Na výstavě skautských časopisů

na_vystave_skautskych_casopisuV sobotu dopoledne otevřeli místní skauti střediska Zubr a Dikobraz Lanškroun rozsáhlou výstavu skautských časopisů a dalších předmětů, například fotografií, odznaků a výšivek. Výstava zaplnila všechny klubovny i hlavní halu stavby, kterou jeden z „přespolních“ a velice znalých hostů označil za možná nejkrásnější skautskou budovu v Česku.

Jedna z kluboven se stala promítacím sálem, ostatní byly volně průchozí a zaplněné svislými panely a na stolech svázanými ročníky historických časopisů.
Výstavní exponáty pocházejí ze sbírky ani ne padesátiletého celoživotního skauta s indiánským jménem „Mičkinikwa“ – to znamená Malá Želva, z nedalekého Zábřehu na Moravě, ze skautského oddílu Trojka Shawnee.
Skautské hnutí má řadu podob podle toho, kam se klade důraz. Už na počátku byla dvě hnutí – to první, britský Skauting, založil Sir Robert Baden Powell, to druhé, kanadský Woodcraft, známý u nás jako Liga lesní moudrosti, bylo inspirované spisovatelem Ernestem Thompson Setonem.
Na výstavě v Lanškrouně vidíme časopisy rozmanitých skautských směrů, a dokonce pozorujeme, že zde byly odnože skautingu přidružené k tělovýchovné organizaci Dělnická tělocvičná jednota (DTJ), nebo Spartakovi skauti práce, nebo židovští skauti atd.
Stejně ve světě, a na vystaveném exponátu vidíme například, že i v nacistickém Německu dokázali existovat ještě v roce 1937 skauti a jejich časopis Lagerfeuer.
I dnes existují ještě například turistické oddíly mládeře (TOM) s časopisem Tomík, pionýrské oddíly, nebo Sdružení Jaroslava Foglara.
Předností výstavy je nestrannost a objektivita, exponáty různých hnutí jsou vedle sebe, aniž by byla patrná jakákoliv konkurenčnost.
Zajímavou podrobností je existence českých časopisů blízkých skautským myšlenkám v období totality, zejména v osmdesátých letech. Ty mohly vycházet v rámci tolerovaného hnutí ochrany přírody, ačkoliv ve stejné době byly jiné podobné tiskoviny s politickým charakterem tvrdě potírané.
--------
Krátký rozhovor redakci lanskrounsko.cz poskytl Mičkinikwa, vedoucí – šaman – skautského oddílu Trojka Shawnee ze Zábřehu na Moravě (občanským jménem Slavomír Václavský):
Sbírka časopisů se vytváří obtížně, dnes je tendence, že jednotlivé oddíly si vydávají své občasníky. Také je hodně směrů a variant skautského hnutí snažících se prosadit. Mičkinikwa se skautským oddílem vstoupil v roce 1970 do Pionýrské organizace – tehdy se totiž Junák a Pionýr sloučily. Inspirovaly ho brněnské oddíly, jež byly určitou elitou. Rychle je v oddíle zaujaly indiánské zvyklosti. Mají v oddíle řadu zvláštních zvyklostí, například takzvanou „Truhlu pokladů“ s památkami na různé osobnosti, organizace nebo akce vztahující se ke skautingu. Jednou ročně se sejdou, otevřou truhlu a vyprávějí si o věcech, například o fotografii někdejšího náčelníka Junáka Rudolfa Plajnera. Pak truhlu zase na rok zavřou až do příštího setkání. Předměty z truhly se zásadně nepůjčují, „je nutno jít za truhlou“, setkat se s ní. – On vlastně celý skauting je o setkávání, v různých podobách.
Indiánské jméno, například ono „Mičkinikwa“ se získává složitým postupem inspirace při vigilii (nočním bdění) a následných obřadů. To mladé skauty rovněž podněcuje k vysokému úsilí něco hodnotného se sebou dělat.
Slavomír Václavský požívá mezi skauty vysoký respekt, působí dojmem novodobého Jaroslava Foglara, k němuž se sice hlásí, ale v jednom internetovém rozhovoru konstatoval, že „byl to pro mě určitě velký vzor, ale postupně jsem se vyvíjel, dostal jsem se k vedoucím, kteří mě inspirovali stejně, možná i víc. Jak v Praze, Ostravě nebo v Brně. Plno těchto lidí nyní zastává v Junáku vysoké funkce.“
O nové dřevěné budově skautských kluboven v Lanškrouně řekl, že je jedna z nejlepších, a možná nejhezčí v republice.
------
V úvodní den přišli na výstavu i oficiální hosté, starostka města paní Mgr. Stanislava Švarcová, předseda Krajské rady Junáka Ing. Jan Stejskal a předseda Okresní rady Junáka Lukáš Nastoupil. Také přišli redaktoři Orlického deníku a Českého rozhlasu, a dostavily se výpravy skautů z okresu Ústí nad Orlicí, a dále ze ze Štítů, Mohelnice, Hrachovce, Valašského Meziříčí, Velkého Meziříčí, Zábřehu na Moravě a Šumperka.
Výstava bude naposled otevřená v úterý 24. ledna od 13:00 do 17:00 hodin a rozhodně stojí za zhlédnutí.


Text: Jiří Kohout

s použitím příspěvku "Autíčka" na webu lanškrounských skautů
Foto: Stanislav Zedníček („Kobra“), Jiří Dráb, Marie Hrynečková


Zajímavé odkazy:
http://shawnee.skauting.cz/index.php?sekce=arch&part=casopisy
(Seznam časopisů ve sbírce Slavomíra Václavského – Mičkinikwa)
http://sumpersky.rej.cz/clanky/obycejni-lide-kolem-nas-slavomir-vaclavsky-mickinikwa/
(O Slavomíru Václavském a skautském hnutí s důrazem na indiánský způsob života)

http://www.skaut-lanskroun.cz/kronika/vystava-skautskych-casopisu-2

(Text o této výstavě časopisů včetně fotografií)