František Kupka byl na zámku přítomen na filmovém plátně i originály svých obrazů

170609 kupkaPříznivci výtvarného umění se sešli 8. června na zámku, aby v rámci Cyklu přednášek Naši významní krajané vzdali hold jednomu z nejlepších českých malířů, Františku Kupkovi. V čele sálu byly vystaveny tři jeho originály, nepřetržitě střežené strážníky městské policie. Vždyť např. největší z vystavených obrazů (70 x 70 cm) Pískaři na Seině, je nyní ceněn na 28 milionů korun.

"Pískaři", stejně jako další vystavený obraz "Andreé" pocházejí z Kupkova realistického období v letech 1907 a 1908. Třetí obraz, nazvaný Abstraktní forma/Exlibris Jindřich Waldes, je datován do roku 1918, tedy už do Kupkova abstraktního období.

Návštěvníci měli možnost zhlédnout ve světové premiéře film režiséra Martina Dvořáka "Kupka v Mongolsku", který přibližuje výstavu Kupkových obrazů v Národní galerii v Ulánbátaru. Rozsáhlé dílo tam v roce 2006 přivezl galerista Zdeněk Sklenář, výstavu otevíral tehdejší prezident Václav Klaus.

O životě a tvorbě malíře poutavě vyprávěl historik umění Josef Sůva, který okomentoval i další předvedený film "František Kupka, symfonik barev a malíř kosmu".

Velkou pozornost vzbudily i dvě čtvercové knihy vzniklé v Číně a uložené ve vzácných skříňkách. Jedna kazeta je v tzv. pasteveckém provedení, ta je zdobena velbloudí kůží a kostmi. Druhá skříňka je "budhistická", jedná se o unikátní ruční práci.

Vzhledem k tomu, že František Kupka prožil většinu svého života ve Francii, navodilo ukázkou kankánu trio tanečnic Studia I.Z.Dance bujarou atmosféru francouzských kabaretů. Mělo to být překvapení pro hosty, ale tanec nadchl i všechny přítomné. Večer pokračoval rautem ve francouzském stylu.

Marie Hrynečková

 

 

 

František Kupka 

se narodil v roce 1871 v Opočně, své mládí prožil v Dobrušce pod Orlickými horami, kde se vyučil sedlářskému řemeslu, ale již tehdy maloval vývěsní štíty a obrázky svatých. Projevoval velký malířský talent, a proto na přímluvu rodinného přítele nebyl nucen věnovat se svému řemeslu a byl poslán do řemeslnické školy v Jaroměři (1886) a posléze na pražskou Akademii (1887). Zde studoval v ateliéru pro historickou a náboženskou malbu jako žák profesora Sequense až do absolutoria roku 1892, kdy odešel do Vídně. Ve Vídni na Akademii zůstal až do roku 1895, kdy byl poslán jako stipendista do Paříže.

Během studií na École des Beaux-Arts se živil malováním plakátů. Kolem roku 1903 se poprvé mezinárodně proslavil publikací svých satirických kreseb v pařížském časopisu L'Assiette au Beurre. V roce 1914 odešel dobrovolně na frontu, kde byl v bitvě u řeky Aisne raněn. Byl vyznamenán Řádem důstojníka Čestné legie. Po válce byl jmenován profesorem pražské Akademie, na níž v roce 1920 také přednášel. Za svůj život uspořádal mnoho výstav a získal mnohá ocenění za svá díla.

Mezi lety 1919 až 1938 byl Kupka podporován svým přítelem Jindřichem Waldesem, úspěšným pražským podnikatelem, který kupoval jeho obrazy.

Většinu svého života strávil na pařížském předměstí Puteaux, kde také v roce 1957 zemřel. František Kupka je pohřben v Paříži na hřbitově Pere Lachaise.

 

Dílo

Celé dílo Františka Kupky se do své konečné podoby utvářelo od prvopočátečního popisného realismu přes vlivy doznívajících malířských tendencí a směrů až ke konečnému vyústění do abstrakce. Obraz Amorpha Fugue à deux couleurs, vystavil Kupka na Podzimním salonu v Paříži roku 1912.

Samotná abstraktní tvorba Františka Kupky měla svůj specifický vývoj a zákonitosti. Až do roku 1930 byly základem jeho nefigurativních obrazů realistické podklady, vrcholné období Kupkovy tvorby však představuje tzv. čistá abstrakce.

Díla Františka Kupky byla vystavována na mnoha výstavách u nás i v zahraničí. Dosud největší přehlídkou jeho tvorby byla výstava v Japonsku v roce 1994. V roce 1998 byla uskutečněna poslední rozsáhlá domácí výstava v Národní galerii v Praze. Na přelomu let 2012 a 2013 byla v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech uspořádána výstava Cesta k Amorfě ukazující Kupkova díla zapůjčená od významných světových institucí i soukromých sběratelů z České republiky, Francie a USA. Významné sbírky Kupkových obrazů a studií se nalézají v pražském Museu Kampa a v Národní galerii v Praze.

Nejznámější díla: Amorfa - Dvoubarevná fuga, Studie Horká a Studená chromatika, Cyklus Vertikální kresby, Cyklus Pohyblivé grafiky, Kolem jednoho bodu, Cyklus Katedrála a Velká nahota.

Zdroj: Wikipedie

 

 

Foto:
1 - Obraz Františka Kupky nazvaný "Pískaři na Seině" z roku 1907, olej, plátno, rozměr 70x70 cm
2 a 3 - Autor František Kupka "Andreé", rok 1908, olej, plátno, rozměř 41 x 33 cm
3 a 4 - Knihy jsou uloženy ve vzácných skříňkách, jedna je v "pasteveckém" provedení a druhá a v "budhistickém".
6 - František Kupka: "Abstraktní forma/Exlibris Jindřich Waldes, 1918, tuš, kvaš, papír
7 - Ředitelka muzea Marie Borkovcová
10 - Vlevo galerista Zdeněk Sklenář
11 - Obrazy, zapůjčené z významných soukromých sbírek, nepřetržitě střežili strážníci městské policie
12 - Z filmu "Kupka v Mongolsku", obrazy byly vystaveny v Národní galerii v Ulánbátaru
13 a 14 - Zdeněk Sklenář představuje knihy ve vzácných kazetách
15 - Z filmu "František Kupka symfonik barev a malíř kosmu"
16 - Historiku umění Josefu Sůvovi poděkoval za zajímavé vyprávění o Kupkovi starosta Radim Vetchý
17 a 18 - Atmosféru Francie navodilo trio tanečnic kankánu
19 - A ještě pozvánka Zdenka Sklenáře do Litomyšle, kde probíhá od 11. června do 9. července výstava "Poklady Jana Zrzavého". Otevřeno denně od 11 do 19 hodin, Galerie Zdeňka Sklenáře, Mariánská 1097.
20 - Posluchači si se zájmem prohlédli obě vzácné knihy