Lanškroun

ÁČKO. Nejstarší budova v areálu bývalé Tesly (část 4.)

ÁČKO. Nejstarší budova v areálu bývalé Tesly (část 4.)

21. 04. 2025 214x

Část 4. - Áčko v letech 1946 až 2005 Suterén áčkaV suterénu byly prostorné šatny a umývárny zaměstnanců, zvlášť pro ženy a muže. V místech k Nádražní ulici si chlapi z předvýroby udělali u šaten posilovnu. ...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 435x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

23. duben - Vandráci Vagamundos – Papua Nová Guinea

23. duben - Vandráci Vagamundos – Papua Nová Guinea

20. 11. 2024 448x

Po úspěšném vandráckém představení Střední Ameriky 2018, se kterým Jan Révai a Pavel Liška objeli celou naši republiku (přestože se skoro pokaždé pohádali o tom, jak to vlastně bylo, kdo chtěl pořád ujíždět, kdo byl protivnej, protože mu nedopřáli zajet s...

200621 silnyPřipravili jsme osm dílů o historii polikliniky a lanškrounského zdravotnictví, které budeme postupně zveřejňovat každou neděli, a to až do 9. srpna. 

Dům v ulici U Hvězdy

Na místě současné polikliniky existovala zástavba již v 17. století. Podle archivních dokumentů zde stál měšťanský dům s rozsáhlou zahradou. Jednalo se o jednopatrovou podsklepenou budovu s právem vařit pivo pro vlastní potřebu.

Dům měl od roku 1633 do poloviny 19. století přinejmenším patnáct majitelů. Ti ho získávali buď dědictvím, anebo koupí.

Jak ukazuje mapka z roku 1838, na parcele č. 20, kde stojí dnešní poliklinika, stál poměrně členitý objekt, částečně postavený z cihel či kamene (červené označení) a částečně ze dřeva (vybarveno žlutě).

V roce 1857 dům zdědila po zemřelém majiteli Janu Boleslavském jeho manželka Anna se čtyřmi dcerami, z nichž dvě nejmladší, Bertha a Theodora, byly v té době ještě neplnoleté. Bertha Boleslavská se v roce 1873 provdala za nájemce na statku Lichtenštejnů Eduarda Tomáše Silného, narozeného 29. ledna 1832. V počátku manželství žili Eduard s Berthou v domě čp. 57 (dnešní lékárna Energia na nám. J. M. Marků). Tady se jim narodil 18. listopadu 1873 starší syn Viktor Eduard Johann Silný a 12. září 1877 syn Hugo Hubert Eduard Silný.

Pět let po sňatku, když byly vyřešeny vlastnické vztahy k objektu čp. 43 v ulici Sterngasse (U Hvězdy), se stal Silný majitelem domu. Rozhodl se budovu zbourat a postavit novostavbu. Tím dal domu základ jeho dnešní podoby s neobvyklým půdorysem ve tvaru písmene E.

Podle prvotních plánů se mělo jednat o podsklepený jednopatrový dům s výraznou bosáží, v horní části směrem do ulice Sterngasse měl být zdobený. Zajímavé byly také vstupní dveře, v nichž bylo zakomponované číslo domu a písmeno S, charakterizující majitele budovy.

Nakonec se ale Silný rozhodl, v rozporu se stavebními plány, postavit navíc ještě druhé podlaží, dispozičně shodné s prvním. Dům dokončil v roce 1883 a podle dobové fotografie se zdá, že nakonec upustil od zdobných prvků a fasáda dostala hladkou podobu, jak ji známe dnes.

Eduard Silný byl obchodníkem a v přízemí, směrem do Sterngasse, měl železářství a pravděpodobně i koloniál. Pro své zboží si nechával vyrábět vlastní potištěné obaly. Jednalo se např. o papírové sáčky a kornoutky různých velikostí. Několik kousků se v překvapivě dobré kvalitě dochovalo dodnes a jsou součástí soukromé sbírky. Podle potisku na obalech nabízel Eduard Silný kromě železného zboží, potravin, kávy a koření také poštovní známky a koncesní prodej hracích karet.

Eduard Silný byl po čtyři volební období zvolen členem zastupitelstva města Lanškroun, a to v letech 1888, 1891, 1894 a 1897. Zemřel v 67 letech, přesně 9. ledna 1899, ve svém domě čp. 43 na Sterngasse (dnešní poliklinika).

Marie Hrynečková

Archivní rešerše na: https://www.lanskroun.eu/archivni-reserse-poliklinika/d-8116


Foto:

1 – Na mapce z roku 1838 je na parcele 20 vidět členitý objekt. Červeně vyznačené části jsou nehořlavé, tzn. postavené z cihel či kamene. Žluté objekty jsou ze dřeva, tedy z hořlavého materiálu.

2 – Plán domu, jimž se nakonec Silný příliš neřídil. Rozhodl se přidat navíc i druhé poschodí.

3 – Eduard Silný také plánoval fasádu s bosáží a zdobnými prvky pod střechou.

4 – Ve výzdobě dveří bylo zakomponováno číslo domu a písmeno S charakterizující majitele domu.

5 až 8 - Ukázky papírových obalů, v nichž Eduard Silný prodával své zboží. Sáčky různých velikostí a papírový kornoutek, staré přes 120 let, jsou součástí soukromé sbírky Vladimíra Jedličky.

9 – Na snímku z období kolem roku 1890 je vidět zadní trakt domu čp. 43. Zdá se, že má hladkou fasádu bez bosáže a jakýchkoliv ozdob. Snímek poskytl ze své sbírky Karel Uhlíř.

 

Zdroje:
Archivní rešerše polikliniky
Pozemková kniha
Kronika města Lanškroun
Dokumenty stavebního úřadu MÚ Lanškroun
Voličský seznam z roku 1919
Vlastivěda Lanškrounska
Vzpomínky pamětníků