Že by se v Lanškrouně objevil Olgoj chorchoj? Poznáte, který živočich je zachycen na přiloženém snímku? - tak zněla hádanka zveřejněná 6. září.
Můžu občany Lanškrouna ujistit, že Olgoj chorchoj na fotografii není!
Každý rok se u nás tyto housenky objevují a to na rostlinách fuchsie. Jsou velmi dobře maskovány a zpočátku je obtížné víceméně náhodou vypozorovat jejich přítomnost. Posléze je však prozrazují černé výměšky, které se objevují pod fuchsiemi.
Uvádí se, že pletivo listů požírají hlavně v noci. Mám ale zkušenost, že žerou po celý den s přestávkami na oddych a trávení. Dokáží celou rostlinu žírem zdecimovat.
Letos jsem pozoroval, jak se zachovají, když jsem na jednu rostlinu přidal i druhou housenku. Obě se věnovaly požeru a přitom se přiblížily k sobě. Nebylo vůbec patrné, že by jedna cítila druhou. Až když došlo k jejich vzájemnému kontaktu, tak obě úplně strnuly. Ale nevrhly se do boje, ale velmi pomalu se od sebe vzdálily, přičemž nepřestaly požírat listy.
Je velmi zajímavé, jak bravurně dokáží sežrat celý květ, aniž by jim květ odpadnul na zem.
Když se dostatečně vykrmí (to je tak koncem srpna), tak si zalezou do hlíny, kde přečkají zimu ve stádiu kukly.
Přidávám několik snímků.
Jedná se o housenky Lišaje vrbkového.
Další snímek pak ukazuje dospělého lišaje, který nalétává za soumraku. U nás většinou na zimolez. Létá od května do srpna.
Stanislav Vimr
WIKIPEDIE:
Olgoj chorchoj (olgoj = červovitý přívěsek, chorchoj = červ) je mytický písečný červ, jehož výskyt se často situuje do jižní části asijské poušti Gobi. Existence tohoto tvora nebyla dokázána (2018).
---
Existuje? Ano či ne?
Potvrdit nebo vyvrátit existenci mongolského zabijáka se však nepodařilo nikomu a Olgoj stále zůstává záhadou. Někteří vědci tvrdí, že je nemožné, aby tvor v poušti přežil. Poušť Gobi je velmi nepřátelské prostředí, podmínky pro přežití jsou velmi tvrdé. Argumentují i tím, že kdyby červ skutečně existoval, našli by se jeho pozůstatky, např. jeho krunýř, nebo i jeho mrtvé tělo, neboť poušt s horkým suchým vzduchem funguje výborně při zachování mrtvých těl. Podle nich je nejpravděpodobnější, že Olgoj chorchoj je pouze chybně identifikované skutečné zvíře (např. plaz z rodu scinkovitých) vyčerpanými cestovali.
Jiní však oponují, apelujíc na údajnou schopnost Olgoje přežít pod rozpáleným sluncem v hlubokých vrstvách písku, kam se sluneční paprsky nedostanou. I jeho schopností hibernace, ve které přežívá období nejvyšších pouštních teplot. Jeho krunýř ho chrání před třením v písku, zraněním i teplotě.
Ať se přikloníme k jedné, či druhé variantě, je pravda, že svět se tímto stvořením zabýval po mnoho let. Smrtící červ se stal inspirací pro spisovatele i filmaře. A kdo ví? Třeba se zase objeví…
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/8119-ogoj#sigProIde03d7692b9