Za symbolických 10 Kč si návštěvníci zakoupili munici a vybrali zbraň, kterou si chtěli vyzkoušet. K dispozici byly AEG repliky (elektrické pušky, samopaly), manuální brokovnice a plynové pistole. Střílelo se do klasických papírových terčů jako na každé střelnici a zejména mladší návštěvníci rádi odcházeli s prostřeleným terčem na památku. Dne 3. 7. se v Rudolticích uskutečnila oslava 4. výročí znovu zprovoznění Nového Zámku. Náš airsoftový oddíl 1.SGT-LA zde celé odpoledne provozoval airsoftovou střelnici pro návštěvníky oslav. Za dozoru zkušených členů klubu si tak zájemci mohli zastřílet z cca 15 airsoftových replik skutečných zbraní.
Zhruba v 16 hodin náš oddíl 1.SGT-LA spolu s airsoftovým týmem S.P.A.S z Koburku (Výprachtice) předvedl jak asi vypadá simulace skutečného boje, což je vlastně podstata airsotu. Při ukázce se z bezpečnostních důvodů nepoužívala airsoftová munice a zbraně střílely naprázdno jen na efekt. Přesto boj podle vyjádření diváků vypadal velice reálně. Samozřejmě atmosféru boje velice dobře dotvářela speciální pyrotechnika jako dýmovnice, granáty a flash granáty. Zejména malí diváci si mysleli, že boj je opravdový a ne jen simulace.
Nutno podotknout, že i když se ukázka měla co nejvěrněji přiblížit realitě boje v airsoftu, tak kouzlo skutečného airsoftového boje se nedá 100% přenést na malý plácek, který byl pro ukázku k dispozici. Po skončení bitvy zůstala samozřejmě otevřená střelnice, která přitahovala pozornost až do večerních hodin.
Návštěvníci si dále mohli prohlédnout rozebraný mechanismus AEG pušky a další vybavení, které se při airsoftu používá. Naši členové také celé odpoledne trpělivě vysvětlovali co že to vlastně airsoft je, jak probíhají airsoftové boje a bitvy, jaká jsou pravidla atd.
Myslím, že se nám tímto povedlo představit airsoft i náš oddíl 1.SGT-LA širší veřejnosti v pozitivním a poutavém světle. Až tedy půjdete příště na procházku, nebo na houby do lesa
a potkáte jednotku vojáků, snad budete vědět, co to tam děláme a nebudete se nás vyloženě bát. Pokud jste starší patnácti let a máte zájem si airsoft přijít vyzkoušet na vlastní kůži,
nebo se chcete stát členem našeho oddílu, kontaktujte nás na
Za airsoftový oddíl 1.SGT-LA Antonín Kotouček, zástupce velitele
Co to je Airsoft?
Snad každý kluk (a někdy i holka) běhal jako malý s ostatními spolubojovníky po sídlišti a s klackem v ruce mohutně ječel: „Pahahahaha! Seš mrtvej!“. Jak šla léta dál, klacky se měnily za stříkací pistole a později za kuličkovky z hračkárny… a pak přišel airsoft!
Airsoft vznikl v Japonsku jako odpověď na americký paintball. Původně Japonci vyráběli makety reálných zbraní v měřítku 1:1, které si každý mohl pověsit na zeď jako dekoraci. Postupem času zbraně zdokonalili a „naučili“ střílet kuličky. Nejprve po jedné a později i dávkou. Kvůli zvýšení dostřelu byl vynalezen systém hop-up, bez kterého si již dnes nikdo zbraň nedokáže představit.
Airsoftové hry
Jak již bylo naznačeno, v airsoftu jde o zbraně a o boj. Stejně jako v paintballu, jsou v airsoftu obvykle dvě družstva, která stojí proti sobě. Většinou je úkolem se navzájem eliminovat. Zde si možná říkáte: „Aha, zelený mozky. Vojna je minula, tak dělaj blbiny!“. Omyl! Věřte nebo ne, airsoft je HRA jako každá jiná. Má pravidla a přesný průběh. Ačkoliv po sobě hráči střílí plastikové projektily o průměru 6 nebo 8 mm, jejichž rychlost se pohybuje okolo 100 m/s, nedochází tu prakticky k žádným zraněním.
Jak taková airsoftová bitva probíhá? Nejdřív je třeba najít vhodnou lokalitu. Odlehlý kus lesa, rozvaliny domů, opuštěné JZD nebo bývalý vojenský prostor. To vše, po domluvě s příslušnými úřady, dokonale poslouží jako perfektní bojiště pro různé styly boje. Není to pouhé běhání a kropení všeho co se hýbe. V airsoftu nevyhrává hrubá síla, ale chytrost a lest. Schopnost přelstít protivníka a napadnout ho ze zálohy se cení nejvíce. Není výjimkou, že tým 10 zkušenějších hráčů, je schopen se ubránit dvojnásobné přesile a to bez jediné ztráty ve vlastních řadách.
