Čtyřnásobná radost mladých vědců ze ZŠ Dobrovského

vitezoveI v letošním roce 2014 se někteří naši žáci probojovali do krajského kola soutěže „Festival pro děti a mládež v Pardubickém kraji“ a soutěže „Robo RAVE“. V první soutěži tři z našich pěti zúčastněných projektů v Pardubicích obdržely ocenění. Čtvrtým úspěchem bylo to, že náš další tým zabodoval také v soutěži Robo RAVE.

Celá soutěž probíhá tříkolově. Krajští účastníci musí úspěšně své projekty obhájit ve školním a následně v  oblastním kole. Jelikož se letos podařilo v lanškrounských školách dokončit 24 projektů, tak jsme se rozhodli uspořádat regionální kolo.

 

 

 

 

Regionální kolo Festivalu vědy a techniky v Lanškrouně

V úterý 4. února se na naší škole konalo regionální kolo soutěže Festival vědy a techniky. Všechny projekty porota doporučila k postupu do okresního kola. Regionálního kola se zúčastnily tyto školy: ZŠ Dobrovského, ZŠ nám. A. Jiráska, ZŠ Výprachtice, Gymnázium a SPŠ a SOU.

Projekty z naší školy:

Robot V1 (Ladislav Pavlas, Antonín Pecháček)

Výskyt bobra evropského na Lanškrounsku (Lukáš Bureš, Dan Mareš)

Škola hrou (Kristýna Bednářová)

Magnet s tyčemi (Adam Váně)

Koroze v různých prostředích (Lukáš Blažek, Lukáš Kubín)

Souboj smyslů (Barbora Jílková)

Elektřina v látkách (Lukáš Kotyza, Adam Mareš)

Horký led (Daniel Mareš, David Johanides)

Síla srdce (Barbora Maršíková, Petra Pavlasová)

 

 

 

 

Okresní kolo Festivalu vědy a techniky v Lanškrouně

V pátek 8. února proběhlo na SOŠ a SOU v Lanškrouně okresní kolo Festivalu vědy a techniky mládeže pod záštitou starostky města Mgr. Stanislavy Švarcové. Každý projekt musí splňovat základní kritéria vědeckých a technických projektů: výběr výzkumného tématu, rešerše literatury, testovací otázky, návrh experimentu, sběr dat, grafická a statistická analýza, tvorba závěru a úspěšná prezentace.

Soutěž probíhá ve dvou kategoriích. Hlavní cenu, postup do krajského kola, v kategorii základních škol získalo 45 prací z 66 zúčastněných. V kategorii středoškolák se zúčastnilo 31 prací a do krajského kola jich postoupilo 26.

Motivační náboj této soutěže je veliký, pro nejlepší žáky týdenní studijní stáž ve Francii, pro další úspěšné řešitele 14 denní tábor s technickou tématikou.

Pozitivní atmosféru celého okresního kola dokreslili sponzoři, kteří udělovali svoje ceny. I za tuto podporu technického vzdělávání přímo z praxe chtějí organizátoři poděkovat, a to těmto firmám: Vondra a Vondra, Harlingen s.r.o., LUX – Ident s.r.o., SOMA, Schott, OEZ, Komfi spol. s.r.o., Doufám, že i v budoucnu se nám podaří udržet si přízeň všech zúčastněných a toto okresní kolo technické soutěže zůstane zachováno pro naše město.

Vedlejší ceny, udělené našim žákům.

Cena starostky města Lanškroun:

Kristýna Bednářová s projektem Škola Hrou 1. tř.

Cena firmy SOMA:

Ladislav Pavlas a Antonín Pecháček s projektem ROBOT V1

Cena firmy Schott:

Daniel Mareš a David Johanides s projektem Horký led

Do krajského kola postoupilo těchto pět projektů:

Horký led, Škola hrou 1. tř., ROBOT V1, Síla srdce a Výskyt bobra evropského na Lanškrounsku

 

 

 

 

Krajské kolo Festivalu vědy a techniky v Pardubicích

Krajské kolo soutěže proběhlo 20. a 21. března ve výstavní centrum IDEON Pardubice.

V rámci krajského kola se konala i týmová robotická soutěž Robo RAVE. Název soutěže vychází z anglického Robots Are Very Educational (volně přeloženo - Roboti jsou velmi přínosní pro vzdělávání). V soutěži Robo RAVE je úkolem každého týmu zkonstruovat autonomního robota, schopného sledovat čáru z výchozího postavení k věži, dopravit náklad do věže a navrátit se zpět pro další náklad. Body jsou udělovány ve třech tříminutových pokusech, během kterých robot dopraví co nejvíce nákladu do zásobníku. Výsledný počet bodů je součtem bodů získaných ve třech kolech. Vítězem je tým s nejvyšším počtem bodů. Škola vyslala do soutěže Robo RAVE „Doprava míčků do zásobníku“ robota, kterého zkonstruovali Luboš Bednář a Lukáš Blažek.

A jak jsme v obou soutěžích dopadli? Jelikož byl mezi okresním a krajským kolem velký časový rozestup, mohli žáci na svých projektech podle doporučení hodnotitelů v okresním kole dále pracovat a své projekty více zdokonalit. Před hodnotitelskou komisí, která se skládala většinou z pedagogů Pardubické univerzity, museli žáci obhájit své postupy při řešení dané problematiky a vyvozené závěry.

Výsledek předčil očekávání. Tři z našich pěti zúčastněných projektů v Pardubicích obdržely ocenění: Daniel Mareš a David Johanides s projektem Horký led získali cenu Děkana Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Projekty Robot V1 Ladislava Pavlase a Antonína Pecháčka a Škola hrou Kristýny Bednářové získaly hlavní cenu soutěže, a to týdenní studijní stáž ve Francii v Paříži. Čtvrtým úspěchem bylo to, že Lukáš Blažek a Luboš Bednář v soutěži Robo RAVE vybojovali možnost účastnit se letního prázdninového mezinárodního robotického kempu.

Všem zúčastněným žákům děkujeme za předvedené výkony, reprezentaci školy, města Lanškroun a věříme, že tento úspěch bude impulsem do řešení dalších vědeckých a technických projektů.

 

Mgr. Pavel Resler, Mgr. Oldřich Strnad, Mgr. Daniela Krátká

 

 

 

Fotografie:

Obr 01  Antonín Pecháček a Ladislav Pavlas s projektem Robot VI

Obr 02   Lukáš Blažek a Luboš Bednář se svým robotem

Obr 03   David Johanides a Daniel Mareš s projektem Horký led

Obr 04   Kristýna Bednářová s projektem Škola hrou pro 1. stupeň

Obr 05  Kristýna Bednářová, Ladislav Pavlas a Antonín Pecháček s hlavní cenou soutěže