V roce 1956 získal budovu čp. 43 Okresní ústav národního zdraví v Lanškrouně. To bylo pro objekt zcela nové využití, vyžadující další stavební úpravy. Přestavba začala v březnu 1956 a budova dostala dispozice, které si v podstatě uchovala až do 90. let 20. století. Pouze s tím, že v objektu nebyl výtah.
Začátkem roku 1958 proběhla kolaudace budovy OÚNZ, s výjimkou zařízení civilní obrany, které bylo vybudováno ve sklepě a v době kolaudace mu ještě chyběla vzduchotechnika.
V roce 1961 došlo k formální změně ve vlastnictví budovy. V souvislosti se změnou okresu (místo Lanškrouna Ústí nad Orlicí) se stal majitelem budovy Okresní ústav národního zdraví Ústí nad Orlicí.
Ve stavebních úpravách se v dalších letech pokračovalo. Úzký chodník před budovou nedovoloval pohodlné parkování kočárků, proto bylo v roce 1963 rozhodnuto o vybudování kočárkárny. Šlo o nenáročnou stavební úpravu nevyužité místnosti v zadní části přízemí. Zároveň bylo nutné pro snazší manipulaci s kočárky rozšířit nájezdní rampu u zadního vchodu ze 120 cm na 160 a opatřit ji zábradlím.
O dva roky později se jevila jako nutná oprava schodiště, které bylo beze změny od postavení domu v roce 1883. Stávající pískovcové prošlapané stupně byly obetonovány a potaženy gumovým povlakem.
Opravy si o několik let později vyžádal i exteriér domu. V roce 1975 provedl Okresní stavební podnik výměnu oken. O rok později fasádní omítky a opravu střešní krytiny. Také vchodové dveře byly vyměněny za dvoukřídlé ocelové.
V roce 1979 byl instalován osobní výtah TOV 320 o nosnosti 320 kg, Bohužel nebyl dostatečně prostorný, aby v něm mohli být přepravováni pacienti na lůžku, což je považováno dodnes za velkou nevýhodu.
Koncem roku 1991 zahájily firmy Renostav Postřelmov a Chirana Předměřice rekonstrukci místností rentgenu ve druhém poschodí. Byla upravena ovladovna a temné komory.
V té době už byla budova ve vlastnictví města Lanškroun.
V 90. letech byly provedeny adaptační práce druhého patra. Byla vytvořena denní místnost pro personál biochemické laboratoře a rozšířen prostor laboratoře o odběrovou místnost. Dále byla rozšířena oční ordinace o temnou komoru a denní místnost pro personál, upravena ordinace ORL a neurologie o temnou komoru pro diafonoskopická vyšetření.
V první dekádě 21. století byla v přízemí po pravé straně u vstupu vybudována nová chirurgická ambulance. Ta je dodnes nejlépe upraveným prostorem v celé budově.
Značné škody na střeše polikliniky napáchal 18. ledna 2007 orkán Kirill, který se Českem prohnal 150 km/h rychlostí a strhl část střechy na poliklinice. Ta musela být samozřejmě opravena.
Marie Hrynečková
Foto:
1 a 2 - Vstupní hala do polikliniky.
3 - Schody do mezaninu.
4 - Výtah byl instalován v roce 1979.
5 - Ambulance v této části přízemí již byly zrušeny a odbourány.
6 - Čekárna před chirurgickou ambulancí.
7 až 11 - Prostory chirurgické ambulance.
12 - Původní pískovcové schodiště již bylo prošlapané, a tak byly stupně obetonovány a potaženy gumovým povlakem.
13 a 14 - Čekárna v 1. poschodí.
15 až 18 - Čekárna ve 2. poschodí.
19 - Chodba s výtahem ve 2. poschodí.
20 až 23 - Prostory biochemické laboratoře vedené Ing. Miroslavem Kuťákem (na snímku): příjem a separace vzorků, centrifugační boxy a technická místnost.
24 - Schodiště z 2. poschodí na půdu.
25 - Dveře na půdu.
Zdroje:
Archivní rešerše polikliniky
Pozemková kniha
Kronika města Lanškroun
Dokumenty stavebního úřadu MÚ Lanškroun
Voličský seznam z roku 1919
Vlastivěda Lanškrounska
Vzpomínky pamětníků
Předchozí díly:
https://www.lanskrounsko.cz/cz/9438-poliklinika-1
https://www.lanskrounsko.cz/cz/9445-poliklinika-2
https://www.lanskrounsko.cz/cz/9451-poliklinika-3
https://www.lanskrounsko.cz/cz/9455-poliklinika-4
https://www.lanskrounsko.cz/cz/9459-poliklinika-5
https://www.lanskrounsko.cz/cz/9476-poliklinika-6a#sigProId90eea588cc