Vagamundos, vandráci aneb. trojice Pavel Liška, Jan Révai a Hynek Bernard vyrazili po jízdě skrze Střední Ameriku na svou druhou velkou cestu, o které vyprávěli 23. 4. v kulturním centru L’Art. Tentokrát se vydali na největší ostrov Indonésie a asi nejméně probádaný ostrov světa - Papuu Novou Guineu.
Plány jim nejprve dvakrát přerušila covidová pandemie, poté válka, ale nakonec před dvěma lety skutečně vyrazili. Ještě před cestou je však čekaly nemalé přípravy. Mnoho lidí je od “ostrova lidojedů” odrazovalo, ale ani to jim v uskutečnění cesty nezabránilo.
Jejich hlavním cílem bylo naplnění přání doktora Miloslava Stingla, českého etnografa, který byl jejich rádcem už při předchozí výpravě. On sám jim sdělil, že v době kdy osobně navštívil ostrov, tam ještě kanibalové byli “zatímco dnes tam mají internet”. Přesto vyslovil přání ještě jednou se na Papuu podívat. Mezitím však, jak říkají cestovatelé, odešel do věčných lovišť a naši vandráci tak hledali způsob, jak vzít jejich rádce s sebou. Spolu s jeho duchem chtěli na ostrov přivézt i něco, čím by obdarovali místní obyvatele.
Řešením bylo vyřezávané loutkové divadlo, které se stalo také důležitým prostředkem komunikace a současně ukázkou české kultury. (Poznámka autorky: Tento fenomén je pro Českou republiku od roku 2016 zároveň zapsán na seznamu nehmotného dědictví UNESCO).
Jenže to je teprve začátek. Srdceryvný příběh počínající úplatky, pokračující krví na ulicích, která se nakonec ukázala jako místní droga z palmových ořechů, známých také jako Betel. Cesta do džungle uprostřed ostrova, kde si každý z trojice sáhl na úplné dno a konče dojemným poznáváním místních kmenů a zvláštních tradic.
Pokud však chcete poznat příběh podrobněji, můžete na něj zavítat třeba i do kina. V listopadu vyjde z putování celovečerní film. Pro nedočkavé již vyšla kniha i audiokniha s originálními zvukovými záznamy.
Anna Janouchová