Výstava "Největší záhady a tajemství světa" byla v galerii městského muzea otevřena 30. března vernisáží, kterou zahajovali hudebníci skupiny Historic quartet v nádherných dobových kostýmech hrou na trombony a gotické trubky.
Do Lanškrouna samozřejmě nebyly dopraveny originály záhadných, světově proslulých předmětů, ale jejich věrné repliky, makety a modely.
Jde o křišťálovou lebku, Turínské plátno, Ďáblovu bibli, Voynichův rukopis, sochu Moai, Tutanchamonovu trubku, antický počítač, Svatý grál, Longinovo kopí a další nejtajemnější předměty světa. Exponáty jsou doprovázeny texty, které záhady většinou neobjasňují, ale spíš zmiňují různé možnosti jejich vzniku.
Nejhodnotnějším exponátem je lebka vyrobená z jediného velikého kusu křišťálu, zajímavostí je videomaping promítaný na turínské plátno.
Výstava potrvá do 26. května 2019.
Marie Hrynečková
Foto:
1 - Hudební program zajistila skupina Historic quartet vedená ředitelem ZUŠ Jindřicha Pravečka Jiřím Vašíčkem.
3 - Výstavu uvedla ředitelka muzea PaedDr. Marie Borkovcová.
4 - Jiří Fogl spolu s Pavlínou Rambovou z Knihařství v Žamberku vytvořili maketu Ďáblovy bible. Pan Fogl přiblížil zajímavosti z výroby této makety.
5 - Během vernisáže poděkovala ředitelka muzea dvěma dlouholetým externím spolupracovníkům muzea Karlu Uhlířovi st. a Jiřímu Kohoutovi, kteří letos slaví významná životní jubilea.
6 - Voynichův rukopis je tajemná kniha napsaná neznámým písmem v dosud nerozluštěném jazyce, kterou doplňuje množství záhadných ilustrací. Autor rukopisu není známý, ale v této souvislosti je zmiňováno i jméno Leonarda da Vinciho. Podle radiokarbonové datace byl sepsán mezi lety 1404 až 1438.
7 a 8 - Nejznámější a zároveň nejpropracovanější křišťálovou lebkou je Mitchell-Hedgesova lebka, v médiích často označovaná i jako "Lebka zkázy". Na výstavě je její jedinečná replika v reálné velikosti 1:1. Stejně jako originál je vyrobena z jednoho kusu přírodního krystalu křišťálu mimořádné velikosti.
9 - Turínské pláno je tajemná relikvie, o které se traduje, že byla bezprostředně po ukřižování v kontaktu s tělem Ježíše Krista. Jedná se o plátno, do kterého bylo Kristovo tělo zabaleno poté, co bylo sňato z kříže. Na plátně je patrný zřetelný otisk mužské postavy v životní velikosti, která přesně odpovídá anatomii.
10 až 12 - Codex gigas, přezdívaný Ďáblova bible, je největší rukopisná kniha světa. Byla sepsána v podlaždickém klášteře počátkem 13. století. Hmotnost knihy je 75 kg a na výrobu pergamenu byla potřeba kůže ze 160 oslů. Během Třicetileté války byla odvezena do Stockholmu a uložena v Královské knihovně. Nepodařilo se ji získat zpět do ČR, ale v roce 2007 byla od Švédska alespoň zapůjčena pro výstavu v pražské Klementinu. Podle ní zhotovili Jiří Fogl a Pavlína Rambová z Knihařství v Žamberku maketu, jež je nyní vystavena v galerii lanškrounského muzea.
13 - Waldseemüllerova mapa o staletí předběhla svou dobu. Skládá se z dvanácti dřevořezů. Německý kartograf Martin Waldseemüller ji vytvořil v roce 1507, tedy době, kdy většina lidí ještě věřila, že Země je placatá. Jedním z možných vysvětlení je, že kartograf vycházel i z 1300 let starého díla egyptského geografa Ptolemaia a z dalších, dnes již nedochovaných, map dávných civilizací.
16 a 17 - Záhadné sochy moai z Velikonočního ostrova.
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/8562-zahady-pritahuji#sigProIda72e8becbe