Putování za pokladem svatého Martina

deti_si_prohlizeji_zebrakaVčera v podvečer čekal u kašny na Jiráskově náměstí žebrák. Vyhlížel děti z rodinného centra, které se s lampiony a světélky vydaly hledat podklad svatého Martina. Děti nejdříve žebráka obdarovaly vlastnoručně upečenými svatomartinskými rohlíčky a lahví vína.

Potom si pohladily žebrákův kouzelný plášť a mohly se vydat za světýlky vedoucími k pokladu. Ta je přivedla až před galerii muzea, kde byl poklad ukryt. Děti zazpívaly písničku o světýlkách, kterou se naučily v rodinném centru a připomněly si legendu o svatém Martinovi. Ze sladkého pokladu si každé z dětí domů odneslo čokoládovou podkovičku.


Marie Hrynečková


Svatý Martin z Tours byl biskupem v Tours a stal se jedním z nejznámějších svatých; je znám díky příhodě, kdy se rozdělil s žebrákem o svůj plášť.
Legenda říká, že jedné chladné noci v Amiens viděl promrzlého nahého žebráka. Svatý Martin neváhal a svým mečem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny, z nichž jednu podal žebrákovi. Následující noci se mu zjevil Kristus, oděný právě do poloviny jeho pláště. Díky této události je vzýván na ochranu proti bídě a tato událost měla za následek, že se dal pokřtít. O něco později, když mu bylo asi dvaadvacet let, byl z armády propuštěn, cestoval po celé Itálii a Dalmácii. Poté odešel do Galie (dnešní Francie), kde strávil většinu svého života, z toho deset let žil jako poustevník. Roku 372 přijal svatý Martin biskupský stolec v Tours. I po jmenování biskupem žil nadále jako mnich ve své chatrči poblíž řeky Loiry, kde později vzniklo opatství Marmoutier. Zemřel v 81 letech roku 397 v Candes u Tours.
V Česku se slaví jeho svátek (11. listopad) a je sním spojeno rčení/pranostika svatý Martin přijíždí na bílém koni, což znamená, že má na jeho svátek napadnout sníh. Často se také peče martinská husa či martinské rohlíky a podkovy.
Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Nejčastěji bývá zobrazen na koni s půlkou pláště a žebrákem.


Zdroj: Wikipedie