5. a 6. květen - Oslavy dne, kdy v Evropě skončila válka

190501 pomnik8. květen – den, kdy v Evropě skončila v roce 1945 druhá světová válka. Cílem oslav je důstojně připomenout oběti druhé světové války i holocaustu a hrdinství těch, kteří se postavili fašismu na všech válečných frontách i mimo ně.

Vzpomínkové akce se uskuteční na dvou místech. V neděli 5. května si budou moci lanškrounští připomenout květnové události roku 1945 v hlavním sále Multifunkčního centra L´ART.

V 19:30 hodin se zde uskuteční slavnostní koncert Lanškrounského smíšeného sboru, Pěveckého sdružení Dalibor Svitavy, Mladého Týnišťského Big Bandu, Jany Musilové a Radka Novotného.

K uctění památky obětí války kladením věnců k pomníku obětí válek a holocaustu se sejdou zástupci samosprávy 6. května ve 14 hodin u pomníku na křižovatce ulic Dobrovského a Králické.

Součástí oslav bude projev starosty města. Akce se zúčastní zástupci Krajského vojenského velitelství Pardubice, členové Československé obce legionářské a čestnou stráž u pomníku budou držet členové Aktivních záloh ozbrojených sil České republiky a lanškrounští skauti.

 

Na Lanškrounsku stále žije několik přímých účastníků bojů ve druhé světové válce. Pan Josef Švarc byl příslušníkem Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii a zúčastnil se obléhání Dunkerque. Pan Antonín Vaník byl vojákem 1. Československého armádního sboru, který vznikl v tehdejším Sovětském svazu a prošel Dukelským průsmykem. Paní Marie Králová a pan František Motyčka bojovali proti nacistům na území bývalé Jugoslávie.

Jana Kolomá