Komentář: Participativní rozpočet po změně pravidel skončil propadákem

Komentář: Participativní rozpočet po změně pravidel skončil propadákem

Téma participativního rozpočtu je pro mě osobní. Jsem totiž přesvědčený, že především v malém městě jako je Lanškroun mají mít lidé možnost jednoduše se podílet na rozvoji místa, kde žijí. Jednadvacet zastupitelů nemá a ani nemůže mít přehled o všem, co ve městě chybí a co by se mohlo zlepšit. Jsem proto hrdý na to, že jsem v roce 2019 mohl být u zrodu participativního rozpočtu v Lanškrouně. Nevymýšleli jsme nic nového. Participativní rozpočet tehdy úspěšně fungoval v jiných malých i větších městech. Inspirovali jsme se u nich a vytvořili pravidla, kterými se měli řídit navrhovatelé, hlasující, ale i úředníci a politici. Velkou zásluhu na spuštění participativního rozpočtu měl starosta Radim Vetchý, který nápad podporoval a přesvědčil i některé radní, kteří zapojování veřejnosti dlouhodobě nefandí.

O to ironičtější je, že letos v březnu Radim Vetchý a ostatní radní odhlasovali změnu pravidel, která zásadně omezila hlas veřejnosti. Nejen že byl snížen finanční limit pro jednotlivé návrhy z 800 tisíc na 500 tisíc korun (mimochodem po extrémní inflaci, která sama o sobě snížila reálnou hodnotu peněz), ale došlo i k zavedení pravidla, že vítězný návrh musí v součtu získat minimálně 100 hlasů.

A jak je vidět z výsledků hlasování, Lanškrouňákům s tímhle přístupem došla trpělivost. Zatímco v předchozích pěti letech poslali v průměru 31 návrhů, letos jich bylo jen 16. Zatímco v předchozích letech hlasovalo v průměru 330 lidí, letos jich bylo jen 169. A žádný z návrhů ani zdaleka nedosáhl na požadovaných 100 hlasů. První v pořadí získal 89 kladných hlasů – po odečtení záporných hlasů dosáhl na 76,5 hlasů. Další postup? O tom, jaké návrhy se (ne)realizují, rozhodnou radní. Ti radní, kteří nastavili pravidla tak, že letošní participativní rozpočet skončil propadákem.

Nechuť zapojovat se do participativního rozpočtu má ale víc příčin. Příčin, které mají jednoho původce – nevlídnou, nekomunikující radnici, která nedodržuje svá vlastní pravidla. Pojďme si to shrnout.

O tom, jaké návrhy se dostanou do hlasování, rozhodují úředníci a radní. V průběhu šesti let bylo vyřazeno 76 návrhů. Relevantní důvod pro vyřazení návrhu je nedodržení finančního limitu nebo nerealizovatelnost například z důvodu, že se nejedná o městský pozemek. Demotivující ale je, když radnice o vyřazení takových projektů navrhovatele ani neinformuje. Natož aby jim poděkovala nebo s nimi hledala cestu, jak návrh upravit tak, aby realizovatelný byl.

Ani postup do hlasování a dokonce ani dostatečný počet hlasů ale nezajišťuje to, že radnice návrh nakonec realizuje v následujícím roce, jak slibovala. Příkladem budiž obnova kašny na náměstí nebo schody mezi ulicemi Houští a Na Větru. Radnice sice po občanech chce, aby odhadli hodnotu projektu, ale samotné město se svým aparátem úředníků hodnotu, jak se ukázalo v těchto dvou případech, odhadnout neumí. Aby nebylo vedení města kritizováno, že nedokázalo návrh nacenit, tak od loňského roku jsou některé projekty opatřeny až podivuhodně vysokou cenovkou. Tak třeba zrušení obrub po starém hřišti bylo ohodnoceno na 300 tisíc. Sedm laviček na 175 tisíc. Bizarní jsou i pohyby v cenovkách návrhů v jednotlivých letech. Zatímco mlhoviště mělo loni stát 800 tisíc, letos to bylo jen 500 tisíc. Popelníky na sloupech veřejného osvětlení radnice v roce 2022 nacenila na 8 tisíc a v roce 2023 na 30 tisíc. Hnízdní podložka pro čápy měla v roce 2022 stát 50 tisíc, v roce 2023 už 200 tisíc.

