Naopak šlo letos po dohodě i něco pro zájemce přidat, třeba vyjet až nahoru na Praděd. Ale jak se cesta vine okolo celé hory, tam se ten podpůrný vítr místy měnil v protivítr a to pak nebylo nic příjemného.Počasí nám tentokrát přálo, říká Zdeněk Beran, který má už řadu let přejezd na starosti, foukal nám do zad neobvyklý vítr od jihovýchodu a pomáhal nám při stoupáních. Pak Zdeněk dodal ještě řadu dalších zajímavostí: například trasy jsou připravené tak, aby existovalo řešení při nepříznivém počasí.
První den, v pátek, se občas roztrhly mraky a byl pěkný výhled, zejména na západ. Vítr vál do zad.
Druhý den, v sobotu, byl dominantním pocitem krásný sjezd z Vřesové studánky, ale dost obtížný – jede se šikmo svahem, stopa jedné lyže je o hodně níž, než stopa druhé. Na druhé straně byl letos výhodou prašan na 80 procentech trasy a na zbytku firn, jiné léta bývá až zledovatělý povrch.
Třetí den byl pěkně slunečný.
Dojezdy bývají už za tmy mezi 17. a 20 hodinou. Proto mnozí lyžaři sebou vozí čelovku. Bílý sníh ale umožňoval viditelnost ještě dlouho po soumraku. Jiří Skalický se Zdeňkem Beranem na trasách dělali „závěrku“ – poslední jezdce, dohlížející na to, aby někdo nezůstal pozadu.
Ubytování fungovalo velmi dobře. První noc, v Koutech jsme byli ve dvou chatách Pelikán a Na Vyhlídce, patřících lesní společnosti Desná, a druhou noc v Kulturním domě ve Starém Městě.
Cílové místo – Malá Morava – nabízí pěknou hospůdku, tam se dalo najíst, a „přespolní" z Prahy nebo Rožnova mohli odjet domů vlakem z blízké železniční stanice Podlesí. Ostatní odjeli autobusy do Lanškrouna, někteří „přespolní“ ke svým čekajícím zaparkovaným autům; těm po dohodě věnovala celou dobu zvýšenou pozornost Městská policie. Také Městské policii organizátoři i účastníci přejezdu vyjadřují velký dík.
Velký dík patří skupině lidí z lanškrounské turistiky starajících se o ubytování, přepravu a stravování: Jarda „Bratr“ Novák, Míra Urban, Jiřka Vosátková, Honza Kolomý, Bóďa Pacovský, Franta Šembera, Jarda Chládků, a „Bratrův“ spolupracovník z Čermné Broňa. Dále Áda Novák, ten organizoval jako vždycky ubytování před akcí v Dělnickém domě v Lanškrouně, a pak se pustil svým krásným písmem do vypisování diplomů pro každého z letošních 120 účastníků.
Letos to byl už 33. ročník Přejezdu Jeseníků. Už to jezdí druhá generace – děti těch, co jezdívali první ročníky. Není nikdo, kdo by jel všech 33 ročníků, ale věkové rozpětí účastníků zůstává široké – od 18 let až hluboko do důchodového věku.
Příští 34. ročník Přejezdu Jeseníků 2010 proběhne od 22. do 24. ledna 2010.
Pro úplně nového zájemce není snadné se na něj přihlásit – přednost mají tradiční účastníci a tak příležitost dostane jen náhradník za někoho, kdo nepojede. Tradiční počet 120 lidí je totiž nepřekročitelný. Souvisí to s kapacitami ubytoven, stravování, dopravy … jinak by už kvalita všech služeb klesala.
Kronika Přejezdů Jeseníků už má druhý svazek, a stojí za prolistování.
Takový typ hromadného třídenního přejezdu se už v dnešních časech stává naprostou výjimkou. Bývala podobná, dokonce pětidenní akce turistů z Hradce Králové, tam se přejely nejdříve Jeseníky a pak ještě Orlické hory.
Zdá se, že v Lanškrouně se na Přejezd Jeseníků bude jezdit ještě řadu let. Pro radost i vzdálených fandů z Prahy, Rožnova a z dalších míst.
Vyprávění Zdeňka Berana zapsal Jiří Kohout
Foto od Jiřího Krejči. Více na http://kctlanskroun.rajce.idnes.cz
Nákres převýšení udělal Zdeněk Beran, mapku Jiří Kohout
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/583-prejezd-jeseniku-jeste-jednou54#sigProIdea92395935