(LANŠKROUN, 2. dubna 2025) – Orlickoústecku se často vznešeně přezdívá „nástrojárna Evropy" kvůli vysokému počtu významných strojírenských firem působících v tomto regionu.
Zástupci tří z nich – Schaeffler, Isolit-Bravo a Soma – také dorazili ve středu 2. dubna na druhé letošní TECHNOhrátky do SOŠ a SOU Lanškroun, aby motivovali a přesvědčili budoucí zájemce o studium související s elektrotechnikou nebo mechatronikou. Lanškrounská střední škola však zásluhou své unikátní oborové kombinace dokázala navíc plně uspokojit i žáky základních škol bažících zvládnout umění kadeřnického, kosmetického či knihařského řemesla.
Šest speciálních pracovišť ve dvou školních areálech seznámilo 119 chlapců a dívek z osmých tříd z deseti základních škol se šesti vyučovanými obory. V budově v Sokolské ulici poznávali profese elektrikář, nástrojař a mechatronik, v Lidické ulici pro změnu kadeřnice, kosmetička a knihař pro ruční výrobu, který škola v Lanškrouně vyučuje jako jediná v ČR.
„SOŠ a SOU Lanškroun je velice žádaná škola a volba kteréhokoliv z nabízených oborů je zárukou dobrého pracovního uplatnění v budoucnu," uvedl ve svém příspěvku při slavnostním zahájení Martin Kiss, vedoucí Odboru školství Krajského úřadu PK.
Blikajicí obvod i barvení vlasů
„V dílnách v Sokolské ulici čekala aktéry zkouška technických dovedností. Podle plánku museli například sestavit a spájet blikajicí elektrický obvod, na počítači modelovali klíčenku pro tisk na 3D tiskárně a u nástrojařů si mohli vyrazit pamětní minci," popsal část programu Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Zdálo by se, že v areálu v Lidické ulici, kde byla na programu kreativita, je kosmetický i kadeřnický salon, se budou bavit pouze dívky, ale opak byl pravdou. V kadeřnickém salonu došlo na barvení vlasů, splétání copánků, namotávání natáček nebo přípravu na melírování. V kosmetickém žáci zkoušeli malovat štětcem a rtěnkou na papírové modely úst i lakování nehtů.
„U knihařů si děti vyrobily knižní záložku ve tvaru malých motýlů a malou dárkovou krabičku. Pořádně se museli snažit u nástrojařů. Podle šablony si nůžkami z ocelového plechu vystřihli nejprve příslušný tvar, na lisu ho ohnuli, vypilovali a výsledkem byla lžíce na boty," uvedla Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
V tradičních soutěžích o velké ovocné dorty uspěla v manuálních aktivitách výprava z Morašice a ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! uspěla ZŠ Na Lukách z Poličky.
Další ceny věnovala pro svou speciální soutěž také společnost Schaeffler Production CZ. Žáci zde nejprve rozmontovali model převodovky automobilu a poté podle konstrukčního schématu ho museli zpětně sestavit. Nejrychleji ze všech deseti výprav zvládl tento úkol Miloš Pražan ze ZŠ Horní Čermná ve výborném čase 1:33,02 min.
Tisková zpráva TECHNOhrátek