Vernisáž výstavy ANNA ŠLESINGER – PANENKY

PanenkaV rámci rozsáhlého programu oslav 20 let od znovuotevření výrazně dostavěného a zkrášleného Městského muzea Lanškroun se stala mimořádnou událostí výstava panenek z tvorby paní Anny Šlesinger, paní s českým původem, která na začátku 80. let minulého století emigrovala do Spolkové republiky Německo.

Na první pohled se to jeví jako sběratelská výstava paní, zajímající se o přitažlivý obor hraček s tradicí řadu století zpátky.

Co ale doslova šokuje, je to, že ty desítky a možná až dvě stovky (zapomněl jsem se zeptat) panenek vytvořila Paní Šlesinger vlastníma rukama! Je to z hlediska času, který může mít člověk k dispozici pro svůj koníček, takřka nemožný záběr.
--------------
Výstava je aranžovaná s velkým citem a láskou, v prostorných vitrínách dovolujících panenky obklopit zmenšeninami dalších reálií (například tu jsou malé šicí stroje nebo rozsáhlá kuchyňka).
Jak se říká v doprovodném textu při vstupu do výstavní síně, „dostala se paní Šlesinger k panenkám, jejich výrobě a sběratelství až po odchodu do Německa v roce 1981.“ Tehdy jí bylo 35 let. „Tehdy se setkala se sběratelkou a současně výrobkyní panenek v Mannheimu. A jejich křehká porcelánová krása ji učarovala. … Je samoukem, neměla odborné výtvarné vzdělání kromě kurzu malování francouzských panenek. Dnes, po čase, sama vyučuje v odborných kurzech. … U svých panenek Anna Šlesinger nejprve vytvaruje model například z keramické hlíny. Pak z toho udělá sádrovou formu a do ní odlévá své panenky z porcelánu nebo papírové licí hmoty. Panenky si také sama obléká, vyrábí i paruky, boty nebo ostatní doplňky…“
Vystavené panenky spadají do několika skupin: je to vysloveně vlastní tvorba panenek podle vlastního nápadu.
Potom také velmi přesné repliky existujících panenek jiných výrobců často z minulých dob, dokonce i se značkou původního zhotovitele, ale také s vlastní značkou pro rozeznání.
Uchvacují panenky na zakázku, kdy si někdo například objedná podobiznu svých dětí a paní Šlesinger podle fotografie vytvaruje obličeje a všechny další náležitosti, a to tak věrně, že nejde než užasnout.
Někdy také paní Šlesinger vytvoří soutěžní panenku námětově podle zadání specializované mezinárodní soutěže, Nádhernou ukázkou takového díla je asi šedesáticentimetrová panenka rakousko-uherské císařovny Sissi, na jejíž šaty prý paní Šlesinger uplatnila 35 metrů krajky. Na soutěžích hledí poroty na úplnou autentičnost, a panenky musejí mít například i bezchybné spodní prádlo.
----------
Na venkovním pódiu, kde se odehrávala úvodní část vernisáže, řekla paní Anna Šlezinger, že toto je již její 40. výstava v Česku. Vyjádřila velkou vděčnost vedení i pracovníkům muzea za nápaditou a vkusnou instalaci.
Ředitelka muzea paní PaedDr. Marie Borkovcová ocenila, že můžeme vidět díla s medailemi a oceněními z celé Evropy. Vyzdvihla, že paní Šlesinger zná všechny související profese a sama vytváří oblečení, obuv, paruky a další vybavení panenek. Paní ředitelka rovněž poděkovala firmám Dudycha za pomoc v truhlářských pracích a sklenářské firmě Šulák, jejichž přičiněním se panenky dostaly do prostorných vitrín a tam je mohly obklopovat další dekorace..
----------
Pan Jiří Šlesinger, který emigroval do Německa o dlouho dříve, již v roce 1968, je své paní výrazným organizačním spolupracovníkem. Během vernisáže se ujímal návštěvníků a zasvěceně je informoval o zajímavých rysech exponátů. Je zajímavé, že oba mají základní profese elektrotechnického typu – paní Šlesinger má vystudovanou slaboproudou průmyslovku a pracovala u spojů, pan Šlesinger šel do důchodu z firmy Grundig, známého výrobce televizorů a dalších přístrojů spotřební elektroniky.

Výstava bude přístupná v galerii muzea přes celé léto až do 30. září.
Nesporně stojí za zhlédnutí, neboť slibuje celou škálu zajímavých dojmů i poznatků.


Jiří Kohout


Zajímavé odkazy:
http://www.lanskroun.eu/customers/lanskroun/storage/dokumenty/13342341641.pdf
(Tisková zpráva Města Lanškroun o připravované výstavě)