Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech krajích republiky. Proto, pokud se klíště objeví, je dobré ho co nejrychleji odstranit. Riziko onemocnění lymskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou a dalšími infekcemi totiž s dobou přisátí roste. Právě v těchto dnech upozorňuje Státní zdravotní ústav na poměrně velké riziko, že si z lesa přineseme kromě lesních plodů také klíšťata. Minimálně do neděle se očekává jejich zvýšená aktivita, takže lidé by neměli zbytečně vstupovat do křovin, listnatého mlází a porostů.
V případě obavy, že klíště bylo infikované, existuje možnost nechat klíště za poplatek vyšetřit. Jak nám sdělila lékařka specializované laboratoře Protean s.r.o. v Českých Budějovicích "klíště, živé či mrtvé, je nutné vložit do igelitového sáčku, uzavřít, aby nevypadlo a spolu s objednávkou odeslat na adresu laboratoře. Výsledky bývají hotové do 6 pracovních dnů." Objednávku vyšetření infekčnosti klíštěte lze stáhnou na
www.kliste.cz, kde jsou uvedeny i další podrobnosti.
Marie Hrynečková
Lymská borelióza se projevuje červeným kruhem vytvořeným kolem místa, kde se klíště přisálo. Kruh je patrný několik dnů i týdnů. Onemocnění je provázeno horečkou, bolestmi hlavy, svalů, kloubů a únavou. Léči se antibiotiky.
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které napadá mozkové blány. Projevuje se únavou, bolestmi hlavy, horečkami, nevolností až zvracením, tuhnutím šíjových svalů, poruchami spánku a paměti.