Při pohledu na mapku pozorujeme velmi šťastné rozmístění nynějších sběrných dvorů z hlediska dostupnosti pro jejich klienty hlavně z rodinných domků. Vzdálenost jen výjimečně přesahuje půl kilometru.Je dobré diskutovat s co nejzřetelnější představou, o co jde a tomu na pomoc přinášíme přehledný plánek rozmístění dosavadních sběrných dvorů uvnitř Lanškrouna. A pro ilustraci připojujeme i fotografie těchto dvorů převzaté z www.tslan.cz.
Je s podivem, jak se kdysi podařilo najít ještě volné parcely na takových příhodných místech, opravdu v centrech jednotlivých sídlišť.
Dnes už by něco takového zcela jistě možné nebylo a uvidíme, selže-li pokus dvory zachovat, jak bleskově si jejich parcely najdou nové vlastníky.
Někdo by snad uměl i popsat společenskou roli sběrných dvorů – jak se tam lidé setkávají a stihnou si v klidu pohovořit…
Udržovat přísný systém prokazování se značkou („průkazkou“) vydanou při zaplacení poplatku za odpady na Městském úřadě je nesnadné. Považoval bych za elegantní, kdyby se ve sběrných dvorech občanům věřilo, že zřejmě mají zaplaceno, a zjišťovat neplatiče a vymáhat placení by mohlo probíhat formálně úřední cestou.
Aby se pracovník sběrného dvora mohl plně věnovat příchozím s jejich odpady a nemusel je nejdřív „prokádrovat“.
Počkejme se na další vývoj této záležitosti a na další názory.
Diskuse inspirovaná článkem ředitele Technických služeb pana Ing. Aleše Ondrůška by mohla posloužit i jako vzor pro budoucí podobné připravované projekty a pro včasné zjišťování názorů a nápadů zdejších lidí.
Jiří Kohout
(Fotografie převzaté z
www.tslan.cz)
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/1692-k-otazce-budouciho-systemu-sbernych-dvoru#sigProId7d9429a334