Městské muzeum v Lanškrouně ve spolupráci s panem Liborem Antošem pořádají výstavu Fotografie Josefa Antoše. Výstava bude zahájena 1. dubna 2017 za hudebního doprovodu mezzosopranistky Ester Pavlů a úvodní slovo bude patřit Báře Hovorkové.
Výstava potrvá do 7. 5. 2017.
Josef Antoš se narodil ve slovenské Skalici v roce 1935.
Po absolovování obecné školy ve Skalici a Měšťanské školy v Jeseníku postupně absolvoval Gymnázium Jeseník, Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou Pardubice a Vysokou školu ekonomickou v Brně. Na Institutu těžkého průmyslu v Praze, obor ekonomika a řízení průmyslu vystudoval čtyři semestry marketingu a propagace ukončené závěrečnou prací.
Celoživotní zálibu, fotografování, započal ve čtrnácti letech. První fotoaparát Flexaret postupně vystřídaly Practika, Yashica, Pentacon SIX-TL, Minolta až po vytoužený Nikon v digitální verzi. Od roku 1960 byl členem fotokroužku Lanškroun, v roce 1970 se stal členem Svazu českých fotografů. V roce 1971 dostal nabídku studovat na škole Famous Photographers School v Mnichově. Studium znemožnila tehdejší politická situace.
V roce 1983 absolvoval kurs dokumentární a reportážní fotografie organizovaný Svazem českých fotografů a Svazarmem. Aktivně působil jako dopisovatel-fotograf pro noviny a časopisy jako např. Květy, Československý sport, Mladý svět atd. Řadu let se specializoval na fotoreportáže v rámci legendární Velké Pardubické. Mezi jeho další záliby patřila turistika a cyklistika.
Zemřel po dlouhé nemoci v roce 2013 ve Vysokém Mýtě.
Libor Antoš, syn
Výstava fotografií Josefa Antoše v městském muzeu
Na výstavě fotografické tvorby Josefa Antoše najdete asi 500 barevných a černobílých fotografií. Barevné snímky byly fotografem vyfoceny se záměrem výstavy v lanškrounském muzeu v letech 2008 – 2010. Osud to však zařídil tak, že je můžete spatřit až nyní. Na fotografiích jsou zachyceny rybníky a jejich zrcadlení, krajina, živá a neživá příroda, tři odstíny modré, letečtí modeláři a železniční přípojka Lanškroun – Rudoltice.
Mnohé snímky mají výtvarnou hodnotu, působí jako abstraktní malířská plátna, zvláště ty, které zpodobňují živou a neživou přírodu včetně tří odstínů modré.
Ve fotoarchivu Městského muzea Lanškroun se nacházejí černobílé fotografie ze 70. – 80. let 20. století, které jsou věnovány oblíbeným tématům pana Josefa Antoše, jako byly jeho milované Jeseníky, Vysoké Tatry, Roháče, město Lanškroun a okolí.
Jeho srdeční záležitostí byla osobnost Jindřicha Pravečka. Díky fotografovi máme zachycena jeho nádherná dirigentská gesta, hostování na Monstrkoncertech dechových hudeb v Lanškrouně, které se pořádaly u Společenského domu.
Doslova staromilsky působí fotografie myslivců, kteří pyšně nesou své úlovky zajíce a lišku na dřevěné tyči. Na fotografiích najdete také výlov rybníků a úlovky rybářů. Zachytil zemědělské práce jako např. sklizeň lnu ve Výprachticích, jarní orbu a řemeslné činnosti – okovávání koně.
Jeho výrazný pozorovací talent se projevil v portrétní fotografii. Samozřejmě také fotografoval některé starší ročníky pochodu Lanškrounská kopa. Zachytil důležité okamžiky sportovců v mnoha sportovních odvětvích. Snad nejzdařilejší je Velká Pardubická, působivé jsou fotografie jachtingu, motokrosu, volejbalu nebo lyžování. Zajímavé jsou fotografie z nácviku spartakiády v Lanškrouně a mnohé další. Záběr fotoaparátu Josefa Antoše je velmi široký. Přijďte se podívat na výstavu, obdivovat jeho barevné snímky a na těch černobílých se někteří určitě poznáte.
PaeDr. Marie Borkovcová
ředitelka muzea
Fotografie Josefa Antoše:
1 - dřevo
2 - jaro na Kozím rybníce
3 - jaro přišlo do Orlických hor
4 - koně
5 - kulturák
6 - letadlo
7 - obloha
8 - myslivci
Na titulní fotografii Josef Antoš v roce 1981, kdy působil ve fotografickém kroužku při Společenském domě. Snímek převzat od Městského muzea Lanškrouna.
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/6822-vystava-fotografii-josefa-antose-2#sigProId987350d475