Týden knihoven v lanškrounské knihovně

170924 tydenLetošní Týden knihoven proběhne ve dnech 2. – 6. října a jedná se o její 21. ročník. Akce je vyhlašována a podporována Svazem knihovníků a informačních pracovníků a má v knihovnách dlouhou tradici. Stejně tak je tomu i v naší knihovně.

V průběhu týdne navštíví knihovnu desítky žáků a studentů. Přicházejí na tzv. informační lekce, kde je seznámíme se službami knihovny, nabízíme jim registraci do konce kalendářního roku zdarma, odpouštíme upomínky. Bývá zvykem, že se již předem hlásí jednotliví pedagogové a je vidět, že se tyto návštěvy staly jejich oblíbeným plánem na začátku školního roku. Odpolední programy pro děti jsou realizovány ve spolupráci s Domem dětí a mládeže a zveme na ně školní družiny.

Do knihovny v tomto týdnu pozveme ilustrátora dětských knih Adolfa Dudka, který pro školy uspořádá několik interaktivních besed. Druhou osobností bude překladatelka, novinářka a především spisovatelka dětských knih Daniela Krolupperová, která bude dětem povídat o svých knihách.

Od pondělí 2. října budeme mít instalovanou novou výstavu v prostoru čítárny. Budou to obrazy Ladislava Netka (1951 – 2011). Na uspořádání výstavy jsem se domluvila s paní Jarmilou Netkovou. Je to jeho sestra, která žije střídavě v Lanškrouně a v Praze a právě v jejich rodném domě má několik obrazů, kreseb a skic svého bratra. Tvorba Ladislava Netka nebyla v Lanškrouně ještě nikdy vystavována a určitě si tento nadaný výtvarník a osobnost československého undergroundu svůj prostor zaslouží. O Ladislavu Netkovi vyšel v undergroundovém časopise Voknoviny (prosinec 2015) obsáhlý článek i s ukázkou jeho tvorby.  Výstava potrvá do konce roku 2017.

 

Linda Netušilová
ředitelka Městské knihovny Lanškroun

 

 

Ladislav Netek (1951 -2011)

Ladislav Netek se narodil 29. 3. 1951 v Šumperku do rodiny technického úředníka a učitelky. Rodina bydlela v Lanškrouně, kde také v roce 1957 začal chodit do základní školy. Po jejím ukončení nastoupil v roce 1966 do učení v SOU n. p. TESLA Lanškroun, poté co se marně pokoušel dostat na střední uměleckou školu v Brně.

Po ukončení učiliště zůstal pracovat v n .p. TESLA Lanškroun jako nástrojař až do sňatku v roce 1971 , kdy se mu také narodil syn Michael. V roce 1972 se odstěhoval s rodinou do Chotutic u Peček. Zde našel i zaměstnání v továrně TONA Pečky. V roce 1976 se manželství rozpadlo a Ladislav je přinucen opustit Chotutice a vrátil se do Lanškrouna k rodičům. Neshody s manželkou a rozvod nesl dost těžce. To se projevilo na zdravotním stavu zejména psychickém, prohloubily se deprese a nakonec i schizofrenie. Následovaly čím dál častější pobyty v psychiatrických léčebnách /Choceň, Havlíčkův Brod/ a také střídání zaměstnání v lanškrounských podnicích /TESLA, cihelna, pivovar, PACO, jatka aj./. Na konec mu byl přiznán invalidní důchod v roce 1984.

Na jednom z léčení se seznámil s doživotní družkou Jiřinou, se kterou trávil dobré i zlé střídavě v Lanškrouně, psychiatrických léčebnách (H. Brod, Želiv/, trvale bydleli v Chrudimi a konec života oba dožili v domově pro seniory v Pardubicích. Zemřel po srdečním kolapsu v pardubické nemocnici 28. 1. 2011.

Ladislav od dětství miloval tužky, pastelky a pokreslil co se dalo od dětských knížek po nábytek. Rodiče ho podporovali v výtvarných projevech a tak navštěvoval různé výtvarné kroužky, kurzy jak pro děti tak pak pro mládež a dospělé. Stýkal se s místními amatérskými malíři, ale i s mladými z undergroundu z Ústeckoorlicka i Prahy. Své kresby a malby, koláže nikde veřejně nevystavoval, ale přátelům a známým je buď daroval nebo prodával. Velká část tvorby je v rukou jeho sestry Jarmily.

V současné době probíhá zpracování jeho tvorby díky zájmu bývalých přátel z undergroundu.

Praha, listopad 2015
Jarmila Netková