Na Základní škole Dobrovského uspořádali Festival vědy a techniky

FestivalJiž popáté dostali žáci ZŠ Dobrovského možnost ukázat své schopnosti řešit technický, vědní nebo společenský problém. Spolu s nimi soutěžili i žáci ze ZŠ Výprachtice a ze ZŠ Aloise Jiráska v Lanškrouně. Sešlo se 12 prací. Ti úspěšní postoupili do okresního kola s cílem se probojovat do kola krajského.

Ve středu 8. února představilo celkem 22 žáků a žákyň tří základních škol své odborné práce k posouzení čtyřčlenné porotě vedené Doc. Ing. Ladislavem Maixnerem, CSc.
Na začátku došlo k losování pořadí, v jakém se budou jednotlivé práce předvádět.
Své poznatky a doklady (fotografie, grafy, mapky apod.) vystavili soutěžící na svislých panelech používaných jednotně v celostátním měřítku pro tento Festival. Dva soutěžící jednotlivci ukazovali své roboty v pohybu a v akci. Jeden tým – Nela Dvořáková, Šárka Kuťáková a Kamila Horská – řešil dva různé projekty.
Porota po poradě uznala všechny práce za způsobilé postoupit do krajského kola a připomenula některým soutěžícím, v čem se musí zlepšit, aby na vyšším stupni soutěže obstáli.
Opět se ukázala prospěšnost takové akce v tom, že si žáci mohli uvědomit, jak se má správně hovořit na veřejnosti, jak oslovovat porotu, jak zvýšit věcnost svých výroků a jak co nejlépe zdůvodnit dosažené výsledky.
Celkem se akce účastnilo 16 žáků ze ZŠ, čtveřice žákyň ze ZŠ Aloise Jiráska Lanškroun a dvě žákyně ZŠ Jindřicha Pravečka Výprachtice.
Své soutěžící žáky doprovázeli Mgr. Jitka Michalcová, zástupkyně ředitele ZŠ Aloise Jiráska v Lanškrouně a Mgr. Jiří Formánek, zástupce ředitele ZŠ Jindřicha Pravečka ve Výprachticích.
Místní kolo Festivalu vědy a techniky má intenzivní podporu od vedení hostitelské školy, především jejího ředitele Mgr Oldřicha Strnada a pedagogů Mgr Pavla Reslera a Mgr. Daniely Krátké.
V celostátním měřítku festival organizuje občanské sdružení Asociace pro mládež, vědu a techniku  AMAVET pod vedením jeho předsedy Ing. Stanislava Medřického, CSc.


Jiří Kohout


Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji
Místní kolo v Základní škole Dobrovského 8. února 2012.


Přehled projektů a soutěžících (v pořadí, jak byly vylosované):


1. Kdo z poloviny dýchá – z poloviny žije – Tereza Cacková, Marie Urbanová, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Studium typů dýchání průzkum prostřednictvím dotazníků, pozorování vlivů správného dýchání u vybraných žáků)
2. Jak vařit a ušetřit – Nela Dvořáková, Šárka Kuťáková, Kamila Horská, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Měření a porovnávání teplot na litinové plotýnce a na sklokeramické desce)
3. Robotický Tiger Woods – Martin Jílek, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Robot postavený z prvků stavebnice ROBO PRO a naprogramovaný na pohyb po čáře, rozpoznávání míčku na jejím konci a jeho odpal)
4. Trasy v okolí Lanškrouna – Věra Smejkalová, Veronika Míčková, Marie Pavlasová, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Výběr vhodných výletních tras a příprava letáků o nich s popisem zajímavých míst)
5. Jak hrát a neprohrát – Nella Dvořáková, Šárka Kuťáková, Kamila Horská, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Statistický rozbor hracích kostek ze dřeva, skla nebo plastu z hlediska rozložení jednotlivých čísel a nalezení nejvhodnějšího materiálu kostek pro objektivní rozložení výsledků)
6. Stanovení klíčivosti semen v závislosti na stáří a moření – Daniela Horáková, ZŠ Jindřicha Pravečka Výprachtice. (Praktické porovnání klíčivosti dvou druhů petržele)
7. Prostupnost tepla – Martin Škop, Martin Vondra, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Vhodnost použití termoizolační fólie na okenních sklech)
8. Stanovení teploty tuhnutí – Natálie Chládková, ZŠ Jindřicha Pravečka Výprachtice. (Vyhodnocení vzorků s různou hustotou solného roztoku. Měření na UP Olomouc)
9. Ovládne počítač všechen náš volný čas? – Tereza Bartoňová, Kristýna Klubrtová, Drahomíra Láznická, Pavlína Pánková, ZŠ Aloise Jiráska Lanškroun. (Dotazníkové šetření času věnovaného víc jak 10 aktivitám v době pracovního týdne)
10. Plošné měření intenzity osvětlení pomocí robotu Fischer – Oldřich Moravec, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Robot pohybující se v pravoúhlé síti měří každých 10 cm intenzitu osvětlení. Diskuse vlivů osvětlení na lidskou činnost)
11. Sugesce na plný úvazek – Denisa Špinlerová, Tereza Jačisková, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Zjišťování pocitů u dobrovolníků vystavených různým elektrickým vlivům a dotýkajících se kamenům „vyzařujícím energii“)
12. Pohyben ke zdraví – Michaela Stejskalová, Tereza Kostelecká, ZŠ Dobrovského Lanškroun. (Průzkum každodenních pohybových aktivit žáků šestých a sedmých tříd pomocí dotazníků. Hledání závislosti mezi nemocností a stupněm pohybové aktivity)