Loni starosta svolal nejméně jednání zastupitelstva za posledních 20 let

Loni starosta svolal nejméně jednání zastupitelstva za posledních 20 let

Alespoň jednou za tři měsíce. Tak často podle zákona musí starosta svolat jednání zastupitelstva. Z praktických důvodů se ale konají zastupitelstva častěji. Důvod je jednoduchý – neprojednává se najednou tolik bodů a jednání zpravidla trvají kratší dobu. Tím je řízení města efektivnější a občané na rozhodnutí nemusí čekat několik měsíců.

Rekordmankou v počtu svolaných schůzí je Stanislava Švarcová, která jich jako starostka v roce 2013 svolala deset. Starosta Radim Vetchý od svého nástupu svolával pravidelně 6 až 8 jednání ročně. Nejvíce jich pod jeho vedením proběhlo na začátku jeho mandátů, tedy v letech 2015 a 2017. Změna nastala loni, kdy se konalo pouze pět jednání zastupitelstva, což je nejméně od roku 2005. Shodou okolností loňský rok byl rokem, do kterého vedení města vstupovalo se sice pevnou, ale nejtěsnější možnou většinou jedenácti hlasů. Znamená to, že pokud by se jednání nezúčastnil některý z jedenácti koaličních zastupitelů, tak by vedení města nemuselo mít pro své záměry dostatečnou podporu. A právě pouze jedenácti hlasy byl schválen například rozpočet města na rok 2025. Jedenáct koaličních zastupitelů hlasovalo i proti svolání referenda ke stavbě biotopu nebo proti přijetí bývalé školy na ulici Kollárova za účelem přebudování na Dům dětí a mládeže, knihovnu nebo byty.

Loni se přitom podle harmonogramu, který Rada města schválila 17. ledna 2024, mělo konat šest zastupitelstev. Jenže 22. října přišla zastupitelům z kanceláře starosty informace, že listopadové jednání se neuskuteční. Dubnové zastupitelstvo starosta svolal zase o den dříve, než bylo ve schváleném kalendáři.

Harmonogram na rok 2025 rovnou počítá pouze s pěti schůzemi, a to 12. března, 22. května, 25. června, 17. září a 17. prosince. Starosta Radim Vetchý v zápise z jednání Rady města zdůraznil, že se jedná o předpokládané termíny zasedání, které se mohou měnit.

Nízká četnost jednání zastupitelstva může komplikovat nejen fungování města a rozhodování o investicích a provozních záležitostech, ale i procesy, které se dotýkají občanů, například prodeje městských pozemků. Ti pak na rozhodnutí musí čekat až tři měsíce. Schůze zastupitelstva je také místem, kde se občané mohou ptát vedení města, předkládat připomínky, podávat stížnosti nebo naopak vyjádřit podporu. Jak už bylo zmíněno, menší počet zasedání přispívá k tomu, že jednání trvají delší dobu. Únorové zastupitelstvo tak trvalo 5,5 hodiny, dubnové 4,5 hodiny, červnové 7 hodin, zářijové 5,5 hodiny a prosincové 5 hodin.

Matěj Brýdl