Žákyně z „Dobráku“ jedou do Ameriky a do Francie

dobrakHistorickým úspěchem ZŠ na Dobrovského ulici v Lanškrouně skončil již 8. ročník Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež, který se konal 20. března v Pardubicích. Naše škola tak završila osm a půl roku trvající rozvoj technického a přírodovědného vzdělávání. Do letošního krajského kola postoupilo ze školy pět projektů v soutěži FVTP a dva projekty v soutěži Robo Rawe.

Patricie Janíčková a Kristýna Krátká s projektem „Polyakrylát sodný“ získaly Cenu děkana Chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice a zároveň hlavní cenu, krátkodobou odbornou stáž ve Francii.

V další kategorii Junior vyhrála hlavní cenu Kristýna Bednářová s projektem „Škola hrou pro základní školy“. Jako nejlepší řešitelka se zúčastní od 10. do 15. května mezinárodní soutěže Broadcom MASTERS International a zároveň jako pozorovatelka největší soutěže na světě Intel ISEF v Pittsburghu v USA. Intel ISEF je světově největší mezinárodní vědecká soutěž. Účastní se jí více než 1700 středoškolských studentů ze 70 zemí světa.

Poděkování patří zejména panu učiteli Pavlu Reslerovi, který tyto úspěšné vědecké týmy vedl a připravoval.

Celkový úspěch školy je završen také stáží dvou učitelů, Mgr. Oldřicha Strnada a Mgr. Pavla Reslera, na mezinárodní soutěži I-SWEEEP ve dnech 4. května - 12. května 2015 v USA ve městě Houston. Soutěž I-SWEEEP pořádá společnost Harmony Public Schools a je zaměřena na projekty z oblasti energie, životního prostředí a inženýrství. V rámci programu učitelé navštíví tři školy sítě Harmony School, které jsou výjimečné tím, že spojují mateřskou, základní a střední školu. Bude možnost seznámit se se školským systémem, který je speciálně zaměřen na vědu, techniku, inženýrství a matematiku. Další možné náměty pro vědecké projekty učitelé získají při návštěvě NASA Space Centra.

A jaké by bylo malé ohlédnutí za osmi lety naší vědecké činnosti? Během této doby se podařilo jedenácti projektům získat hlavní cenu soutěže, a to krátkodobou stáž ve Francii pro dvacet žáků. Jeden projekt se probojoval do národního finále soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže EXPO SCIENCE AMAVET v Praze. Tři projekty se účastnily finále Českých hlaviček v kategorii „Abaraxan“ v Praze, která byla určená žákům do 15 let za nejvýraznější projekt, práci nebo počin v  technických a přírodovědných oborech. Čtyři týmy se účastnily týdenního mezinárodního robotického kempu. Již několik let se organizačně podílíme na pořádání okresního kola soutěže Festival vědy a techniky, které se koná v Lanškrouně.

Snažíme se o to, abychom u co nejvíce žáků rozvíjeli jejich tvůrčí schopnosti prostřednictvím řešení konkrétních vědeckých a technických projektů. To vše by se samozřejmě neobešlo bez obětavých pedagogů a také bez místních firem, které se podílí především na technické podpoře.

Díky těmto aktivitám se nám v loňském roce podařilo vybudovat robotickou učebnu, ve které se vzdělává v rámci kroužků téměř šedesát dětí.

Každoročně se na závěr školního roku koná tradiční akce s názvem „Věda u školy“. V letošním školním roce to bude již 8. ročník. Celá akce je zaměřena na zpopularizování vědy a techniky u žáků základních a středních škol z Lanškrouna a okolních obcí. Jako hosté se „Vědy u školy“ účastní zástupci města, ředitelé základních a středních škol z Lanškrouna a také zástupci naší partnerské školy z Polska. Na této akci spolupracujeme se SOŠ a SOU z Lanškrouna a v posledních ročnících také s iQ parkem z Liberce. Letošní ročník „Vědy u školy“ se bude konat v pátek 19. června a již nyní může slíbit všem návštěvníkům velké překvapení.

Rok 2015 byl vyhlášen Rokem technického vzdělávání a děti ze ZŠ na ul. Dobrovského v něm mají již dobře nakročeno.

Mgr. D. Krátká, zást. ředitele školy

Foto:

1 – projekt Kristýny Bednářové

2 – projekt Kristýny Krátké a Patricie Janíčkové

3 – vítězky a Russ Ives-Fisher