Čermná volila Drahoše, Damníkov a Luková Zemana – výsledky prvního kola podrobně

180122 volbyJak už jsme informovali, Miloš Zeman vyhrál v osmnácti obcích Lanškrounska – včetně města Lanškroun. Jiří Drahoš si připsal vítězství ve třech a Pavel Fischer v jedné obci. Těsně pod deseti procenty skončili Michal Horáček a Marek Hilšer, kteří nezvítězili v žádné z dvaadvaceti obcí. Zejména u Zemana, Drahoše a Fischera byla podpora v regionu značně nerovnoměrná. U stávajícího prezidenta kolísala od 22 % do téměř 70 %, u jeho vyzyvatele v druhém kole, Jiřího Drahoše, od 7 % do 38 %.


Miloš Zeman – na Lanškrounsku 38,2 %

Stávající prezident zvítězil ve většině obcí v regionu. Nejsilnější podporu měl na jihu Lanškrounska – v Trpíku, Krasíkově, Damníkově, Lukové a Anenské Studánce by dokonce zvítězil už v prvním kole. Za povšimnutí stojí zejména necelých 70 % v Trpíku. Naopak na severu Lanškrounska byl jeho zisk výrazně hubenější – v Čenkovicích získal 22,5 %, okolo 25 % hlasů dostal i v Dolní Čermné a Petrovicích.

180122 zeman


Jiří Drahoš – na Lanškrounsku 27,8 %

Druhý z postupujících kandidátů si připsal vítězství v Dolní a Horní Čermné a v Čenkovicích. Solidního výsledku okolo 30 % dosáhl také v Žichlínku, Lanškrouně a Tatenici. Neuspěl naopak tam, kde bodoval Miloš Zeman. Ilustrovat to jde nejlépe na příkladu již zmíněného Trpíku – Jiří Drahoš zde získal pouze 3 hlasy, Zeman 30.

180122 drahos


Pavel Fischer – na Lanškrounsku 10,1 %

Třetím kandidátem, který dokázal zvítězit v některé obci našeho regionu, byl Pavel Fischer – v Petrovicích pro něj hlasovalo 28,3 % voličů. Ještě více než u Jiřího Drahoše je u něj patrný rozdíl v podpoře mezi jihem a severem regionu Lanškrounsko. Ve většině obcí na sever od Lanškrouna získal více než 10 %. Naopak v Trpíku pro něj nehlasoval nikdo – je tak jediným kandidátem z pěti nejúspěšnějších, který v některé obci nezískal jediný hlas.

180122 fischer


Michal Horáček – na Lanškrounsku 9,7 %

Nejvyšší podporu měl Michal Horáček v Čenkovicích – 14,4 %. Podobný zisk si připsal ještě ve Strážné, Albrechticích a Horním Třešňovci. Slabého výsledku naopak dosáhl v Sázavě a Trpíku. Jeho podpora napříč regionem byla, na rozdíl od výše zmíněných kandidátů, poměrně vyrovnaná.

180122 horacek


Marek Hilšer – na Lanškrounsku 8,7 %

Vyrovnaná byla i podpora Marka Hilšera. Nejúspěšnější byl v obcích na východ od Lanškrouna – v Albrechticích dostal 14,9 %, o něco nižší byl jeho zisk v Lubníku, Strážné a Sázavě. Slabšího výsledku dosáhl v obcích, kde bodoval Miloš Zeman – v Krasíkově a Anenské Studánce, ale i v obcích, kde byli silní Jiří Drahoš a Pavel Fischer – tedy v Petrovicích a Horní Čermné.

180122 hilser

 


A na závěr mapa rozložení získaných hlasů všech kandidátů – jeden panáček symbolizuje vždy 100 voličů daného kandidáta (Miloš Zeman červeně, Jiří Drahoš světle modře, Pavel Fischer žlutě, Michal Horáček fialově, Marek Hilšer zeleně, Mirek Topolánek tmavě modře a Jiří Hynek hnědě). Panáček symbolizující 100 voličů je umístěn vždy do obce, ve které se 100 voličů daného kandidáta nachází. V případě, že v některé obci získal daný kandidát pouze 50 hlasů a ve vedlejší vesnici také 50 hlasů, je panáček umístěn mezi tyto vesnice. Do pomyslného geografického středu jsou lokalizováni i panáčci reprezentující voliče ze tří a více obcí. Lanškroun je pak rozdělen i na úroveň osmi okrsků. Petr Hannig a Vratislav Kulhánek nedostali na Lanškrounsku ani 100 hlasů, proto v mapě panáčka symbolizující jejich voliče nenajdete.

 

Matěj Brýdl