Letní pohoda s Fofrem

kapela_fofrV pátek večer patřila farní zahrada bluegrassové muzice a lanškrounské kapele Fofr. „Tahle partička se dávala dohromady už někdy od devadesátých let“, uvedl ji moderátor Karel Pokorný, „a první vystoupení kapely Fofr bylo v roce 1993 u příležitosti doprovodného programu Lanškrounské kopy.

Kapela o sobě říká, že hraje neortodoxní bluegrass, který opatřuje vlastními českými texty. Slyšet ji můžete v klubech a hospodách, na tancovačkách i festivalech,“ řekl  Pokorný.
Muzikanti Milan Sychra (hráč na banjo a kapelník), Aleš Přibyl (kytara), Hosťa Tomášek (baskytara a zpěv) a Petr Veselý (mandolína) připravili návštěvníkům příjemný a pohodový večer plný krásných melodií s texty převážně od Jirky Rollera a Soni Veselé.
Příští páteční večer na farní zahradě bude od 20 hodin patřit Jazza vu … nejen jazzový večer s Hankou, Markétou, Tomášem a jejich přáteli. Poslední akcí letošního Kulturního léta bude Divadlo ve středu, které uvede ve čtvrtek 30. srpna představení Agentura Drahoušek.


Marie Hrynečková


Bluegrass je hudební styl, který vznikl kolem roku 1945 ve Spojených státech. Patří do skupiny stylů, které se nazývají Country & Western Music. Tato hudba se původně hrála v oblasti amerického Jihu (Appalačské pohoří, Kentucky, Jižní a Severní Karolína).
Bluegrass je charakteristický především použitými nástroji a způsobem zpěvu. Tradiční složení hudební skupiny používá pět základních akustických nástrojů: pětistrunné banjo, mandolínu, kytaru, housle a kontrabas.
Bluegrass navazuje na hudební tradice bílého obyvatelstva Jihu USA. Velká část skladeb má svůj původ v anglo-americkém folklóru i ve skladbách ostatních národů, přicházejících do Ameriky. Zároveň byl ovlivněn některými prvky dobové populární hudby amerického Severu a jazzu. Bluegrass je stále živý a má mnoho příznivců i aktivních hudebníků i v České republice.


Zdroj: Wikipedia