Ve čtvrtek 3. listopadu skoro 70 lidí pobylo na místní akci 7. uměleckého maratónu Střediska východočeských spisovatelů – kombinaci vernisáže výstavy MEZI OBRAZY 2011 známého malíře a ilustrátora V. Smejkala a četby ukázek z literární tvorby tří autorů – L. Macháčka, M. Kubíčka a J. Faltuse. Proběhl i křest nejnovějších knih pánů Kubíčka a Faltuse.
Sešli jsme se už tradičně v čítárně Městské knihovny Lanškroun, zaplněné do posledního místa. Dalších skoro 20 návštěvníků stálo v předpokoji. Lanškrounských byla asi třetina, další dorazili z blízkého i vzdálenějšího okolí – někteří až z Brna nebo Hradce Králové.
-----------
Hosty i návštěvníky přivítala ředitelka knihovny Bc. Iva Semlerová.
Představila básníka Mgr. Miroslava Kubíčka ze Šumperka přinášejícího nám svou sbírku básní Toulavou touhou, ilustrovanou lanškrounským umělcem Václavem Smejkalem.
Dalším hostem byl pardubický prozaik Lubomír Macháček, se svou poslední knihou povídek nazvanou Manželky a jiné ženy.
Lanškroun reprezentoval již tradičně básník Jiří Faltus svým novým letošním dílem Zlatý padák. Je to další sbírka jeho břitkých aforismů.
A novou výstavou svých obrazů a knižních ilustrací se představil Václav Smejkal, podepisující svá většinou abstraktní díla zkratkou JMB.
-----------
Pan Jiří Faltus informoval o tom, že letošní již sedmý ročník Východočeského uměleckého maratónu, organizovaného Střediskem východočeských spisovatelů, probíhá na 30 místech a obnáší asi 50 akcí. Toto je jedna z nich.
Středisko východočeských spisovatelů (do roku 2011 Východočeské středisko Obce spisovatelů) má přes 100 členů a vzniklo jako dobrovolné profesní organizace nejen spisovatelů, kteří jsou jádrem tohoto společenství, ale i umělců z jiných oblastí a jejich příznivců. Z Lanškrouna jsou jeho členy Jiří Faltus a Václav Smejkal. Středisko má sekce literární, výtvarnou, hudební, dramatickou, začínajících autorů a organizační – pokrývá tedy široké spektrum uměleckých směrů. Vydávají knihy i publikace, dále čtyřikrát ročně svůj sborník s povídkami, básněmi a rozbory děl. Dále nepravidelně sborníky děl začínajících autorů – letos už popáté, vždy s nějakým spojujícím motivem, například „Povídky s tajemstvím“. Cílem střediska je rozvoj čtenářství, spolupráce se školami a knihovnami. Pořádají soutěže například pro žáky a mládež v různých kategoriích ve věku od 7 do 18 let, a zde je politováníhodné, že z Lanškrounska se žádní soutěžící neobjevují.
-----------
V další části večera vystoupili paní Růžena Šteflová a čtyři členové „Divadla ve středu“, Jana Sekaninová, Tereza Krhutová, Pavel Studený a Zdeněk Weiser.
Na střídačku četli ukázky z představovaných děl přítomných spisovatelů – aforismy Jiřího Faltuse, některé básně Miroslava Kubíčka a nakonec povídku „Houdini eskamotér“ od Lubomíra Macháčka.
V následujícím čase paní Bc. Semlerová organizovala křest dvou knížek: „Toulavou touhou“ a „Zlatý padák“ s přispěním několik přítomných návštěvníků, kteří popřáli knížkám zájem veřejnosti a autorům mnoho dalších inspirací…
Následoval další blok dramatizované četby, kde zaujala především Macháčkova povídka „Otevři okno“ se silným citovým a psychologickým nábojem.
-----------
V diskusi vyjádřil Lubomír Macháček překvapení nad velkou účastí a intenzivní pozorností, které se představovaným dílům dostalo, a vysvětlil, že mnoho jeho děl je poznamenáno celoživotní praxí v poradenství, kde se věnoval lidem v manželských i dalších potížích. „Je to inspirace,“ řekl, „ale kumšt je v přetvoření každodenní reality do estetické podoby se zdůrazněným napětím a zápletkou. Umění je svým způsobem pravdivější, než samotná realita.“
Další debata se točila okolo podpory regionálních autorů regionálními knihovnami. V Lanškrouně toto funguje. Místní knihovna dosahuje vynikajících výsledků a má ve svých fondech všechno, co v regionálních vydavatelstvích vyšlo. Knihovna kupuje měsíčně okolo 150 knih. V Lanškrouně se hodně čte. Počty výpůjček jsou srovnatelné s krajskými městy.
Jeden dotaz na přítomné autory se týkal elektronických knih.
Jiří Faltus: „Kniha zůstane knihou“
Lubomír Macháček: „Je to nový trend, ale já si čtení v tabletu nedovedu představit.“
-----------
Jednotlivé rozhovory a diskuse trvaly do pozdního večera.
Městské knihovně i dalším organizátorům patří velký dík za perfektní atmosféru a spoustu nových podnětů a také za to, jak se daří přivábit návštěvníky z velmi širokého okolí.
Text: Jiří Kohout
Foto: Marie Hrynečková a Jiří Kohout
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/2396-slovomeziobrazy2011#sigProIdbd2c647df9