8. září má být slavnostně otevřen lehkoatletický stadion, který bude pojmenován po lanškrounském rodákovi, desetibojaři Romanu Šebrlovi. Už zítra ve 12 hodin však bude stadion zpřístupněn veřejnosti a sportovcům, aby jej mohli s ohledem na probíhající prázdniny a dovolené začít využívat. Provozovatel, kterým jsou Technické služby Lanškroun, předpokládá, že lehkoatletický stadion bude v letním období volně přístupný veřejnosti a školám denně v době od 8 do 20 hodin.
K omezení přístupu veřejnosti může docházet v době konání řádných tréninků sportovních oddílů či při soutěžích.
Fotbalové hřiště
Součástí stadionu je plocha pokrytá umělým trávníkem o rozměrech 115 x 73 m, v němž je vyznačeno fotbalové hřiště o velikosti 105 x 68 m. To bude využíváno zejména fotbalovým oddílem TJ Lanškroun. Případní další zájemci o využití fotbalového hřiště se mohou obracet na správce stadionu Jiřího Černého, tel. 604 872 778. Použití fotbalového hřiště bude na rozdíl od atletického oválu možné pouze za poplatek.
Atletická dráha, doskočiště, vrh koulí, prostor pro diváky
Kolem hrací plochy je vybudována atletická dráha, jejíž ovál má certifikované poloměry oblouků. V rovince je umístěno 6 drah. Na vnější straně atletické dráhy je prostor pro skok do dálky a trojskok. Rozběhová dráha o šířce 1,22 m je částečně součástí rozběhu pro skok do výšky. Pro krytí doskočiště před povětrnostními vlivy slouží pojízdná garáž z ocelové konstrukce krytá polykarbonátem na bantamových kolečkách. Místo pro vrh koulí má podobu železobetonové kruhové desky, dopadová výseč má povrch z umělé trávy s křemičitým vsypem. Dění na hřišti může sledovat 214 diváků na krytých tribunách a dalších 234 na ochozech.
Zázemí pro sportovce
Podle sdělení místostarosty MÚ na stadionu zcela chybí sprchy a šatny. „Rozhodnutí o tomto řešení padlo v době, kdy jsem na radnici nebyl,“ uvedl Bohumil Bernášek. „V současné době pan architekt Kokeš připravuje několik variant řešení šaten, které by sloužily sportovcům z obou stadionů. O jejich případné výstavbě budou rozhodovat samosprávné orgány města. Město učinilo předběžnou dohodu s fotbalovým oddílem TJ Lanškroun a v případě nutnosti bude možno částečně využít šatny a sprchy na „starém“ fotbalovém hřišti.“
Pokud jde o toalety, v areálu jsou dvoje imobilní WC, dále 2 kabinky pro ženy, 2 kabinky pro muže + 3x pisoár a také WC u hlasatelny.
Cena sportovního areálu
Náklady hrazené Městem Lanškroun zhotoviteli stavby, tj. firmě CGM Czech a.s., představují za část stavby lehkoatletického stadionu 45 822 810 Kč, přičemž vysoutěžená cena byla 44 880 967 Kč. Jak uvádí místostarosta Bohumil Bernášek, k navýšení ceny došlo z důvodu nutné úpravy podloží vápněním. Část stavby skateparku a dětského dopravního hřiště vyšla na 5 266 288 Kč, vysoutěžená cena byla 5 295 672 Kč. Předpokládaná výše dotace od regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod na realizaci celého projektu Sportovní areál Lanškroun je cca 31 mil. Kč.
První pojistná událost se řešila už minulý týden
Minulý týden se částí města prohnala vichřice a způsobila nemalé škody zejména kolem lanškrounských rybníků a Sportovního areálu. Na lehkoatletickém stadionu vichřice "vzala" polykarbonátovou budku, ve které jsou žíněnky na skok o tyči a skok vysoký. Budka, poté co poškodila plot, skončila na zahradě jednoho z domů nedaleko stadionu. Vzniklou škodu nyní město řeší s pojišťovnou. Celá události se naštěstí obešla bez zranění.
Marie Hrynečková