V Lanškrouně se má stavět hypermarket Kaufland

KauflandNa městském webu se minulý týden objevil krátký článek s anketou, zda lidé chtějí ve městě nové obchodní centrum. Z miničlánku se čtenář dozví pouze to, že nové obchodní centrum má stát v průmyslové zóně na výpadovce na Ústí nad Orlicí. Na pozemku soukromého vlastníka, kde dříve stávala kotelna. Rozloha centra má být 2000 m2.


Město nic neví (nebo dělá, že nic neví?)
Několik čtenářů (mezi nimi také jeden zastupitel) pod výše zmíněným článkem vyzývá zástupce města, aby sdělili, jaké obchodní centrum se má stavět. Za městský úřad odpověděla Petra Brejšová takto: „Vážení, moc ráda bych Vám sdělila více informací, bohužel je nemám a nemá je k dispozici ani vedení města. Jde o akci soukromých subjektů na soukromých pozemcích, na jejichž realizaci má město pouze minimální vliv. Vedení města chtělo touto jednoduchou cestou zjistit, zda mají občané o další obchodní centrum zájem. Jakmile budu znát název plánovaného supermarketu, neprodleně to sdělím. Děkuji za pochopení.“
Na to, zda vědí, jaké obchody jsou v novém obchodním centru plánovány jsem se proto zeptal lanškrounské starostky a místostarosty. Místostarosta Bohumil Bernášek sdělil, že mu není známo, jaké obchody budou v novém centru působit. Stanislava Švarcová jeho slova potvrdila a dodala, že developerem byla avizovaná prostorná prodejna potravin a menší obchody pravděpodobně s elektronikou, květinami, obuví a levným oblečením.


Obchodní centrum, nebo hypermarket?
Lanškrounsko.cz se podařilo zjistit, že na pozemcích, které ještě nedávno patřily společnosti Wendell Electronics, a. s., nemá vyrůst obchodní centrum, jak tvrdí město, ale hypermarket Kaufland. Vzhledem k podobě Kauflandu v okolních městech se dá skutečně očekávat, že kromě samotné prodejny s potravinovým i nepotravinovým zbožím bude v budově také několik menších obchodů. Podle neoficiálních informací je již uzavřena smlouva s brněnským developerem.


Cena na úkor kvality
Kaufland je provozován stejnou německou společností jako obchodní řetězec Lidl. Kauflandu je, stejně jako většina podobných marketů, znám nízkými cenami i nízkou kvalitou potravin. Kaufland v minulosti čelil několika kauzám za to, že prodával červivá vejce a paštiky, nebo slaninu s přemnoženou listérií.
Kaufland je hojně zastoupen také na serveru Potravinynapranyri.cz, který mapuje nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny v českých obchodech. Přehled, kolik potravin z jakých obchodů (uvádíme pouze supermarkety, jež jsou i v Lanškrouně a zamýšlený Kaufland) je na tomto serveru k 4. 12. zmíněno najdete zde:

Kaufland – 29 nebezpečných, 24 falšovaných, 9 nejakostních potravin
Ahold (Albert) – 26 nebezpečných, 9 falšovaných, 7 nejakostních potravin
Penny Market – 19 nebezpečných, 9 falšovaných, 2 nejakostní potraviny
Lidl – 5 nebezpečných, 3 falšované, 4 nejakostní potraviny


Jaké jsou zájmy města?
Jedna část občanů nový market uvítá. Především proto, že budou mít při nakupování větší výběr. Do města se dostane také nový sortiment nepotravinového zboží. Dalším pozitivem je, že zcela jistě vznikne několik nových pracovních míst. Druhá část občanů je však zcela proti stavbě dalšího chrámu konzumu. Mezi ně se řadí jak podnikatelé, kteří budou mít problém s novou konkurencí v podobě levného zboží nabízeným zahraniční společností, tak ti, kteří upřednostňují nákup kvalitnějších potravin, nebo si myslí, že v Lanškrouně je již dostatek možností, kde nakupovat.
Vedení města se ke stavbě příliš nevyjadřuje. Místostarosta Bernášek proti tomu žádné zásadní výhrady nemá, starostka Švarcová shrnula svůj postoj jako neutrální.
Je však třeba poznamenat, že město tentokrát nemůže příliš ovlivnit, zda nový market vyroste, či nikoli. Stavba je plánovaná na soukromém pozemku a město bude pouze účastníkem územního a stavebního řízení.