Airsoft se tedy dosti blíží průběhu reálné bitvy, až na to, že „umírání“ je jen jako. A jak se umírá? Zasažený obvykle cítí nebo slyší zásah kuličky do svého těla. V rámci fair-play zvedne ruce a odchází z bojiště. Pokud zasažený nic necítí a neslyší, je na střelci, aby uvážil, zda opravdu trefil a svůj zásah oznámil. Zasažený opět v rámci fair-play odchází. Jak vidíte, airsoft je hodně o „férovosti“ hráčů. Je to velmi dobré „síto“, které určuje, že airsoft hrají většinou rozumní a příjemní lidé, s nimiž zažijete spoustu skvělých okamžiků a zábavy.
Airsoftové zbraně
Airsoftové zbraně jsou podle zákonů České republiky „plynové zbraně kategorie D“, jejichž vlastnictví může nabývat fyzická osoba starší 18 let. Zbraní je na výběr velké množství od spousty nejrůznějších výrobců. Ceny se pohybují od 800 Kč, až až po velmi vysoké částky za sběratelské kousky a limitované, ručně vyráběné, edice zbraní. Zbraně jsou povětšině vyrobeny z velice pevného ABS plastu, který zaručuje i velice věrnou podobu s reálnou předlohou. V současné době se na trhu začínají prosazovat i celokovové modely, které nabízejí nejen reálný rozměr, ale i odpovídající hmotnost.
Zbraně můžeme podle funkce rozdělit na tři základní typy – manuální, plynové a elektrické. Ve všech těchto zbraních se využívá tlaku plynů k „vyfouknutí“ kuličky z hlavně. V plynových zbraních je hnací silou speciální plyn. U manuálních a elektrických zbraní se využívá vzduch stlačený pístem, který je hnaný pružinou. Manuální zbraně je třeba před každým výstřelem natáhnout. V elektrických toto přes převody obstarává elektromotor napájený akumulátorem. Elektrické zbraně, zvané též AEG, jsou nejšpičkovějším, ale také nejdražším typem. Jejich výhoda spočívá v automatické střelbě, která je nejvěrnější napodobeninou střelby ze skutečných zbraní. Elektrické zbraně, se jako jediné, dají dobře upgradovat a tím získají podstatně lepší přesnost a dostřel.
Tým S.P.A.S.
Tým S.P.A.S. vznikl na jaře roku 2009. Název znamená Speciální Pozemní Armádní Složky.
Členové týmu pocházejí z okolí Sázavského údolí - Lanškrouna, Dobrouče, Albrechtic a Koburku (část Výprachtic).
Tým založili 3 členové a postupem času se přidávali ostatní, dnes máme v týmu 10 aktivních členů a 2 členy v aktivní záloze.
Oficiálně byl tým založen 1. 5. 2009 a to spuštěním týmového webu, který má adresu: spas.airsoftteam.cz Rozhodně ho navštivte i vy.
Hlavním cílem týmu je naučit se profesionálně ovládat taktické postupy a orientaci v každém terénu. Pro budoucí zájemce airsoftové hry: rádi uvítáme nové členy.
Historie 1.SGT-LA
Tým vznikl v roce 2007. Zakladatel byl Jan Kotouček (Boris). Po půl roce se dalo dohromady několik hráčů. Jak už to tak bývá, začátky bývají těžké, takže náš tým fungoval zatím inkognito bez jména. Prostě parta mladých kluků šla občas „blbnout do lesa“ se zbraněmi, zatím s manuály. Dalším krokem bylo přibíraní více členů, zdokonalování, získávání vyspělejší výstroje a výzbroje. Dá se říci, že jak se zlevňovaly a zpřístupňovaly zbraně, tak se vyvíjel náš tým. Přes první elektrické zbraně z plastu za nehorázné peníze až po dnešní podobu celokovových dokonalých replik skutečných zbraní. Někdy v roce 2008 v době, když už nás byla vcelku početná skupinka, jsme si určili název a logo týmu, pod kterými se organizujeme dodnes.
Velkým skokem vpřed pro nás byla sezóna 2009, protože jsme už měli více jak 10 stálých členů a účastnili se airsoftových akcí v celém regionu, dokonce jsme pořádali akce i v Rudolticích. Koncem sezóny tým čítal 18 členů - 17 hráčů a fotografa.
A je tu sezona 2010, kterou si už jako airsoftoví profíci užívámé v okolí Rudoltic při běžných víkendových trénincích i výjezdy na různé akce podobných bláznů jako jsme my.
V současné době náš tým čítá 22 členů: 17 aktivních, 3 záloha, fotograf a kameraman.
Členové:
Jan Kotouček (Boris), A. Kotouček (Tony), T. Kotouček (Koty), Martin Kubát (Baker), Jan Finger (Fingis), Miroslav Palla (Pallmi), Petr Neugebauer (Fidel), Michal Bajus (Toilet), Radim Roček (Raduz), Adam Brýdl (Opal), Filip Marek (Mára), Viktor Klíma (Snake), Petr Čapek (Krtek), Dominik Mračko (Vieri), Jaroslav Maixner (Jerry), David Přikryl ( Dave), Vladislav Knápek (Láďa), Pavel Krňávek (Krna), Michal Kleinwachter (Kleini), Maruška Plisková a Jiří Horský (Jirka)
Web:
Foto: Jiří Horský, Jan Kotouček
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/1529-na-zamecku-se-bojovalo#sigProId0b004fa311