Děti namalovaly za odpoledne padesát panenek

malovani_panenekMinulý víkend na vernisáži výstavy obrazů a fotografií Jiřího Křiklavy, dřevěných hraček Zdeňka Bukáčka, lidových vánočních ozdob a betlémů, Zdeněk Bukáček slíbil, že následující neděli otevře dílničku, kde si děti budou moci samy namalovat dřevěné panenky. Jak slíbil, tak udělal. Přivezl vysoustružené polotovary, barvičky, zástěry a tuto adventní neděli se celé odpoledne v galerii muzea malovalo.

A jak se dětem dařilo? „No, ze začátku jsem si myslel, že to bude horší, ale teď se to tak rozjelo, že to je v pohodě. Ten základ jim vždycky řeknu, obličejíček jim pomůžu a ostatní se snaží dělat jako to mám já,“ komentoval práci malých umělců Zdeněk Bukáček. A ještě dodal, že stejnou dílnu, jako má nyní v Lanškrouně, měl v roce 2009 v Paříži, kam ho pozvalo s dalšími čtyřmi českými lidovými tvůrci Unesco. Byli nadšení z toho, že si na rozdíl od jiných výstav mohou na všechno sáhnout a vyzkoušet si sami.


Výstava obrazů a fotografií Jiřího Křiklavy, dřevěných hraček Zdeňka Bukáčka, lidových vánočních ozdob a betlémů potrvá do 22. ledna příštího roku.


Jiří Křiklava je nositelem nevšedního výtvarného pojetí, nyní působí v ateliéru v Krouně. Ve své tvorbě se inspiruje světem obyčejných předmětů. Na poeticky laděných, stylizovaných obrazech s krajinnými motivy mapuje nálady Českomoravské vysočiny a své zahraniční cesty. V posledním desetiletí se věnuje intenzivně také umělecké fotografii, stále pracuje klasickou fotografickou technikou.


Zdeněk Bukáček se specializuje na výrobu nejrůznějších figurek - panenek s máselnicí, pohyblivých slepiček, koníků, husarů, šašků, kominíků, vojáčků, Tří králů, čertů, andělů, Mikulášů, sněhuláků apod. Své výrobky dodává do galerií, muzeí i jednotlivých obchodů a lidových skanzenů. V roce 2002 mu byl ministrem kultury ČR udělen čestný titul „Nositel tradice lidových řemesel“ v oboru soustružené hračky, a to za vysokou úroveň znalostí a dovedností v tomto oboru a za jejich předávání následovníkům.
Otec Zdeňka Bukáčka je zakladatelem témě stoleté tradice výroby krounských dřevěných hraček (Krouna je obec nedaleko Poličky), folklorních a dekoračních předmětů.


Lidové vánoční ozdoby a dekorace

Vystaveny jsou mimo jiné textilní ozdoby Hany Kozubové, ozdoby z pedigu Aleny Bukvové, ozdoby z papíru vyrobila Soňa Uhlířová. Vánoční dekorace připravila Kateřina Kadláčková.


Betlémy
Mezi vystavenými betlémy je například Hřebečský s řemeslnickými motivy od orlické řezbářky Jarmily Haldové, betlém se soustruženými figurkami Zdeňka Bukáčka z Krouny, dále betlém ze šustí Aleny Tschopové s kulisami, které doplnili Hana Kozubová a Jiří Knápek a další betlémy ze sbírek lanškrounského muzea.
V hale muzea je vystaven unikátní ústecko-orlický papírový betlém z pozůstalosti Zdeňka Brožka s více jak tisíci figurkami. Betlém vznikal v letech 1844 - 1935, postupně jej tvořilo čtrnáct lidových tvůrců.
Lanškrounský betlém osobností z dílny řezbáře Bedřicha Šilara je letos vystaven v městském muzeu ve Svitavách na autorské výstavě, v příštím roce bude vystaven opět v Lanškrouně.


Text: Marie Hrynečková
Foto: Raffaele Emili