Zahrádkáři v Lanškrouně pořádají každý rok zájezd (a to nejen v ČR). Letos pan Mgr.Zd.Faltejsek naplánoval návštěvu hned 3 zajímavých míst a vybíral opravdu velmi dobře:
Botanická zahrada léčivých rostlin a tropický skleník u Farmaceutické fakulty v Hr.Králové
Hradec Králové není od nás daleko a o zahradě přitom ví jen málo lidí, což je škoda, protože je užitečné poznat i její rozsáhlou kolekci jedovatých rostlin. Divili jsme se, když jsme v ní našli květiny, které máme běžně v zahradě a ani nevíme, že mohou být nebezpečné.
Vedoucí zahrady ing. Pirner, který zahradu buduje přes 20 let, nám pověděl tolik informací o léčivkách, jejich pěstování, sušení a užívání, až jsme překročili časový limit. Ve vysokém tropickém skleníku jsme si s velkým zájmem prohlédli např. květy a plody bavlníku, australský čajový strom, skořicovník, papájový strom, čínský pepř dlouhověkosti a mnoho dalších vzácných rostlin z celého světa. Víte třeba, jak vypadá pistáciovník a že vanilka je vlastně liána? A také málokdo ví, že hned za zahradou stojí zbytek staré vojenské pevnosti.
Bonsai centrum v Libčanech
Je to firma vybudovaná u normálního rodinného domku a na malém prostoru je k vidění nečekané množství krásy. I tady nám majitel pan Pišl pověděl spoustu informací o rostlinách a jejich pěstování. Osobně si nejsem jista, zda tvarování větviček a kmenů do bonsai tvaru není dlouhodobé trápení rostlin, ale přiznám, že jsou krásné. Jehličnany a listnáče, malé a velké, zelené, žluté a červené, - jsou tam stovky bonsají, ze kterých přechází zrak, a můžete si je koupit. I když nejstarší z nich, která má 300 let, je neprodejná. V prodejní nabídce mě upoutaly také kameny suiseki a rozesmála mne maličká keramická zenová zahrada o průměru jen asi 20 cm i s miniaturními hrabičkami! Přímo stvořená pro nervózní podnikatele na stůl!:-)
Velký skleník v zahradě je obklopen krásnou velkou svahovitou skalkou, kterou protéká potůček s velkým vodopádem. Nahoře na kopci je hluboké jezírko s barevnými kapříky koi a meditační japonský altán. A děti určitě ocení malé minizoo.
Skalka v Sedloňově v Orlických horách
A pověstnou třešničkou na dortu je také pověstná skalka Grulichových. I když tady je výraz „třešnička“ nepatřičný pro tak obrovský projekt! Vznikal asi 50 let, a kdo neviděl, jen těžko si představí mohutnost díla. Dvě opravdu velké členité skály jsou celé upravené a osázené na rozsáhlé skalkoviště, které dole přechází do další rozlehlé skalkové plochy s jezírky a kroutícím se potůčkem! Ani fotografie nedají představu o mohutnosti díla. Budovatel skalky bohužel už zemřel a pod svou milovanou skálou je i pohřben. Inspirací pro bývalého horolezce byly Vysoké Tatry se svou vysokohorskou květenou. Teď pokračuje v jeho díle manželka, paní Jarmila.
Všechna tři místa spojuje jedno. Nadšení a elán jednotlivých lidí. Je neuvěřitelné, co dokáže člověk, zapálený pro svou věc, když napne síly jedním směrem! A je dobré vidět, že takoví lidé existují! Všechna místa jsou veřejně přístupná zdarma (u skalky je dobrovolné vstupné). Takže pokud chcete potěšit oko a srdce a dovědět se i užitečné informace, pouvažujte o případné návštěvě těchto míst.
A zahrádkářům ještě jednou dík za skvělý zájezd!
Alena Zlámalová
Další Info:
http://www.faf.cuni.cz/Fakulta/Organizacni-struktura/Strediska/Botanicka-zahrada/Navstevni-rad/
http://www.serak-suiseki.com/Umeni-suiseki.html
http://www.e-bonsai.cz/O-nas/
http://www.kralovehradeckyregion.cz/dr-cs/102517-grulichova-skalka.html
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/4218-vydareny-zajezd-zahradkaru#sigProId10f1e906b2