Demokracie je již plnoletá

DemokraciePřesně před 18 lety, 17. listopadu 1989, studenti na Národní třídě v Praze demonstrovali proti komunistickému režimu v Československu. Dalších deset dní patřilo demonstracím, kterých se jen v Praze zúčastnilo 750 000 lidí. Nespokojenost občanů a rozpad ostatních komunistických režimů vedly k postupnému odstranění železné opony a k rozhodnutí vlády vzdát se moci.


Matěj Brýdl


Listopad 1989:
V pátek 17. listopadu se na Albertově sešli studenti pražských vysokých škol při pietním aktu na paměť uzavření českých vysokých škol v roce 1939. Setkání bylo organizováno SSM. Po skončení oficiální části se dav neplánovaně vydal do centra města. Na Národní třídě byla demonstrace natlačena do úzkého prostoru a rozehnána policií, která část demonstrujících zbila obušky.

18. listopadu se po události předchozího dne v divadlech a na vysokých školách začaly organizovat stávkové výbory požadující vyšetření a potrestání osob zodpovědných za brutální zásah, zvláště když se rozšířila fáma o tom, že při zásahu údajně zemřel student Martin Šmíd. Přes víkend chodili lidé zapalovat svíčky na Národní třídu.

19. listopadu bylo v pražském Činoherním klubu založeno Občanské fórum.

Od pondělí 20. listopadu se každý den konaly pokojné demonstrace. V ten den také přineslo první tištěné necenzurované informace oficiální Svobodné slovo (noviny Československé strany socialistické).

25. listopadu Prezident republiky Gustáv Husák udělil amnestii těmto sedmi politickým vězňům: JUDr. Jánu Čarnogurskému, PhDr. Miroslavu Kusému, CSc., Jiřímu Rumlovi, Ing. Petru Uhlovi, Rudolfu Zemanovi, Ivanu Jirousovi, Ivanu Polanskému a amnestován byl taktéž šéfredaktor časopisu VOKNO František Stárek.

25. listopadu demonstrovalo v Praze kolem 750 000 lidí, jen den předtím jich bylo kolem půl milionu.

27. listopadu následovala dvouhodinová generální stávka.

Pod tlakem demonstrací a rozpadu ostatních komunistických režimů se octla i Komunistická strana Československa. Rostoucí nespokojenost občanů také přispěla k jejímu rozhodnutí vzdát se mocenského monopolu.

Prosinec 1989:
5. prosince začalo odstraňování "železné opony" na hranicích s NSR a Rakouskem.

10. prosince komunistický prezident Gustáv Husák jmenoval první ne zcela komunistickou vládu od nástupu komunistů k moci v únoru 1948 a podal demisi.

28. prosince se Alexander Dubček stal předsedou Federálního shromáždění a 29. prosince byl Václav Havel zvolen prezidentem Československa.

www.wikipedia.org