinu turistů. Měsíční návštěvnost stránek se pohybuje okolo 60.000. Podařilo se rovněž za pomoci prostředků Regionálního operačního programu vybudovat, případně rozšířit, potřebné turistické zázemí na řadě míst Pardubického kraje  (nová expozice Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích, rozšíření zázemí na Veselém Kopci v Hlinsku, zásadní  rekonstrukce Švýcárny Slatiňany, 120 mil. investice do středověké tvrze Orlice, vybudování sportovně - rekreačního zázemí na Dolní Moravě, výstavba vyhořelé  Kramářovy chaty na Suchém vrchu apod., rekonstrukce části pevnostního opevnění na Králicku apod.).


Teď čistě teoretická otázka – kdybyste byl opět zvolen do zastupitelstva a následně do Rady Pardubického kraje, kde byste měl znovu na starosti cestovní ruch. Co by bylo vaším cílem pro následující čtyři roky?
Kraj má šanci se zvednout z posledních míst návštěvnosti pouze tehdy, pokud většina subjektů v cestovním ruchu potáhne tzv. za jeden provaz. Ve většině zemí si mezi sebou hoteliéři a další pomáhají a vzájemně se podporují. U nás to zatím víceméně neplatí. Proto je pro další období prvořadá koordinace všech subjektů působících v cestovním ruchu na území kraje. Potřebné jsou samozřejmě rovněž další investice do cestovního ruchu, podpora informačních center, destinačních managementů, jakož i pokračování v podpoře účinné a smysluplné propagace atraktivit kraje.


Ve Výprachticích máte, soudě podle výsledků komunálních voleb, obrovskou podporu. Preferenční hlas vám v roce 2010 dalo 82% voličů. Čemu svou popularitu přisuzujete?
Snažím se vycházet lidem vstříc. Ne vždy se mi to ale daří. Mnohdy nejsou peníze a nemůžu proto vyhovět každému požadavku. Ojediněle se vyskytnou i překážky, které mi brání něco udělat tak, jak bych chtěl.  Důležité je, aby lidé věděli, že mi jde o ně a o vesnici, byť se to někdy neobejde bez menších nedorozumění. Každý neúspěch mne samozřejmě bolí, ale tak to v životě chodí. Je potřebné se dívat neustále dopředu.  Děkuji všem Výprachťákům, že mají  velkou trpělivost, někdy to nemají se mnou lehké.


Dlouhá léta jste prosazoval stavbu větrných elektráren na katastru Výprachtic. Občané se však v referendu postavili proti tomuto záměru. Byl jste tehdy zklamán? O co podle vás obec tímto rozhodnutím přišla?
Popravdě jsem zklamán byl. Nikoliv z toho, že lidé v referendu rozhodli jinak. Nešťastný jsem byl zejména z kampaně, která se okolo větrných elektráren rozpoutala. K lidem se dostala spousta nepravd, na které jsem již nechtěl reagovat, protože bych tak ještě více vyostřil celou situaci.


Dlouhá léta jste pracoval v armádě. Má tento druh práce s politikou něco společného, nebo to jsou naprosto odlišná zaměstnání?
Ano, v armádě jsem pracoval vlastně od píky. Začínal jsem jako velitel čety a roty, působil jsem jako náčelník štábu praporu apod.
Práce v armádě vás naučí být náročný k sobě a odpovědný k druhým. Nutí vás to také snažit se porozumět lidem, umět s nimi jednat a mít pochopení pro jejich potřeby.
Obdobné situace zažíváte i na obci. Každý den mluvíte s lidmi a snažíte se jim pomoci, případně je alespoň pochopit.  Důležité je umět se poučit ze svých chyb a dokázat se omluvit a snažit se o nápravu, když někomu ukřivdíte, případně když se něco nepovede. Dovolte mi abych poděkoval všem, kteří pomáhají našemu kraji, Lanškrounsku i naší vesnici, Vaše pomoc je velmi potřebná a mnohdy nedoceněná. Ještě jednou Vám všem děkuji.


Děkuji za rozhovor,

Matěj Brýdl