V Lanškrouně logoped chybí

Beseda"V praxi se setkávám s mnoha mýty, které je třeba v souvislosti s logopedií překonávat. Logopedie není jenom o řeči, ale zahrnuje i další formy komunikace včetně komunikace beze slov" - zahájila ve čtvrtek 4. září setkání se zájemci o toto téma Mgr. Petra Hejlová.

Podrobněji hovořila o práci logopeda, vývoji dětské řeči a vadách, při jejichž zvládnutí může být odborník nápomocen. Zmínila, že nejčastěji je logopedická pomoc poskytována dětem předškolního a školního věku, ale ne každý ví, že k logopedovi chodí například také hodně starších lidí, kteří prodělali náhlou mozkovou příhodu. Aby se však tito lidé k logopedovi dostali, nutně potřebují trpělivou pomoc svých nejbližších.
Z diskuse o konkrétních vadách ve vyslovování pak vyplynulo, jak důležité je přijít k logopedovi včas. Platí, že mnohem lépe se napravuje to, co dítě vyslovit neumí, nežli dlouhotrvající a již zakotvená výslovnost chybná.
V Lanškrouně bohužel logoped nepůsobí a jak řekla Mgr. Hejlová, nejbližší logopedická pracoviště jsou v Ústí nad Orlicí, České Třebové, Žamberku a Vysokém Mýtě.

 

Setkání s odborníkem na logopedii bylo součástí cyklu NEOBYČEJNÉ POVÍDÁNÍ O OBYČEJNÝCH VĚCECH, organizované Jaromírou Staňkovou ve spolupráci s Mateřským centrem "Dětský svět". Tento cyklus bude pokračovat 11. září tématem pomoc druhým (hlídání dětí, asistence seniorům) a 18. září, kdy bude řeč o drogách a místní drogové scéně.


Marie Hrynečková