S posměchem se na sociálních sítích setkává i skutečnost, že se v participativním rozpočtu pravidelně objevují lavičky, odpadkové koše nebo sběrná místa. Opravdu by tyhle věci nemohlo město dělat automaticky a musí se to financovat z jednoho jediného milionu, který je určen na realizaci návrhů vzešlých z řad veřejnosti?

Kritizována je i povinnost identifikovat se při hlasování číslem občanky nebo to, že návrhy nemohou podávat lidé žijící v okolních obcích. O připomínkách veřejnosti se ale nediskutuje a při změnách pravidel nejsou reflektovány. Kde jinde by přitom mělo být město k občanům vstřícné a vyslyšet jejich připomínky, když ne u participativního rozpočtu, který má být vzorem spolupráce mezi občany a radnicí. Jediným vyslyšením veřejnosti byla úprava, díky které má od třetího ročníku participativního rozpočtu negativní hlas pouze poloviční hodnotu.

Třešničkou na dortu pak je skutečnost, že radnice o výsledcích letošního participativního rozpočtu informovala až 16 dní po ukončení hlasování.

Po propadáku letošního ročníku Radim Vetchý uznal, že „současná pravidla nejsou dostatečně motivující“ a uvedl, že rada města možná pravidla znovu upraví. Tak doufejme, že to nedopadne jako posledně.

Matěj Brýdl

Výsledky letošního ročníku participativního rozpočtu:
1. Volnočasové dětské hřiště na sídlišti U Papíren - 76,5 hlasů
2. Mlhoviště - 63,5 hlasů
3. Vyvýšená lavička pro seniory - 63 hlasů
4. Hnízdo na kontejnery tříděného odpadu ul. Seifertova - 60 hlasů
5. Odpadkové koše - 60 hlasů
6. Hnízdo na kontejnery tříděného odpadu ul. Kežmarská - 36,5 hlasů
7. Důstojná připomínka masakru z května 1945 - 35 hlasů
8. Osazení letního altánu u přístavby LArtu popínavými rostlinami - 32 hlasů
9. Cedule "Jak krmit kachny, labutě,…?" - 19,5 hlasů
10. Ochranná zeď ze zeleně - 15,5 hlasů


Historie participativního rozpočtu v Lanškrouně:

Rok 2019 - 396 hlasujících, 7 schválených návrhů (výsadba stromů na náměstí, bezbariérovost, mobiliář na koupališti, zeleň na koupališti, dětské hřiště na koupališti, lavice u dopravního hřiště, zastávka “U Milána”), 20 návrhů k hlasování, 9 vyřazených návrhů
Rok 2020 - 397 hlasujících, 3 schválené návrhy (oprava schodů, stromy podél cest, obnova kašny), 20 návrhů k hlasování, 20 vyřazených návrhů
Rok 2021 - 232 hlasujících, 7 schválených návrhů (tříděný odpad, úprava zámeckého sálu, označení rybníků, běžecké tratě, úprava plochy za fotbalovým hřištěm, vstup do rybníku, informační cedule), 12 návrhů k hlasování, 13 vyřazených návrhů
Rok 2022 - 367 hlasujících, 2 schválené návrhy (modernizace sportoviště, revitalizace schodů), 16 návrhů k hlasování, 10 vyřazených návrhů
Rok 2023 - 258 hlasujících, 3 schválené návrhy (čisté město, kontejnerová stání, lavičky s opěradly), 17 návrhů k hlasování, 18 vyřazených návrhů
Rok 2024 - 169 hlasujících, 0 schválených návrhů, 10 návrhů k hlasování, 6 vyřazených návrhů