
126 pohledů na tehdejší podnik TESLA Lanškroun, který byl pojmem doma i ve světě. Tyto postřehy jsou doplněny stručnou historií Tesly z osobních poznámek pana Bohuslava Kuříka (období 1946 až 1975) a přehledem nejvýznamnějších událostí, které z archivovaného závodního časopisu zpracoval ing. Jiří Kohout.
Dnešní křest hotové knihy, nazvané TESLA Lanškroun 1946 – 1989, vzpomínky pamětníků byl příležitostí k naprosto unikátnímu setkání. Setkání všech, kteří do knihy přispěli svými vzpomínkami, fotografiemi i kresbami. Sál zámku byl zcela zaplněn a bylo vidět, že se bývalí spolupracovníci po dlouhé době zase velmi rádi vidí. Část z nich si již užívá zaslouženého odpočinku, ale mnozí dodnes využívají svých zkušeností z Tesly v podnikání či v řízení úspěšných firem.
Řečeno slovy ing. Jiřího Kohouta: „Značka TESLA sice v Lanškrouně zaniká, ale nástupnické organizace vyrábějí téměř všechno perspektivní, co vyráběla TESLA a dobývají svět.“
Spolu s bývalými Tesláky jsme zalistovali v knize a za všechny vybrali názory dvou pamětníků, kteří tato slova jednoznačně potvrzují.
„…. ze znalostí a zkušeností, které jsem zde za 25 let získal, jsem čerpal po celý zbytek mé pracovní kariéry jedenácti let ve funkci ředitele úspěšné americké firmy.“ (ing. Antonín Konečný)
O Tesle jde dnes říci, že to byla škola života. „Lanškrounská univerzita“ pro řemeslníky a odborníky. Co se člověk naučil v Tesle, dodnes může využívat. Teslák se uchytí i ve světě. (ing. Jiří Kuběnka)
Marie Hrynečková
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/508-teslaci-o-tesle#sigProIdd757ee438f