Město Lanškroun se rozhodlo převzít do péče třicet opuštěných architektonicky hodnotných hrobů a hrobů významných osobností Lanškrouna včetně válečného hrobu a 14 opuštěných německých hrobů. Jako první by měl být zrestaurován secesní náhrobek rodiny Pfeiferovy a Pifflovy.
"Část prací, pokud počasí dovolí, by měla být realizována ještě letos, větší díl však bude proveden až příští rok. Termín dokončení je 30. června 2018.
Oprava dalších hrobů bude stanovena s ohledem na jejich stav, nákladnost a vyčleněné finanční prostředky. Rozpočet na příští rok zatím schválen nebyl, ale v návrhu je částka na opravu ještě jednoho hrobu v průběhu příštího roku," uvedla Marie Heinrichová z oddělení památkové péče.
Ministerstvo obrany oceňuje obce, které se péči o válečné hroby věnují. Začátkem října byly na Krajském úřadě v Pardubicích předány pamětní plakety za péči o válečné hroby, jako výraz ocenění jejich příkladné a záslužné práce v této oblasti.
Válečné hroby a pamětní desky připomínají válečné oběti a útrapy, ke kterým docházelo během druhé světové války. Díky této péči se mnoho hrobů zachovalo nebo bylo obnoveno a i mladá generace má tak možnost tato památná místa vidět.
Zástupce ministra obrany Imrich Vetrák předal pamětní plakety městu Lanškroun, městu Ústí nad Orlicí, obci Dolní Čermná a obci Srh. Za naše město se předání zúčastnili starosta města Radim Vetchý, ředitelka městského muzea Marie Borkovcová a z oddělení památkové péče Marie Heinrichová.
Marie Hrynečková
Zdroj: tisková konference
Foto: archiv MÚ
Foto:
1 a 2 - Secesní náhrobek rodiny Pfeiferovy a Pifflovy
3 - Plaketa je malým uměleckým dílem, na kterém je vyobrazen tvar kapky. Ta symbolizuje plamen svíčky na hrobech padlých, ale i slzu prolitou za ty, kteří se už z bojů nevrátili domů. Základní motiv je doplněn stylizovanou stélou s českým lvem, která odkazuje na hroby českých vojáků padlých po celém světě.
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/7428-budou-zrestaurovany-hroby#sigProId1987084472