Na oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky přijel do Lanškrouna i T. G. Masaryk

180902 valkaZatímco v galerii muzea probíhala v sobotu po poledni vernisáž výstavy ke 100. výročí vzniku Československé republiky, na nádvoří se připravovaly kulisy pro rozsáhlou historickou akci imitující tuto významnou historickou událost. S tím souvisela i přítomnost dvojníka T. G. Masaryka a dalších historických postav, a to nejen při otevření výstavy, ale po celou dobu oslav.

Vernisáž uvedlo Andělské trio a v repertoáru nechyběla ani Masarykova oblíbená Ach synku, synku, kterou si se sestrami Andělovými zazpívali i návštěvníci.

Ředitelka muzea PaedDr. Marie Borkovcová zmínila, že města v pohraničí, k nimž patřil i Lanškroun, vznik Československé republiky 28. října 1918 nevítala a u většinového německého obyvatelstva vyvolal nelibost. Teprve až o měsíc později, 27. listopadu, obsadil oddíl československého vojska v síle 300 mužů město Lanškroun. Velitel, nadporučík Vaňous, dal vyvěsit na věž radnice československý prapor (bílo-červený, vlajka s modrým klínem platila až od r. 1920). Byly obsazeny místní úřady a tabáková továrna. Němečtí soudci byli odstaveni, byla zavedena cenzura telegramů a poštovních zásilek. Vojsko bylo ubytováno na Střelnici, v pivovaru a v tělocvičně. Česká menšina se scházela v Besedě...

Součástí vernisáže byl i křest nově vydaného sborníku Lanškrounsko č. 16. K výstavě byl vydán Průvodce s ilustracemi akademické malířky Veroniky Balcarové. Vystaveny jsou předměty z expozice lanškrounského muzea, k nimž patří i unikát - ulomená část listu vrtule havarovaného letadla s nímž letěl M. R. Štefánik. Dále jsou tu exponáty ze soukromého Malého muzea v Rudolticích, zejména vojenské uniformy, jízdní kola z první republiky a také motocykl Praga. Výstava je doplněna poštovními známkami ze sbírky Jaroslava Karlíka a také pohlednicemi a dalšími archivními materiály ze sbírky Karla Uhlíře.

Venku pak návštěvníky čekala iluze období první republiky - četnická stanice, polní kuchyně, střelnice (na terčích byl František Josef I.), automobily Ford a Praga z 20. let, polní pošta i dobové oblečení pro kabinetní fotografie.

Také vás zajímá, kdo byl ve skutečnosti onen tajemný muž v převleku za prezidenta T. G. Masaryka? Prozradil, že mu je 59 let, žije v Brně a na to, že je podobný Masarykovi nepřišel sám, ale upozornili ho na to nedávno jeho známí. Vousy nemá nalepené, ale pravé a nosí je takto upravené i v civilu. Dokonce nosí i brýle, takže ve skřipci má vložena dioptrická skla. Historii má v malíčku, protože profesí je učitel a vyučuje mimo jiné i dějepis.

Přesně vy tři hodiny odpoledne zazněl z reproduktorů autentický projev prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, v němž promlouvá k dětem a mládeži. Zakončen byl čestnou salvou z historických pušek. Poté byly za mohutného pokřiku a mávání praporů zničeny symboly monarchie. Oslavy byly zakončeny módní přehlídkou oděvů a hlavně nádherných klobouků (brněnská firma Dantes) z období secese a první republiky.

Marie Hrynečková