Na kině byla odhalena deska k výročí sametové revoluce!

191117 vlajkyV upomínku na 30 let od sametové revoluce a pádu komunistického režimu nechalo město zhotovit pamětní desku. Ta byla připevněna na budovu kina, před nímž se 27. listopadu 1989 konala generální stávka. Deska byla vyrobena v atelieru Zdeňka a Petra Kolářských a připomíná tři významná data: 17. listopad 1989 - Události na Národní třídě v Praze, 26. listopad - Ustanovení Občanského fóra v Lanškrouně a 27. listopad, kdy byla celorepubliková generální stávka a na prostranství před kinem v Lanškrouně se shromáždilo 5 tisíc lidí.

V době odhalení desky se 17. listopadu sešlo před kinem 150 až 200 lidí, tentokrát už ale museli stát na přilehlých chodnících, protože z bývalého prostranství se stalo parkoviště. Na události v Lanškrouně před třiceti lety vzpomenuli Jan Šebrle, který byl u vzniku Občanského fóra v Lanškrouně a mluvčí OF Radomil Macek. Ten měl na klopě připevněnou sedmičku, číslo, s nímž šlo v listopadu 1990 Občanské fórum do prvních svobodných voleb. K odhalení pamětní desky se k pánům Šebrlemu, Mackovi a Vetchému přidal také autor desky Petr Kolářský. Poté se už zapalovaly svíčky a zněla Modlitba pro Martu v podání Mirka Svatoše.

Po odchodu hlavních aktérů lidé přistupovali k desce, aby si ji prohlédli a zapalovali další svíčky.

Marie Hrynečková

Foto:

2 a 3 - Odhalení desky sledoval i čestný občan Lanškrouna 88letý akademický sochař a medailér Zdeněk Kolářský (sedí na židličce). Nechyběly tváře známé z listopadových událostí - Jiří Kráčmar, Ladislav Verner, Jan Špičák, Jiří Vaňous...
4 - Úvodního slova se ujal starosta Radim Vetchý, kterému bylo v roce 1989 čtrnáct let.
5 - Doprava na jedné z hlavních křižovatek se asi na půl hodiny zastavila. Auta zůstala stát během hymny a stopka trvala i během proslovů.
6 - Zleva Radomil Macek, Jan Šebrle, Petr Kolářský a Radim Vetchý.
16 - Desku odhalovali Jan Šebrle, Radek Macek a Petr Kolářský.
21 - Mirek Svatoš zazpíval Modlitbu pro Martu. Krásně!