- v 8: 30 na náměstí J. M. Marků, před budovou radnice Vyvěšení Tibetské vlajky Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. - v 16:00 v Kině Lanškroun Přechod přes Himálaj - Maria Blumencron, dokument SRN, 2000, 54 min - v 17:00 v Kině Lanškroun Na druhé straně Himálaje - Maria Blumencron, dokument SRN, 2006, 54 min Druhý dokument ukazuje život stejných dětí po šesti letech v Indii. Přibližuje nám život a tibetské tradice v exilové vesničce. Film je osobní zpovědí jednotlivých dětí, kdy se jim vracejí vzpomínky na rodiče a domov. Dovíme se, jak se slaví tibetský nový rok a spolu s dětmi se vydáme k tibetským hranicím do Ladaku. Součástí dokumentu je také hledání ztracené matky jednoho z dětí. Tibet:Rada města Lanškroun ve spolupráci s občanským sdružením Most a Lanškrounsko.cz pořádají ve čtvrtek 10. března u příležitosti 52. výročí povstání Tibeťanů proti Čínské okupaci:
Strhující dokument o nebezpečné cestě skupinky malých tibetských dětí za svobodou. Tibetští rodiče vypravují své děti na nebezpečný a velmi riskantní pochod z Tibetu přes Himálaj do Indie, aby jim dali šanci pro budoucí život. Maria Blumencron, autorka dokumentu, děti na útěku doprovází s kamerou. Všichni se nakonec šťastně dostanou do dětské exilové vesničky v Dharamsale.
Jedním z cílů této akce je pomoci konkrétním tibetským rodinám. Výtěžek dobrovolného vstupného pořadatelé předají prostřednictvím o.s. Most rodinám, které přišly o své domovy během letních povodní v Ladaku.
Kde leží Tibet?
Tibet, přezdívaný také „střecha světa“, je historické území ve střední Asii položené vysoko v horách. Průměrná nadmořská výška dosahuje téměř 5 000 m. n. m. Historické území Tibetu není přesně definováno. Rozloha se odhaduje na 2,5 milionů km2 (přibližně pětkrát více, než je rozloha Francie). V současné době se na území historického Tibetu rozkládají čínské provincie Tibetská autonomní oblast, Čching-chaj a S´čchuan. K Tibetu se někdy počítá také Bhútán a územní v severní Indii.
Nedávná historie
Tibet je od nepaměti středem územních zájmů Číny, Mongolska, Velké Británie a Ruska. Na začátku 20. století vnikla do Tibetu britská vojska, která na území setrvala do 40. let. V první polovině minulého století nebyla v Číně silná vláda, která by byla schopna starat se o čínskou suverenitu nad Tibetem. Situace se změnila, když se v roce 1950 dostali k moci v Číně komunisté. Jako oficiální důvod invaze vojsk bylo uváděno „zachránit tři miliony Tibeťanů před imperialistickým útlakem a zabezpečit ochranu západní čínské hranice“. Tibet se dostal oficiálně pod nadvládu Číny 23. května 1951.
Pozemkové reformy a další společenské změny zaváděné čínskou vládou vedly k nepokojům, které se 10. března 1959 změnily v ozbrojené povstání proti čínské nadvládě.
Tibetské národní povstání
Tibetské národní povstání začalo 10. března 1959 v Lhase - hlavním městě Tibetu. Při povstání bylo čínskými vojsky zabito více než 86 tisíc Tibeťanů. Další, včetně Jeho svátosti Dalajlámy, byli nuceni odejít do exilu. Dalajláma žije od roku 1959 až do současnosti v indické Dharamsale. V roce 1989 dostal Nobelovu cenu míru.
Nepokoje v roce 1989 a 2008
V roce 1989 probíhaly v Tibetu další protesty proti čínské vládě. 10. března 1989, 30 let po vypuknutí Tibetského národního povstání vyslala čínská policie do Lhasy své lidi převlečené za tibetské obyvatele a mnichy, aby se připojili k davu a vyprovokovali lidi k ničení trhů a vykrádání obchodů. Při zásahu proti nepokojům bylo zabito téměř 400 lidí.
Nepokoje byly potlačeny také před olympijskými hrami v roce 2008. Mnohé zdroje hovoří o tom, že povstání bylo vyprovokováno podobně, jako v roce 1989.
Kampaň Vlajka pro Tibet
Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v devadesátých letech v západní Evropě. Cílem je poukázat na dlouhodobé potlačování lidských práv v Tibetu. V roce 2010 se k akci připojilo 364 českých měst a obcí.
Pokud v Tibetu vyvěsíte tibetskou vlajku, nebo zazpíváte tibetskou hymnu, můžete být zatčen, vězněn a mučen.
Matěj Brýdl
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/1945-festival-pro-tibet#sigProId4971605c69