V sobotu 4. února odpoledne se navzdory mrazu asi –10 stupňů sešlo víc jak 150 lidí na vernisáži výstavy „Domácí umění“ z fondů pražského stejnojmenného občanského sdružení, doplněnou o paralelní výstavu „Jak jsme žili v 50. až 80. letech 20. století“ předvádějící historické předměty a fotografie z Lanškrounska.
Období, kdy vznikaly vlastnoruční výzdoby bytů, nám není příliš vzdálené. Dělí nás od něj jen 25 a více let a přesto se ocitáme v jiném světě.
V tehdejší době se sešlo několik okolností – hlavně nedostatek peněz v začínajících manželstvích a relativní přebytek času, protože po pracovní době byl ode všeho pokoj, a tak se každý kutil pokoušel vyzdobovat byt nebo chatku na zahrádce podle své zručnosti.
V úvodním slově to vůdčí duch celého projektu Pavel Veselý z Prahy, uměleckým jménem Pablo de Sax, popsal velmi výstižně: domácí ozdoby vznikaly třeba na vojně po večerech jako dárky pro ty doma, nebo lidé zužitkovávali svoji odbornost – například sváření, přičemž o výchozí materiál nebývala v socialistickém hospodářství nouze. Je to projev jiného rozložení hodnot, než máme dnes my, ale byla by velká škoda, kdyby se takové památky poztrácely. Z celkem víc jak tisíce exponátů, které mají, v Lanškrouně vystavují asi 200 kusů.
Ředitelka muzea paní PaedDr. Marie Borkovcová poděkovala občanskému sdružení Domácí umění za příležitost exponáty vystavovat v Lanškrouně a podotkla, jaký dojem udělalo, že exponáty přišly do Lanškrouna v přepravních obalech, ve kterých se před koncem roku vrátily z výstavy v Českém centru v New Yorku v červnu až září 2011.
Pan Veselý byl překvapený, jak mnoho lidí se sešlo na vernisáži i jak nadšeně přijímali bohatý doprovodný program. Zřejmě přišel mezi spřízněné duše – i na Lanškrounsku máme mnoho sběratelů a soukromá muzea například historických rádií nebo historických motocyklů.
Na začátku vernisáže nás uchvátilo temperamentní vystoupení Lanškrounského smíšeného sboru pod vedením Mgr. Vladimíry Jetmarové.
Jejich program měl dvě části – v úvodní zazpívali s doprovodem elektronického klavíru několik dobových písní, mezi nimi i z repertoáru Osvobozeného divadla z třicátých let píseň „Svět patří nám“. A vyvrcholením se stala nestárnoucí „Kaťuša“ s doprovodem, jak jinak, tahací harmoniky. A k tomu přispěli i dva urostlí důstojníci – československé a sovětské armády, kteří předali smíšenému sboru čestný dar, láhev vodky, a pak předvedli předpisové bratrské objetí.
V pozdější druhé neoficiální části programu na opačném konci sálu, v dobové kuchyni a před stolem plným namazaných chlebů se sádlem a cibulí a dalšími dobrotami, členové smíšeného sboru zpívali řadu parodických písniček. Na kytaru je doprovázel nejdřív Pavel Černošek a pak nedávný jubilant Zdeněk Tejkl.
Výstava měla svou část i ve vstupní hale muzea, kde zdejší sběratel historických motocyklů pan Jaroslav Killar vystavil tři dobové motocykly: moped Stadion, malý motocykl Jawa 90 Roadster a motocykl Jawa Bizon. Vedle toho přispěl i několika elektronickými exponáty do lanškrounské části ve výstavním sále. U nich upoutalo, že sbírá nejen výrobky, ale i jejich návody k obsluze, záruční listy a někdy i prodejní doklady, aby byla autentičnost exponátů co nejvyšší.
---------
Samotnou výstavu komentujeme fotografiemi.
Opravdu stojí za zhlédnutí, jak se lidé snažili z čistého srdce, i když snad z našeho dnešního pohledu naivně, zkrášlit své domovy a kolik času, ale i zručnosti a nápadů do toho vkládali.
Výstava potrvá po celý únor a březen až do 1. dubna.
Jiří Kohout
Foto: Jiří Kohout a Jiří Dráb
Zajímavé odkazy:
http://www.domaciumeni.cz/
(Stránky občanského sdružení)
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/2573-domaciumeninavystavevmuzeuukazujejaksedobazmenila#sigProIdf6a95cf3a6