Kulturní centrum Lanškroun zve veřejnost na vystoupení skupiny ČANKIŠOU, a to ve středu 23. listopadu od 19:30 hodin v sále zámku. Po letním zrušení koncertu kvůli počasí se Čankišou chystají na zámecký sál a po Blue Effect tak budou druhými, kteří pokřtí sál svým vystoupením jiným, než jaká na sále probíhají. Hudba lidu Čankišou osloví všechny z vás. Vstupné 150 Kč.
Wikipedie
Česká kapela Čankišou vznikla v roce 1999 a dnes patří ke špičce české world music. Její eklektický styl v sobě mísí vlivy několika etnik (především arabské, africké, indické a balkánské) a rockové základy jednotlivých muzikantů. Tvorba kapely se opírá o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Čankišou pravidelně vystupují po celém světě.
O kapele
Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu až po Pakistán.
Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1999. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za více než 10 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a dnes patří ke špičce české world music.
V roce 2007 vyšla na českém knižním trhu ojedinělá knížka Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki doplněná soundtrackem (vydavatelství Julius Zirkus). Jde o sbírku 13 příběhů od několika autorů, kteří se každý po svém nechali inspirovat legendou jednonohého lidu Čanki. Originální soundtrack pak obsahuje 13 skladeb, kdy každá povídka inspirovala konkrétního muzikanta Čankišou ke zhudebnění.
Čankišou mají v současnosti tři klipy: Sham Sut v režii Pavla Jandourka a Anay Yo, který natočil Dušan Urbanec z respektovaného uskupení VJ Moire a režíroval muzikant David Synák. Klip k písni Zuha vznikl opět ve spolupráci s Dušanem Urbancem a vyšel na CD Lé La. Většinu materiálu natočil LP Fish v Pakistánu pod režií René Senka a v klipu se objevil i pakistánský zpěvák Sain Zahoor. Zatím poslední animovaný klip Borrega je z dílny studentů píseckých filmových škol.
Česká televize o kapele natočila hodinový dokument. Čankišou nahráli hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005).
Zpěvák a frontman kapely Karel Heřman obsadil druhé místo na mezinárodním hudebním festivalu Chuch Mongolia 2001 (v Mongolsku). David Synák se spolu s Divadlem Continuo zúčastnil světové výstavy EXPO 2005 v japonském Aichi a také EXPO 2010 v Číně. Karel Heřman hrál ve filmech Nuda v Brně (režie Vladimír Morávek), Blízko nebe (r. Dan Svátek), Šílení (r. Jan Švankmajer), Hodinu nevíš (r. Dan Svátek).