Do krajských voleb zbývá necelý měsíc. Na Lanškrounsko.cz jste již mohli najít seznam kandidujících politických stran i přehled kandidátů z našeho regionu. Nyní vám každé pondělí přineseme rozhovor s jedním z regionálních kandidátů.
Prvním z nich je starostka Rudoltic a jednička na kandidátce hnutí Nezávislí Lenka Bártlová. Sedmatřicetiletá starostka budí ve své vesnici emoce. U jedněch pozitivní, u druhých negativní.
Někteří oceňují její práci pro obec – především v období, kdy hrozilo, že bude vracet desítky milionů z dotace. V Rudolticích je více kulturních událostí, staví se cyklostezka spojující Rudoltice-Zámeček-Lanškroun, probíhají opravy a přestavby. Na druhou stranu starostka čelila dvěma trestním oznámením – medializováno bylo hlavně to za vyplacení téměř šestimilionové odměny advokátce Janě Hamplové (nyní lídr hnutí Nezávislí v Olomouckém kraji). V poslední době sklidila starostka spolu se s většinou zastupitelů kritiku také za to, že zrušili hojně využívanou diskuzi na obecním webu.
V krajských volbách nejsou Nezávislí bez šance. Podle průzkumů se pohybují těsně nad potřebnou pětiprocentní hranicí. V případě zvolení chce Bártlová prosazovat zájmy malých a středních obcí.
Paní Bártlová, proč jste se rozhodla kandidovat do krajského zastupitelstva? Co je vaším hlavním cílem?
O kandidatuře do krajského zastupitelstva jsem se rozhodla letos na jaře. Hlavním cílem mé kandidatury je vnést na půdu krajského zastupitelstva pohled obcí na veškerou problematiku, kterou kraj řeší, abychom se pro příště již vyvarovali obdobných absurdních situací, ke kterým docházelo a možná někde ještě stále dochází například při optimalizaci regionální dopravy.
V minulosti jste kandidovala za ČSSD, od voleb 2010 jako nestraník kandidujete za hnutí Nezávislí, co vás vedlo k tomuto přestupu?
V minulosti, tedy v roce 2006 jsem byla s nabídkou kandidatury oslovena a i tehdy jsem kandidovala samozřejmě jako nestraník. V roce 2010 jsem již kandidátní listinu sestavovala sama, neboť jsem měla jasnou představu o tom, jakým směrem by se naše obec měla ubírat. Jak se máte možnost dočíst na stránkách hnutí NEZÁVISLÍ - toto hnutí dává otevřený prostor lidem, kteří chtějí ovlivňovat veřejné záležitosti, ale přitom nechtějí být členy žádné politické strany. Této možnosti jsem proto ráda využila a využívám i nyní.
V Rudolticích jste sestavili koalici s KSČM. Dovedete jakožto si lídr Nezávislých představit spolupráci s touto stranou také na krajské úrovni?
Pod pojmem koalice vidíme spolupráci lidí, nikoliv politických stran, kteří mají stejný cíl, ale rozdílný názor na cestu, jak k tomuto cíli dospět. Takoví lidé jsou pak zpravidla schopni se dohodnout na kompromisech, které k požadovanému cíli povedou. V naší obci máme obdobné cíle se zastupitelkami za stranu KSČM. S jakými zastupiteli v případě našeho zvolení najdeme společnou řeč na krajské úrovni, vám v tuto chvíli nejsem schopna říci.
Před necelým rokem jste čelila trestnímu oznámení za vyplacení téměř šestimilionové odměny advokátce Hamplové, která zastupovala obec Rudoltice. V jaké fázi je nyní vyšetřování?
Trestní oznámení na mou osobu byla ze strany občanského sdružení Obce bez korupce podána celkem dvě. Druhé trestní oznámení směřovalo kromě mé osoby i na další zastupitele a jednatele obecní společnosti, a to v souvislosti s opravou vyhořelého bytového domu. Vyšetřování obou kauz proběhlo během první poloviny letošního roku. Od té doby nikdo z nás v kontaktu s policií již není. Žádné trestní stíhání mé osoby ani ostatních zastupitelů či jednatelů zahájeno dle mých informací nebylo. Bližší informace vám ale jistě rádo podá občanské sdružení, které obě trestní oznámení podávalo.
Co považujete za svůj největší úspěch a co za největší chybu ať už v křesle starostky Rudoltic, nebo v politice obecně?
Za největší úspěch nejen svůj, ale i dalších aktivních zastupitelů naší obce v letech 2008 a 2009, na který jsem skutečně hrdá, považuji úspěšnou obranu naší obce ve věci odvodu dotací a penále za porušení rozpočtové kázně v souvislosti s I. etapou bytové výstavby na Zámečku. Tehdejší situace Rudoltic byla opravdu velmi složitá. Celých 13 měsíců jsme stáli před hrozbou odvodu částky 136 milionů do státního rozpočtu za situace, kdy skutečně bylo několika státními orgány prokázáno závažné porušení dotačních podmínek ze strany obce a situace se proto jevila bezvýchodnou. Je až neuvěřitelným paradoxem, že lidé, kteří tuto situaci způsobili, zakládají občanské sdružení Obce bez korupce a na osoby, které řeší negativní důsledky jejich činů, podávají trestní oznámení.
Na otázku, co považuji za svou největší chybu ať už v křesle starostky obce, nebo v politice obecně, mohu odpovědět snad jen jedno. Byla to až přílišná důvěra v některé své někdejší politické partnery. Ale, jak říkají známá česká přísloví, všechno zlé je pro něco dobré a chybami se člověk učí...
Děkuji za rozhovor,
Matěj Brýdl