Den otevřených dveří na oddělení neurologie

 

 

primar_behem_prednasky_o_cevnich_mozkovych_prihodachV Orlickoústecké nemocnici si mohla veřejnost 6. května při Dnu otevřených dveří prohlédnout prostory neurologického oddělení včetně nedávno vybudovaného pracoviště magnetické rezonance. Samotné prohlídce předcházela přednáška na téma cévních mozkových příhod.

 
Ty jsou totiž v ČR třetí nejčastější příčinou úmrtí. Primář neurologie MUDr. Čeněk Šilar vysvětlil příznaky mozkového infarktu, které je schopen rozpoznat i poučený laik a zdůraznil, jak je důležité, aby se pacient dostal včas (nejpozději do 4,5 hod. od prvních příznaků) na odborné pracoviště, k nimž patří i neurologické oddělení v Ústí nad Orlicí. To bylo v září loňského roku dovybaveno pracovištěm magnetické rezonance. MUDr. Šilar zmínil, že "je zde nově prováděna také terapie ischemických cévních mozkových příhod za použití speciálního léku. V letošním roce tuto léčbu absolvovalo již sedm pacientů, ročně se jich předpokládá kolem dvaceti". Bohužel, tento způsob léčby nelze použít u všech pacientů, vhodná zdravotní kriteria splňují jen někteří.
Primář návštěvníky provedl postupně celým oddělením. To využívá 30 standardních lůžek, 6 lůžek stacionárních a 4 lůžka pro těžké případy cévních mozkových příhod na jednotce intenzivní péče. Součástí je pracoviště CT (computerový tomograf) a magnetické rezonance sloužící k rychlé a přesné diagnostice. V loňském roce byl také nově vybudován tzv. přechodový komplex mezi odděleními neurologie a interny, v jehož přízemí by v budoucnu měly vzniknout vstupní příjmové ambulance obou oddělení.

Orlickoústecká nemocnice je zapojena do kampaně "30 dnů pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod", jejímž cílem je zvýšit informovanost veřejnosti o problematice cévních mozkových příhod a také upozornit na možnosti prevence a nutnost včasného zahájení léčby tohoto onemocnění.

Další Den otevřených dveří v pavilonu neurologie se bude konat ještě 20. května v době mezi 14 a 15 hodinou. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

 

Nejčastější příznaky cévní mozkové příhody:

Slabost až ochrnutí nebo porucha cilivosti tváře a končetin, zpravidla na jedné polovině těla.

Potíže s řečí nebo porozuměním řeči.

Náhlá porucha zraku (porucha ostrosti vidění, dvojité vidění).

Náhle vzniklá porucha rovnováhy nebo koordinace.

Náhlá, velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny.

 

Marie Hrynečková