Matěj Brýdl

 

Rozhodli jsme se uveřejnit tři názory lidí, kteří se stavbou buď souhlasí, nebo nesouhlasí. Lanškrounského podnikatele Františka Joklíka jsme požádali o vyjádření sami, další dva názory jsme převzali z městského webu.

 

František Joklík:
Opět po nějaké době stojí tentokrát zastupitelé Lanškrouna před rozhodnutím, jak se zachovat k možné budoucí výstavbě obchodního centra.
Chci touto cestou vyjádřit několik postřehů z pozice člověka, kterého se výstavba týká. Obecně se domnívám, že velká obchodní centra by měla zůstat v aglomeracích, kde mohou odlehčit přeplněným centrům velkoměst. Historická maloměsta, jež v minulých stoletích urbanisticky formoval drobný nezávislý maloobchod, by měla zůstat stranou těchto iniciativ. Prostředky, které v minulých desetiletích měnily tvář zanedbaných domů v centru měst, byly převážně financovány právě z maloobchodu. Pokud nechceme mít centra našich městeček opět šedá a prázdná, měli bychom další výstavbu důkladně zvážit. Rozhodnutí v tomto směru jsou nevratná!
Připomínám, že většina našich evropských sousedů již k regulaci obchodních center přistoupila. Přišly na to, že k udržení rozmanitosti je nutné přiměřeně regulovat jejich velikost vzhledem ke skupině zákazníků, kteří je budou navštěvovat. Monopolizace a jednotvárnost nás čeká na každém kroku, tak proč tomu ještě napomáhat. Asi mi tento článek moc popularity nepřinese, ale každému by mělo záležet na tom, co se děje v jeho okolí. Pasivita totiž v současné době dusí celou naši společnost.


Jaroslav Resler:
Myslím, že v průmyslovém centru regionu, jakým je Lanškroun, velice chybí širokosortimentní obchodní centrum nebo obchodní zóna a většina lidí proto jezdí často za nákupy jinam. O místní obchody se příliš nebojím, protože ty řeší jiné druhy sortimentu a jiné typy nákupu, než obchodní centra, takže ty své zákazníky budou mít stejně. Umístění na okraji průmyslové zóny a v blízkosti plánovaného dopravního terminálu je takřka ideální, navíc by tato výstavba vyřešila další brownfield zónu se starými ekologickými zátěžemi pomocí soukromých investic bez potřeby investic města. Jistě by bylo vhodné mít více informací ohledně zaměření zvažovaného obchodního centra, ale vzhledem k tomu, že se jedná soukromou investici, předpokládám, že investor bude hledat neobsazené místo na trhu, a tudíž se nebude jednat o další diskontní potravinovou prodejnu.


Marek Valeš:
Lanškroun a třeba i Litomyšl doposud můžou být hrdí na to, že se ubránili nátlaku hyper, super, giga projektů a v těchto městech se při současné krizi ještě jakž takž daří přežívat českým obchodníkům. Když do Lanškrouna pustíme market, vytvoříte pár pracovních míst, kde budou lidé pracovat za minimální mzdy. Zároveň ale zlikvidujete české obchody ve městě a jejich místo zastoupí všudypřítomná vietnamská komunita přesně tak, jak se to stalo např. ve Svitavech, v Mor. Třebové atd... Byli jste někdy v těchto městech na jejich náměstích jak jsou opuštěná a obsazená převážně již jen vietnamci. Bude to krásné, např. o vánocích lanškrouňáčci najedou do hypermarketu místo toho, aby se prošli městem k vánočnímu stromku, poslechli si vánoční koledy a ukázali dětem, co jsou to vánoce a jaké jsou ty pravé hodnoty vánoc. Místo toho tu vyroste generace dětí, kteří budou považovat za normální trávit volný čas v marketech, místo do kamenného obchodu si pečivo půjdou koupit do marketu, protože je rodiče naučili v dětství trávit víkendy v marketech....a o vánocích si budou myslet, že znamenají nakoupit ještě více zboží z letáku pod stromeček....a nebo už nebudou chodit ani do marketů, raději si vše objednají přes net...ale to je již jiná diskuze a tom, kam kráčí tento svět....Nejsem zaujatý markety, ale ptám se, proč jich je v ČR nejvíce v Evropě, v Praze se staví markety jen proto, aby vydělali stavbaři-developeři...po otevření již některé zejí prázdnotou, a obchodníci v nich nevydělají ani na nájem...je to jako záplava přihlouplých amerických filmů v televizi po revoluci...