Od února nastoupila do funkce ředitelky Kulturního centra Lanškroun Markéta Staňková, která centrum povede po dobu čerpání mateřské dovolené Jaroslavy Havlíčkové.
Markéta Staňková se narodila v roce 1981, žije v Lanškrouně. Vystudovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Hudební věda.
První pracovní zkušenosti v oblasti kultury sbírala již během studia na vysoké škole. Od roku 2008 pracovala v Národním divadle Brno, kde začínala jako produkční a programový pracovník, následně vedla oddělení propagace a reklamy a poté působila jako marketingový referent Divadla Reduta.
Od roku 2012 zastávala pozice referent marketingu a vedoucí oddělení marketingu ve Filharmonii Brno. V letech 2015-2016 byla ředitelkou Vydavatelství Referendum, které se věnuje dění na naší politické scéně. V současné době je zaměstnaná především péčí o svého syna, přesto stále kulturu sleduje, především pak hudbu, film a design.
Na Markétu Staňkovou čeká nelehký úkol, kterým bude převzetí nově zrekonstruovaného kulturního domu. Jak se na tento úkol nová ředitelka připravuje? A jaké jsou její plány do budoucna?
„Lanškroun vnímám jako moderní a dynamické město, které se prezentuje například úspěšným průmyslovým sektorem nebo kvalitní péčí o veřejný prostor, jako město s bohatou kulturní a duchovní historií i současností a řadou sportovních a volnočasových příležitostí. Ve svém novém působišti se budu především snažit zúročit zkušenosti, které jsem nabyla během působení v kreativních složkách velkých kulturních institucí. Jedním z cílů se jeví plné využití potenciálu nově zrekonstruovaného kulturního domu, nabídnout v něm lidem žijícím a pracujícím v Lanškrouně kvalitní multižánrové kulturní vyžití, za kterým nebudou muset cestovat do vzdálenějších měst. Přiblížit jim jednak zavedené značky divadelních souborů či hudebních těles, současně však dát formou výstav, besed a workshopů prostor také etablovaným i mladým tvůrcům z oblasti volného i užitého umění jako je architektura, tanec, design, fotografie aj.
Jak historie i přítomnost ukazují na příkladech nejvyspělejších evropských i světových měst a regionů, je kromě lidské svobody klíčovým předpokladem ekonomického úspěchu podpora kreativity a jejího rozvoje. Proto by mezi naše ambice mohlo patřit také vybudování jakéhosi kreativního centra celého regionu,“ říká Markéta Staňková.
Tisková zpráva MÚ